Wydarzenia

kukdm19

Złoto z brukselką

AGH najlepsza wsród uczelni technicznych w rankingu "Wprost"

Kolejny ranking uczelni wyższych potwierdził, że najlepiej studiować w Krakowie. W zestawieniu, które publikuje, dziś tygodnik "Wprost", I miejsce wśród uczelni technicznych i w nagrodę "Złoty Indeks" zdobyła Krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza.

- To nie pierwszy korzystny dla nas ranking w tym roku, wysoko ocenili naszą uczelnię także specjaliści układający rankingi "Neewsweeka" i "Rzeczpospolitej" mówi rektor AGH, prof. Ryszard Tadeusiewicz. W takich zmaganiach ścigamy się zawsze z Politechniką Warszawską, i chociaż jej zdarza się wygrywać częściej, w tym roku ją wyprzedzamy. Nie to jest jednak ważne, lecz fakt, że na pierwszym czy drugim miejscu, zawsze jesteśmy w czołówce, co potwierdza słuszność systemu kształcenia, jaki przyjęliśmy.

System ten w AGH odchodzi od sztywnych struktur tradycyjnych, wydziałów na rzecz powstających w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku pracy kierunków międzywydziałowych. Najbardziej oczekiwaną nowością będzie, od października 2005 roku, kierunek nauk biomedycznych. Będzie pierwszym w kraju, na którym będą się kształcić inżynierowie biomedyczni.

- Przy jego tworzeniu współpracujemy ściśle z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego mówi rektor Tadeusiewicz. Nauki biomedyczne to dziedzina dynamicznie rozwijająca się na świecie, ultranowoczesna i mająca przed sobą perspektywy, których na razie tylko możemy się domyślać. Na pierwszy rok planujemy przyjąć ok. 100-120 studentów.

AGH została wyróżniona także nagrodą Kryształowej Brukselki, przyznawaną najlepszym uczestnikom jednego z naukowych programów ramowych Unii Europejskiej. Oba trofea odbiera dziś w Warszawie rektor AGH, prof. Ryszard Tadeusiewicz.

Marta Bosak
Gazeta Krakowska
26 kwietnia 2004