Wydarzenia

kukdm19

Czat z władzami AGH - 28 października 2008

Czat z władzami AGH - 28 października 2008

Zapis czata z Rektorem AGH prof. dr hab. inż. Antonim Tajdusiem

** rozpoczyna się dyskusja moderowana

Moderator: Proszę o zadawanie pytań do Rektora. Oczekiujemy na przybycie Rektora

Rektor AGH Antoni Tajduś: Bardzo mi miło, witam wszystkich serdecznie, jak zwykle oczekuje interesujących pytań. Cieszę się, że mogę po raz ktoryś spotkać się ze studentami i nie tylko.

Agh_ofil: Który z wydziałów jest obecnie "dumą" AGH?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Myslę, że wszystkie wydziały są dumą AGH.

basia: Jakieś imprezy będą na Barborkę na AGH?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Oczywiście - jak zwykle, spotkanie w karczmie dla studentów, a takze dla pracowników. Na uroczystości Barbórkowe mamy nadzieję, przybędzie jak zwykle dużo gości.

Agh_ofil: Dobry wieczór, Panie Rektorze, jeśli dzisiaj znalazłby się Pan przed wyborem uczelni i kierunku na co by się pan zdecydował?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Nie będę oryginalny, myślę, że wybór AGH był moją trafioną decyzją. Równocześnie dostałem się kiedyś na Wyższą Szkołę Morską, ale wybrałem AGH.

pani_glodowa: Czy 10 listopada będzie dniem wolnym w sensie godzin rektorskich?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Myślę, że tak.

bimbrownik: Jestem studentem 3 roku i powiem szczerze że system opieki zdrowotnej świadczonej przez firmę ScanMed nie jest zadowalający i myślę że to nie jest jedynie moja odosobniona opinia o tej firmie. Długie terminy oczekiwania na badania czy rehabilitację, nieuprzejma obsługa i ogólnie wole iść zapłacić prywatnie niż skorzystać z ich usług. Czy da się coś z tym zrobić?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Jest problem, bowiem wybór firmy obslugującej Uczlenie został dokonany przez marszałka. Ja próbuję od pewnego czasu poprawić system opieki zdrowotnej dla naszych studentów, ale nie ukrywam - mam z tym kłopoty. W każdym razie obiecuję, że będę nadal próbował naprawić ten problem.

pacanuf: Witam, bardzo dużo latam i jeżdżę po świecie głównie po Europie i zdziwił mnie fakt że gdzie się nie ruszę to widzę reklamę Politechniki Wrocławskiej lub Uniwersytetu Wrocławskiego. Dlaczego nie widać nigdzie reklamy (promocji) AGH? A może u was nie działa coś takiego jak promocja Uczelni, albo ktoś sobie nie potrafi z tym skutecznie poradzić?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Jak zostałem Rektorem utworzyłem Dział Promocji, który ma już pewne osiągnięcia. I w Polsce jesteśmy dobrze postrzegani. Teraz mamy zamiar zaatakować Europę i świat. My mamy więcej atutów niż Politechnika Wrocławska.

malinka: Ostatnio na Politechnice Gdańskiej wybuchła afera z narkotykami produkowanymi przez studentów w pracowni chemicznej. Czy Pan Rektor się nie obawia że podobne incydenty mogą zdarzyć się w Krakowie?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Oczywście - teoretycznie isniteje taka możliwość, ale wierzę w rozsądek naszych studentów. W tym wypadku będę działał bezwzględnie.

