Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH ACK Cyfronet AGH
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności. Pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki.

Czat z władzami AGH - 14 maja 2008

Zapis czata z Rektorem AGH prof. dr hab. inż. Antonim Tajdusiem

** rozpoczyna się dyskusja moderowana

Antoni Tajduś: Witam serdecznie i zapraszam do dyskusji :)

wieloryb: Coś kiedyś Pan wspominał o rowerach AGH i co? Pomysł upadł czy to tylko chwyt reklamowy w kampanii wyborczej?
Antoni Tajduś: Nie, pomysł cały czas jest realizowany. Niestety wydłuża się czas związany z zabezpieczeniami elektronicznymi tego systemu. Liczę, że przed wakacjami ruszymy, a na pewno już od września. Jestem człowiekiem, który zawsze dotrzymuje zobowiązań.

morsztynek: O ciepło się zrobiło i z miłą checią wskoczyłbym do jakiejś wody. Miał być basen ale jakoś go nie ma :(
Antoni Tajduś: Basen już jest skończony od trzech tygodni. Jest to największy basen w Krakowie. Czekamy na pozwolenie użytkowania. Myślę, że wystartujemy z początkiem czerwca.

czarny_ogier: Co Pan myśli o tegorocznych zadaniach z matematyki na maturze? Przecież poziom jest strasznie niski! Czy wiedzę ile jest 2-7 (ze to liczba ujemna, bo nie wszyscy wiedzą) uważa Pan za wystarczająca, by podjąć studia techniczne?
Antoni Tajduś: Rzeczywiście poziom z matematyki nie jest najwyższy, jednakże jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma. Liczę na to, że przez dodatkowe lekcje matematyki przygotujemy słabszych maturzystów do studiowania na naszej Uczelni.

magoszka: Panie Rektorze, pracuje Pan z pewnością całymi dniami. Jak znajduje Pan czas dla rodziny a przede wszystkim żony? Jak Pana żona radzi sobie z Pana nieobecnością w domu i obowiązkami, które Pan musi wykonywać po godzinach?
Antoni Tajduś: Teraz jest ze mną na czacie, bo to jest jedyna możliwość, żebyśmy mogli się w normalnych godzinach spotkać. Mam szczęście, bo udało mi się znaleźć właściwą połowę :-)

balbinka: Pytali już koleżanki i koledzy o gusta smakowe i hobbystyczne a ja zapytam o gusta muzyczne. Jakiś typ preferowanej muzyki - puszek okruszek Natalii Kukulskiej czy może zespół Kosheen? A może jakieś koncerty gdzie można Pana spotkać?
Antoni Tajduś: Jestem melomanem. Często można mnie spotkać w Filharmonii. Przed chwilą wróciłem z koncertu, który odbywał się w Akademii Muzycznej z okazji Festiwalu Nauki. Lubię także jazz. Szczególnie tradycyjny. Jestem fanem folkmusic

AGHofil: Podobno na naszej uczelni studiuje Pana syn. Na jakim wydziale i jak mu idzie nauka? ;) Czy nie krępuje go trochę, że jego tata jest Rektorem?
Antoni Tajduś: Studiuje na pierwszym roku informatyki stosowanej. Nie przyznaje się do ojca. Ostatnio na egzaminie twierdził, że nie ma ze mną nic wspólnego! Natomiast w domu, ponieważ ja także interesuje się informatyką, toczymy straszne boje.

Andrej: Czy na AGH będą w najbliższym roku realizowane studia w ramach programu kierunków zamawianych przez MNiSW? Jeśli tak to na jakich kierunkach?
Antoni Tajduś: Tak się zdarzyło, że wszystkie kierunki techniczne proponowane przez ministerstwo są wykładane na AGH. Aby można było wejść do programu kierunków zamawianych przez MNiSW trzeba wygrać konkurs. Mamy zamiar wystartować i wygrać jak najwięcej miejsc dla naszych studentów.

totiteliturek: W przyszłym roku akademicki rusza kierunek kulturoznawstwo, czy uczelnia ma jakieś plany w dalszym rozwoju kierunków humanistycznych?
Antoni Tajduś: Właściwie te trzy kierunki - socjologia, kulturoznawstwo i jeszcze europeistyka wyczerpują zamiary w tym względzie. Mam zamiar w niedalekiej przyszłości otworzyć kierunek biotechnologia i wówczas nasza Uczelnia spełni wszystkie warunki, aby nazywać się Uniwersytetem bezprzymiotnikowym.

