Wydarzenia

kukdm19

Zeus po raz kolejny w pierwszej setce najpotężniejszych superkomputerów świata!

Komputer Zeus z Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH w Krakowie ponownie zajął wysokie 80. miejsce na prestiżowej liście pięciuset najpotężniejszych superkomputerów świata i po raz trzeci z rzędu uzyskał tytuł najszybszego komputera w Polsce. Najnowsza edycja listy Top500 (http://www.top500.org) została ogłoszona 20 czerwca w Hamburgu podczas corocznej konferencji International Supercomputing Conference.

Krakowski superkomputer posiada aktualnie 11 694 rdzenie obliczeniowe o łącznej mocy 104,77 Tflops (teraflopsów), 20 TB (terabajtów) pamięci operacyjnej RAM oraz pamięć dyskową o pojemności 1,8 PB (petabajta). Klaster Zeus zbudowany jest z ponad tysiąca pojedynczych serwerów typu blade firmy Hewlett-Packard, połączonych ze sobą za pomocą superszybkiej sieci Infiniband o prędkości 40 Gb/s. Część serwerów wyposażona jest w karty GPGPU firmy Nvidia, które umożliwiają przyspieszenie niektórych algorytmów używanych w aplikacjach naukowych. Klaster pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Scientific Linux.

Dzięki sukcesywnej rozbudowie Zeusa naukowcy z całej Polski mają możliwość wykorzystywania jego olbrzymiej mocy do rozwiązywania coraz bardziej złożonych problemów obliczeniowych. Dostęp do zasobów jest bezpłatny dla wszystkich osób prowadzących działalność naukową.

Zeus jest częścią ogólnopolskiej infrastruktury gridowej tworzonej w ramach programu PL-Grid (współfinansowany m.in. ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka i Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego).

Superkomputer ACK CYFRONET AGH wykorzystywany jest do obliczeń z dziedziny chemii, biologii, nanotechnologii, astrofizyki (projekt CTA), fizyki kwantowej, a także skomplikowanych i wymagających wielkich zasobów obliczeń z innych dziedzin nauki.

Zeus jest najwydajniejszym komputerem w Polsce. W obecnej edycji listy Top500 znalazły się także trzy inne komputery z Polski. Zestawienie wszystkich polskich superkomputerów na światowej liście przedstawia się następująco:

  • 80 - Cyfronet AGH, Zeus (104,77 Tflops)
  • 163 - TASK Gdańsk, Galera (65,59 Tflops)
  • 364 - Nasza Klasa (46,55 Tflops)
  • 480 - QXL Poland (40,76 Tflops)

Najszybszym superkomputerem na świecie został japoński K zbudowany przez Fujitsu, którego moc przekracza 8 Pflops. Na liście TOP500 wyraźnie dominują superkomputery z USA (256 jednostek, 51,2%). Na kolejnych miejscach znajdują się Chiny (62 jednostki, 12,4%) i Niemcy (30 jednostek, 6%). Polska znajduje się na 12 miejscu w rankingu krajów, ex aequo z Arabią Saudyjską i Szwajcarią.

20 czerwca 2011