Agh_ofil: Czy nie uważa Pan, Panie Rektorze, że na kierunkach obecnie zamawianych, może dojść do niezdrowej rywalizacji o takie wysokie stypendia?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Nie, bowiem stypendia mają dostać najlepsi studenci, a nie ci, którzy zostali przyjęci w ramach zwiększenia puli miejsc zamawianych.

kilio0: Witam serdecznie Pana Rektora, jak czuje się Pan w obecnym roku akademickim, coś zmieniło się w Pana życiu?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Niewiele. Może to, że mam troche mniej czasu dla siebie i rodziny, ale nie narzekam. Uważam, że dla mnie jest to bardzo dobry okres w życiu.

ptys: Czy kiedykolwiek została wymierzona kara za palenie w budynkach AGH? Nie słyszałem, żeby jakiś student odważył się złamać zakaz, ale istnieją pracownicy, którzy (przynajmniej w zeszłym roku akademickim) łamali go często.
Rektor AGH Antoni Tajduś: Nie umiem odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli ja spotkam jakąkolwiek osobę, która pali w budynkach AGH na pewno będzie ukarana.

andpaj: Czy istnieje mozliwosc spowodowania tego żeby basen był dostępny? Obecnie żeby wejść na basen i móc popływać nalezy albo przyjść na 6 rano albo po 21
Rektor AGH Antoni Tajduś: O ile Pan wie, to są dostępne dwie niecki do pływania. Oczywiście w pierwszej kolejności z basenu korzystają studenci odbywający zajęcia WF, także wynajmujemy część godzin w sposób komercyjny. W ten sposób basen jest rentowny i w miarę tani dla studentów. Proszę porównać ceny. Ale oczywiście zwrócę uwagę na ten fakt kierownikowi basenu.

ciekawski: Nie tak dawno zakończyła się Światowa Konferencja Górnicza. Czy naukowo byla dobra czy tylko grzecznościowa?
Rektor AGH Antoni Tajduś: To było ogromne wydarzenie dla Krakowa i naszej Uczelni bowiem po 50 latach konferencja zawitała do Polski. Myślę, że pod względem naukowym ta konferencja stała na wysokim poziomie ale również była okazją do dyskusji i poznania wielu wybitnych osób zajmujących się szeroko rozumianym górnictwem. Oceniam ją bardzo pozytywnie.

kilio0: Szanowny Panie Rektorze, od długiego czasu staram się dostać aktualny syllabus Elektrotechniki (wydział EAIE), jednak chyba to jest poza moimi możliwościami, co mam zrobić?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Proszę zwrócić się w tej sprawie do Rektora Kąkola. Ja go uprzedzę o tej sprawie.

wazerman: Panie Rektorze, słyszałem pogłoski, iż na naszej Uczelni ma zostać otworzone prawo, co Pan na to?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Nieprawda. Takiej decyzji nie ma i nie będzie!

krzysztof: Panie Rektorze kiedy powstanie Wydział Energetyki na AGH?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Myślę, że w najbliższym czasie. Ja czekam na ostateczną decyzję Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej, która ma pod koniec roku powołać dyscyplinę naukową pod nazwą Energetyka. Takiej dyscypliny na razie nie ma. Jest tylko kierunek studiowania.

marcin: Ponawiam moje pytanie dotyczące Biblioteki Głównej. Czy jest szansa na wybudowanie nowej lub rozbudowanie i przystosowanie starej?
Rektor AGH Antoni Tajduś: To jest problem, który mi spędza sen z oczu bowiem uważam, że nasza Biblioteka Główna powinna zostać rozbudowana i gruntownie wyremontowana. Kończymy przygotowywać projekt. Liczę na to, że przy pomocy pieniędzy z Unii Europejskiej ten problem rozwiążemy.

pysia: Czy ma Pan jakieś zwierzątko w domu?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Mam - dwa psy. Jeden mojej żony - łagodny - Owczarek Colli, a drugi mój - Owczarek niemiecki - bardzo agresywny, ale mnie się słucha. Większy problem ma żona ;-)

paczek: Co to jest AIESEC? Nachodzą mnie jacyś ludzie i pytają czy chcę wstąpić do nich. To jakaś korporacja studencka czy inna sekta?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Organizacja studencka. Jeśli Pan ma zamiar działać, to jest to dobra organizacja o zasięgu międzynarodowym.