AGHofil: Szanowny Rektorze. Czyta Pan czasem BIS? Co Pan sądzi o tym miesięczniku?
Antoni Tajduś: Jest coraz lepszy ale stawiam mu jeszcze wyższe wymgania. To ma być czasopismo, które będzie opisywało w miarę wiernie życie studenckie, ale takze przedstawiało problemy, które pojawiają się na styku student - wykładowca.

totiteliturek: Jak wygląda sprawa budowy kampusu humanistyczno ekonomicznego?
Antoni Tajduś: Po czterech budowach, które mam zamiar wykonać w najbliższych trzech latach (tzn. Centrum Informatyki, Centrum Ceramiki, Centrum Nanotechnologii, kapitalny remont Cyfronetu) w dalszej kolejności jest rozbudowa Kampusu Humanistyczno Ekonomicznego.

hanys: Jak Pan spędził juwenalia?? Na piątkowym pochodzie nie było Pana widać za co by się pan przebrał jakby Pan miał okazję w nim uczestniczyć??
Antoni Tajduś: Jest to jedyny moment, kiedy mogę trochę odpocząć chociaż nie brałem udziału w Juwenaliach, jednakże je śledziłem. W co bym się przebral? Myślę, że bez przebierania jestem wyraźnie groźny i nie zawsze rozpoznawalny. Świadczy o tym fakt, że nie zawsze studenci zauważają, że idę...

pigmej: Jednym z elementów porządków na AGH ma być weryfikacja aktualnej bazy laboratoryjnej. Jakie, w największym skrócie, będą kryteria uznania laboratoriów za priorytetowe dla nauki i dydaktyki na AGH.
Antoni Tajduś: Tworzenie bazy laboratoryjnej ma na celu: maksymalne wykorzystanie potencjału Uczelni, zaprezentowanie naszej bazy zewnętrznym klientom, uporządkowanie zakupów aparatury w przyszłości, bowiem zdarza się, ze zakupujemy te same urządzenia, które później są w niewielkim stopniu wykorzystywane. Uczelnia ma ustanowione priorytety dla nauki i dydaktyki i te laboratoria będziemy rozbudowywać.

AGHofil: Panie Rektorze, brałem udział w szkoleniach Inżynier z kulturą. To była bardzo przydatna wiedza. Nie dałoby się wprowadzić takich zajęć do kanonu?
Antoni Tajduś: Osobiście uważam, że byłoby to bardzo dobre pociągnięcie. Niestety jest problem, bowiem ciągle obniżają nam sumaryczne limity godzin i jest problem z wprowadzeniem każdego nowego przedmiotu. Przy okazji chciałbym powiedzieć, ze nasi studenci mi zaimponowali i jeszcze raz potwierdzili, że są nie tylko dobrze przygotowani naukowo, ale także kulturalni.

magoszka: Proszę w takim razie pozdrowić serdecznie żonę. Może to ona odpowie na drugą część pytania? :)
Żona Rektora: Co mam zrobić, kiedyś zdecydowałam się na naukowca i w dodatku górala! I okazało się, że te dwie cechy powodują, że w domu mam dyktatora... ;)

kicia: W ostatnich dniach pojawił się ranking newsweek'a, co Pan o nim sądzi?
Antoni Tajduś: Jest bzdurny! To nie ma nic wspólnego z rankingami, raczej zależy od tego, jakie dziedziny się ocenia. Proszę zwrócić uwagę, że odpowiedzi na pytania ankieterów dały tylko małe firmy i to głównie z obszaru budownictwa, gastronomii, zarządzania i turystyki. Ogromne firmy komputerowe, energetyczne, górnicze, hutnicze, z pierwszej pięćsetki największych przedsiębiorstw Polski w ogóle nie odpowiedziały na tą ankietę. Ponad to dzielenie ilości osób, które pracują w małych przedsiębiorstwach przez liczbę studentów i wyliczanie wskaźnika, to kolejna bzdura. Zresztą wystarczy przeanalizować uczelnie, które znalazły się na czołowych miejscach. Myślę głównie o uczelniach niepublicznych, które znam i mam swoja opinie o ich możliwościach a góruja w tym rankingu.

ttoperek: Co będzie najważniejszym celem Pana Rektora w następnej kadencji?
Antoni Tajduś: Trzy priorytety: podniesienie poziomu naukowego Uczelni, dydaktyki oraz rozwój infrastrukturalny Uczelni. Ciągle mówi się o tym, że poziom naukowy i dydaktyczny jeszcze powinien wzrosnąć. Ja to zrobię.

xyz: Szanowny Rektorze, jestem tegorocznym maturzystą, interesuje mnie fizyka (jutro matura), nie satysfakcjonuje mnie jednak sucha teoria, chciałbym podczas studiów nauczyć się praktycznego zastosowania wiedzy (w technice, przemyśle). Czy oferta AGH przewyższa inne Uczelnie oferujące ten kierunek?
Antoni Tajduś: Zachęcam do studiowania: fizyki medycznej, która u nas jest na wysokim poziomie, a mamy zamiar jeszcze go podnieść, lub fizyki jądrowej - to przyszlość, bowiem musimy budować nowe elektrownie jądrowe w Polsce. Fizyka jest wymagana rownież na innych kierunkach prowadzonych na naszej Uczleni, jak chociażby mechatronika, robotyka, itp.

Szaliny_rumak: Czy to prawda że uczelnia tak blisko współpracuje z przemysłem. Jakie korzyści z tego czerpie student AGH?
Antoni Tajduś: Jeśli Pan wybierze naszą Uczelnię, to będzie Pan zadowolony i będzie Pan miał w przyszłości interesującą pracę. Mamy podpisanych 130 umów z dużymi firmami z Polski i zagranicy. Od pewnego czasu obserwuję, że zwiększa się zapotrzebowanie na inżynierów, stąd firmy te oferuja stypendia, praktyki, staże, a także płacą za dodatkowe przedmioty, które są potrzebne danej firmie.

ttoperek: Jak zareklamowałby Pan Rektor Akademię?
Antoni Tajduś: AGH lokomotywą przyszłości polskiego przemysłu!

ruuddi: Panie Rektorze, czy powstanie w AGH wydział energetyki?
Antoni Tajduś: Tak. Jestem na to przygotowany. Natomiast czekam, aby powstała dyscyplina naukowa Energetyka. Wystąpiłem do Ministra w tej sprawie już blisko rok temu. Z ostatnich informacji wynika, że w październiku mam otrzymać pozytywną decyzję. Zaraz po tej decyzji przystąpię do organizacji nowego wydziału.

mezzoforte: Czy zdaniem Pana Rektora możliwe byłoby zorganizowanie meczu piłki nożnej studencki vs. władze?
Antoni Tajduś: Nie wiem, czy udałoby mi się zebrać jedenastu piłkarzy (?) z władz. Ja na pewno bym zagrał. Problem jest tylko taki, że kilku studentów miałoby wówczas pretekst, aby nie chodzić na zajęcia z powodu kontuzji ;)

Peter: Chciałbym zapytać kiedy powstanie kierunek (wydział) przygotowujący studentów do pracy w elektrowniach atomowych?
Antoni Tajduś: Na Uczelni są prowadzone studia w zakresie energetyki jądrowej z tym, że były one prowadzone dla małej liczby studentów. Jeśli powstanie w najblizszym czasie program energetyczny kraju, w którym istotną rolę będzie grała energetyka jądrowa (ja w to wierzę), wówczas zwiększymy liczbę studentów kształcących się w zakresie energetyki jądrowej.

ruuddi: Jaki jest ulubiony aktor Pana Rektora?
Antoni Tajduś: Jerzy Stuhr. Dla mnie jego dwie role - w filmach Seksmisja i Shrek to rewelacja, a sztukę Kontrabasista oglądałem już kilka razy.

Peter: To aktor a ulubiona aktoreczka?
Antoni Tajduś: Sandra Bullock. Wystarczy na nią spojrzeć i już nie muszę nic wyjaśniać... Żona jest o nią zazdrosna ;-)

totiteliturek: Czy uczelnia prowadzi jakieś działania lub programy dla młodych naukowców, wiążących swą przyszłość z karierą naukową?
Antoni Tajduś: Chcemy przygotować specjalny program dla młodych naukowców, bowiem to jest przyszłość naszej Uczelni, a także polskiej nauki. W tej chwili warunki finansowe, jakie możemy ofiarować nie zawsze zachęcają do pracy na Uczelni. Chciałbym to zmienić.

czarnulka: Czy tak zapracowana osoba jak Pan Rektor znajduje czasem chwile by poleniuchować???
Antoni Tajduś: Jedyną rozrywką dla mnie jest gra w tenisa dwa-trzy razy w tygodniu oraz oglądanie ligii angielskiej. Uważam ją za najlepszą.

AGHofil: Panie Rektorze czy są plany odnawiania fasad starszych budynków uczelni? W przypadku A-0 dało to wiele... a co z innymi?
Antoni Tajduś: Jak przyjedziecie po wakacjach, to zobaczycie, że kolejne budynki Uczelni będą odnowione. Moją ideę jest, aby jak będę konczył moją kadencję wszystkie budynki AGH były odnowione. To bardzo dobrze świadczy o Uczelni, a zauważyłem, że wiele osób nie będących z Uczelnią związanych bardzo dobrze wypowiada się o naszej Uczelni tylko ze względu na jej wygląd zewnętrzny.

czarnulka: Gdzie Pan Rektor zamierza spędzić tegoroczne wakacje?! Gdzieś w kraju czy też jakaś egzotyczna podróż?!
Antoni Tajduś: Dwa tygodnie w naszym ośrodku w Łukęcinie oraz miesiąc w Tymbarku. To ostatnie mnie przeraża, bowiem żona zawsze znajdzie dla mnie wiele obowiązków - koszenie trawy, itp...