Agh_ofil: Jaki przedmiot sprawił Panu najwięcej problemów podczas studiów?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Paradoksalnie miałem problem tylko z jednym przedmiotem - byl to język rosyjski bowiem nie bardzo chciałem się go uczyć. Teraz włdam tym językiem w miare dobrze i uważam, ze wtedy nie miałem racji.

abdullah: Czy jako student mogę liczyć na jakąś pomoc w kwestii prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Właśnie zacząłem studia na AGH i mam pomysł na fajny biznes ale nie wiem od czego zacząć
Rektor AGH Antoni Tajduś: Zapraszam do Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Znajduje się tam w tej chwili 27 firm studenckich.

Student: Dobry wieczór Panie Rektorze. Moje pytanie brzmi: kiedy na stronach Działu Nauczania pojawią się aktulane plany studiów dla lat 2007-2012?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Myślę, że w niedlugim czasie. Przygotowujemy się do tego. Problem się pojawił bowiem praktycznie wszystkie programy musieliśmy wymienić w związku z wejściem w system boloński.

ptys: Czy myślał Pan jako miłośnik tenisa :) o odnowieniu nawierzchni kortów na rogu Reymonta i Piastowskiej? Dziury w asfalcie powodują, że nieraz nie sposób przewidzieć kąta odbicia piłki, a i linii już prawie tam nie widać.
Rektor AGH Antoni Tajduś: Wydaje się, że gra na asfalcie nie jest dobrym pomysłem. Ja grałem 10 lat i do dzisiaj odczuwam skutki tej nawierzchni. Myślę, że w najbliższych dwóch latach wybudujemy kryte korty tenisowe na Miasteczku Studenckim.

ciongutek: Co z miejscami na Miasteczku Studenckim które są oznaczone jako koperty. Nonstop są zajęte przez samochody i przejechać niejednokrotnie koło nich graniczy z cudem już nie mówiąc o tym gdyby się miało tam minąć z innym samochodem z kierunku przeciwnego. Taka sytuacja ma miejsce za supermarketem UniMarket na ul. Budryka.
Rektor AGH Antoni Tajduś: Przykażę sprawdzić ten problem. Zapewniam Pana, że ja nie mam swojej koperty.

simon: Jak wiemy AGH popiera inicjatywy związane z budową elektrowni jądrowej w Polsce. Czy Uczelnia robi coś by zachęcic i przekonać studentów do tej inicjatywy?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Ostatnio miałem wykład w Senacie RP bowiem chciałem przekonać parlamentarzystów do budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Jeśli taka decyzja zapadnie jesteśmy pierwszą Uczelnią, która jest w stanie przygotować odpowiednie kadry. Na marginesie chciałbym dodać, że blisko sto osób z naszego wydziału fizyki brało udział przy budowie akceleratora LHC. To świadczy, że mamy kadry.

Crawford: Witam, Mam pytanie odnośnie stypendiów na kierunki zamawiane... Czy AGH podpisało już umowę z ministerstwem i kiedy ten program ruszy?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Nie wiem, czekamy na decyzję ministerstwa. Z naszej strony spełniliśmy wszystkie formalności. Czekamy na decyzję.

Agh_ofil: Jak się układa pańska współpraca z Prorektorami?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Na razie dobrze, a jak znam mój charakter, to musi być dobrze także w przyszłości.

es: Spóźniłem się, moja wina, może już było. Kiedy na AGH będzie prawdziwa weryfikacja wykładowców? Przecież niektórzy zupełnie niepotrafią wykładać
Rektor AGH Antoni Tajduś: Mam nadzieję, że jest to problem marginalny natomiast wspólnie ze studentami wprowadzamy system oceny pracowników poprzez ankiety. Jeśli oceny niektórych wykładowców będą niezadowalające rozwiąże problem.

zzz: Według mnie AGH przydałby się boisko piłkarskie z prawdziwego zdarzenia. Czy będzie myśl poprowadzona w tę stronę?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Tak - jesteśmy w trakcie projektowania boiska na MIasteczku Studenckim o wysokich standardach - odpowiednia nawierzchnia, itp.

ciekawski: Czy Pan, Panie Rektorze jest za Euro (nie Euro 2012 a za walutą Euro)?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Zdecydowanie tak.