Peter: Ja jeszcze o energetyce jądrowej. Wiadomo, że kiedyś musi powstać w Polsce elektrownia jądrowa. Pana zdaniem gdzie w Polsce byłaby najlepsza lokalizacja?
Antoni Tajduś: Myślę, że należałoby wrócić do Zarnowca, ale generalnie te elektorownie powinny powstac na północy kraju i może w jego części środkowej. Na południu Polski znajduje się wiele elektrowni węglowych i kilka elektrowni wodnych.

mezzoforte: Jakie jest sportowe marzenie Pana Rektora związane z Akademią?
Antoni Tajduś: Po pierwsze mamy być najlepszą Uczelnią sportową w Polsce. Po drugie chciałbym, abyśmy mieli kilku olimpijczyków. A ja osobiście chciałbym zawsze wygrywać w tenisa, co mi się zdarza od czasu do czasu

czarnulka: W takim razie życzę Panu Rektorowi przede wszystkim pogody!!! Może żona nie będzie Pana tak wykorzystywać :-)
Antoni Tajduś: Mam nadzieje, ze cale wakacje będzie padal deszcz ;-) (przynajmniej w Tymbarku)

magoszka: Szanowny Panie Rektorze, jak to się stało, że został Pan naukowcem? Czy zawsze Pan o tym marzył, a może to był przypadek?
Antoni Tajduś: Przez pierwsze trzy lata moich studiów myślałem, że będę pracował w przemyśle. Dopiero poczynając od czwartego roku zauważyłem, że praca naukowa zaczyna mnie cieszyć. Byłem jedną z pierwszych osób w Krakowie, a jedną z niewielu wówczas w Polsce, która zajmowała się metodą elementów skończonych - dziś niezwykle popularna.

AGHofil: Skoro było pytanie o aktora, to może powie Pan jakie książki lubi Pan czytać? (oprócz naukowych)
Antoni Tajduś: Lubię czytać klasyków, ostatnio Antoine de Saint Exupery i Remarque.

hanys: Jak Pan myśli czy nasz kraj zdąży z realizacją planów na EURO 2012??
Antoni Tajduś: Jeśli chodzi o stadiony to tak, natomiast nie zbudujemy dróg bowiem popełniliśmy ogromną liczbę błędów związanych z wyborem firm budujących drogi, a także nie przygotowaliśmy odpowiedniej ustawy. Trochę wstyd. My budujemy kilometr drogi za 8 000 000 EUR, a Czesi za 3 000 000 EUR. To powinno wystarczyć za komentarz. Nie mówię już o tempie prac...

Asia: Chyba Pan Rektor zapomniał o moim pytaniu :) Będą jakieś rektorskie przed Bożym Ciałem czy nie?
Antoni Tajduś: Tak daleko nie wybiegam w przyszłość ;) Będę o tym myślał.

ciastek: Kto według Pana wygra ligę mistrzów? Komu Pan kibicuje Wiśle czy Cracovii?
Antoni Tajduś: Kiedyś Cracovii. Od kliku lat Wiśle i z tego powodu uważam, że Ligę Mistrzów wygra Wisła.

Peter: A Co sądzi pan o współpracy z Litwinami w zakresie energetyki jądrowej?
Antoni Tajduś: Oczywiście jestem za, ale to nie rozwiąże naszych problemów energetycznych. Uważam, że dla Polski zbliżający się rok 2013 będzie niezwykle trudny, bowiem nie spelnimy wymagań, jakie narzuca nam Unia. My ciągle zamiast rozwiązywać problemy dyskutujemy. Ja jestem zwolennikiem podejmowania decyzji i ich w miarę szybkiej realizacji.

Moderator: To będzie ostatnie pytanie do naszego gościa

czarnulka: O Czym Pan Rektor marzy czasami?
Antoni Tajduś: O wolnym czasie, a jak mam wolny czas, to o pracy :) Trochę to, jak w tym dowcipie góralskim: Co robi baca, jak ma czas? Baca, jak ma czas, to siedzi i myśli, a jak nie ma czasu, to tylko siedzi ;) Pewnie niektórzy znali, ale zawsze śmieszy.

Antoni Tajduś: Dziękuję za spotkanie, jak zawsze pytania były bardzo mądre. Moje odpowiedzi nie zawsze ;-) ale mam nadzieję, że mi wybaczycie. Zbliża się czas egzaminów, życzę Wam połamania pióra i do spotkania w przyszlym roku!

Moderator: Na następny czat zapraszamy 11 czerwca 2008
Moderator: Zapis czatu ukaże sie w terminie późniejszym na stronie www.cyfronet.pl

** kończy się dyskusja moderowana




Czat prowadził - Krzysztof Ryba
Moderator - Ireneusz Hyra