futrzak: Jakie inwestycje są zaplanowane na najbliższy czas?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Rozpoczynamy budowę Centrum Informatyki (budynek wielkości 3xC3), Centrum Ceramiki, Centrum Nanotechnologii, modernizacja Cyfronetu, a na Miasteczku Studenckim boisko sportowe i w niedalekiej przyszłości korty tenisowe. Chcemy także rozpocząć budowę akademika na około 300-500 osób.

jakub88: Witam czy są plany połączenia Wydziału Ceramiki z Wydziałem Paliw i Enegrii, i stworzenia jednego Wydziału Chemicznego?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Są plany zbudowania Wydzialu Energetyki na bazie Wydzialu Paliw i Energii. Być może, że w przyszłości chemicy z Wydzialu Paliw i Energii przejdą na Wydział Ceramiki.

es: W przyszlym roku mamy 90-lecie Uczelni. Czy w ramach obchodów są imprezy dla studentów, czy znowu mamy być za tło?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Mam nadzieję, że w czasie kiedy jestem Rektorem studenci nie byli traktowani jak tło. Dla mnie stanowią bardzo ważną część Uczelni. Chciałbym, abyśmy wspólnie przygotowali różne imprezy z okazji 90-lecia AGH.

simon: Jak wszyscy wiemy dni węgla i ropy są policzone. Czy na AGH będą zmiany w programie nauczania na obencych już kierunkach a może powstaną nowe kierunki lub specjalności?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Moje zdanie jest takie, że węgiel i ropa plus gaz mają jeszcze przez wiele dziesiątków lat mieć decydujący wpływ na energetykę światową, a także polską, co nie przeszkadza w budowaniu energetyki jądrowej i energetyki odnawialnej. Cały czas dostosowujemy natomiast specjalności do zapotrzebowania gospodarki.

andpaj: Czy istnieje możliwość wyciszenia Klubu STUDIO na Miasteczku Studenckim? Mieszkam na 12 piętrze Kapitolu i w czasie większości imprez trudno jest zasnąć nawet przy zamkniętych oknach (głównie z powodu basów). Czy istnieje możliwość wygłuszenia budynku?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Jest problem z wyciszeniem budynku. Myślę, że jedynym rozwiązaniem jest przeniesienie Pana do innego pokoju tak, aby Pan nie odczuwał tego hałasu. Jedni studenci chca się bawic, inni uczyć, a inni spać...

Agh_ofil: Dlaczego pomysł wypożyczalni rowerów dla studentów AGH nie wypalił, a przejęło go miasto?
Rektor AGH Antoni Tajduś: My nadal chcemy uruchomić wypożyczalnie rowerów i myślę, że zaraz na wiosnę ruszy. Problem pojawił się z zabezpieczeniem, ale wydaje się, że go rozwiązaliśmy. Odnosnie Miasta się nie wypowiadam.

zzz: Czy wracając po pracy ma pan czas na rozmowę z domownikami?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Czasami się zdarza, że jeszcze nie śpią chociaż coraz rzadziej, ale cóż - istnieją jeszcze wakacje i wtedy dwa tygodnie poświęcam tylko rodzinie :-)

abdullah: Panie Rektorze drogi na Miasteczku Studenckim to przypominają bardziej poligon niż drogi asfaltowe. Dziura na dziurze, dziurą pogania. Kiedyś Pan obiecywał że stan tych dróg się poprawi tylko chyba nie wzięliśmy pod uwagę że poprawi się na gorsze
Rektor AGH Antoni Tajduś: To prawda, że stan dróg na Miasteczku jest zły. Niestety nasze prośby do Miasta o poprawę infrastruktury na razie nie zostały wysłuchane. Umówiłem się w tej sprawie z vice prezydentem Miasta.

es: Kolega na roku jest z Ukrainy. Jego droga do studiów na AGH to była droga przez mękę. Czy Uczelni zależy (tak na serio) na studentach ze wschodu (zwłaszcza o polskich korzeniach)?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Tak. Nie znam problemu tego kolegi, natomiast ufundowałem stypendia dla studentów pochodzących z Ukrainy i Kazachstanu i innych krajów byłego Związku Radzieckiego i już w tej chwili z funduszu tego korzysta pięc osób. Docelowo chciałbym aby tych stypendiów bylo kilkanaście. Porblem polega na tym, że Państwo Polskie nie daje pieniędzy na tych studentów, a ciągle się mówi, że chcemy im pomagać.

Tom_Hagen: Panie Rektorze jaki jest Pana stosunek do redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery i związanych z tym ograniczeń narzucanych na nasz przemysł przez Unię Europejską? Czy emisja ta ma faktycznie wpływ na środowisko?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Mój pogląd w tej sprawie jest następujący: uważam, że wpływ emisji dwutlenku węgla do atmosfery nie ma takiego znaczenia, jak mu się przypisuje. Myślę również, że ograniczenia narzucane na nasz przemysł powinny być rozciagnięte w czasie tak, abyśmy mogli dostosować się do tych zmian.

kilio0: W zeszłym roku program Inżynier z kulturą cieszył się dużym powodzeniem, czy można liczyć że program w tym roku ruszy ponownie?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Oczekuję na propozycję Samorządu Studenckiego, bo to był ich program. Ja tylko pomagałem. Bardzo się cieszyłem, że nasi studenci mają tak wspaniałe inicjatywy.

simon: AGH posiada wielu sławnych i znanych absolwentów (nie chodzi tu akurat o kadrę naukową) czy możliwe jest zorganizowania serii spotkań z nimi dla studentów? Myślę ze morale i zapał wśród studentów by wzrósł.
Rektor AGH Antoni Tajduś: Dobry pomysł. Kupuje.

Crawford: Co Pan sądzi o filmikach o AGH umieszczanych na youtube?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Dobry pomysł. Kupuję - z zastrzeżeniem, że pokazuje Uczelnię w pozytywnym świetle.

Brohacz: Czy są plany przemianowania AGH na Uniwersytet?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Nie bowiem AGH jest uniwersytetem. Ostatnio jedna z krakowskich uczelni została uniwerystetem mając jedno uprawnienie do doktoryzowania. My mamy ich 31.

futrzak: Jak Pan był na studiach robił Pan jakieś śmieszne rzeczy?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Myślę, że byłem podobnie aktywny, jak dzisiejsi studenci, ale starałem się zachować umiar. Natomiast, jak były Juwenalia miałem wspaniałe pomysły przebierania się.

WZ: AGH jest uczelnią techniczną w związku z tym moje pytanie: dlaczego zostały utworzone takie kierunki jak kulturoznastwo czy socjologia?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Uważam, że nowoczesna uczelnia techniczna powinna mieć jeden mocny wydział humanistyczny ale nie więcej. Ma to bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie uczelni, a także jej zewnętrzny wizerunek. Ja jestem z tego wydziału dumny.

jakub88: Ja mam pytanie związane z rozbudową budynku B-6 i będącym w planach centrum ceramiki, a mianowicie kiedy mają ruszyć pierwsze prace?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Myślę, że pod koniec przyszłego roku.

Moderator: To będzie ostatnie pytanie do Rektora AGH

jakub88: Jaki kabaret lubi Pan Rektor najbardziej?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Ani Mru Mru, Kabaret Moralnego Niepokoju, bardzo nie lubię jednego komika o charakterystycznym wyglądzie, który bardzo źle wypowiadał się o studentach krakowskich, szczegolnie AGH. Myślę, ze wiecie o kogo chodzi.

Rektor AGH Antoni Tajduś: Dziękuję bardzo za spotkanie, jak zwykle dla mnie było bardzo pouczające. A pytania świadczą, że AGH nie jest studentom i pracownikom obojętna :)

Moderator: Zapis czata bedzie dostepny na stronach www.cyfronet.pl w terminie późniejszym
Moderator: O terminie następnego czata poinformujemy na stronach WWW

** kończy się dyskusja moderowana


Czat prowadził - Krzysztof Ryba
Moderator - Ireneusz Hyra