Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH ACK Cyfronet AGH
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności. Pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki.

Kamień Węgielny pod Nową Halę i poświęcenie Zeusa

Podpisaniem aktu erekcyjnego i poświęceniem przez JE Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza Kamienia Węgielnego rozpoczęła się w dniu 29 maja 2013 roku uroczystość wmurowania Kamienia Węgielnego pod nową Halę Maszyn

Podpisaniem aktu erekcyjnego i poświęceniem przez JE Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza Kamienia Węgielnego rozpoczęła się w dniu 29 maja 2013 roku uroczystość wmurowania Kamienia Węgielnego pod nową Halę Maszyn dla Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH. Akt erekcyjny podpisali: JE Ks. Kard. Stanisław Dziwisz, JM Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka, Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Dyrektor ACK Cyfronet AGH prof. Kazimierz Wiatr, Dyrektor Regionu Południowego Mostostalu Warszawa S.A. Alojzy Malczak i architekt projektu Wawrzyniec Kuc.

Uroczystość przypada w roku 40-lecia powstania Środowiskowego Centrum Obliczeniowego CYFRONET-KRAKÓW. 23 marca 1973 roku ówczesny Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki powołał Cyfronet jako pierwsze centrum superkomputerowe w Polsce. W trakcie uroczystości nie tylko rozpoczęto budowę nowej hali, ale także poświęcono wyremontowany w ciągu ostatnich 4 lat budynek główny Cyfronetu i komputer Zeus, najszybszy superkomputer w Polsce. Wręczono także po raz pierwszy Medale 40-lecia Cyfronetu najbardziej zasłużonym dla Cyfronetu osobom.

Nowa Hala Maszyn ma kosztować 12,2 miliona PLN, z czego 8,3 miliona PLN to unijne dofinansowanie. Ma on być połączony z obecnym budynkiem przełączką technologiczną o przekroju elipsy o długości blisko 17 metrów. Nowy budynek o łącznej powierzchni użytkowej ponad 1600 m2, ma być nowym domem dla Zeusa - najszybszego komputera w Polsce (106 miejsce na świecie w rankingu Top500). Ponadto będą się tu też znajdować inne komputery dużej mocy obliczeniowej, wraz z infrastrukturą wspomagającą. Budynek ma być wyposażony w niezbędną do funkcjonowania takich maszyn klimatyzację, zasilanie z dwóch niezależnych źródeł, system podtrzymujący zasilanie w razie braku napięcia w sieci zewnętrznej, agregat prądotwórczy oraz stację trafo. Planowany termin ukończenia budowy to marzec 2014 roku, lecz już we wrześniu 2013 roku będzie można zobaczyć stan surowy zamknięty.

Podczas uroczystości Dyrektor ACK Cyfronet AGH, Kazimierz Wiatr powiedział, że budynek nowej Hali Maszyn jest ważnym krokiem dla wzmocnienia roli Cyfronetu, jako ogólnopolskiego centrum kompetencji w zakresie gridowych architektur obliczeniowych oraz dalszego rozwoju infrastruktury obliczeniowej dla nauki w ramach programu PLGrid, zintegrowanego z europejskimi działaniami EGI - European Grid Initiative, w których Cyfronet reprezentuje Polskę. Pozwoli to świadczyć usługi obliczeniowe i sieciowe dla krakowskiego i ogólnopolskiego środowiska naukowego na najwyższym poziomie.

Stanisław Sorys, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego obecny na uroczystości podkreślił, że bez Cyfronetu zapewne nie powstało by wiele leków, czy nie odkryto by wielu nowych związków chemicznych. Środowisko naukowe jest zapewne bardzo wdzięczne wszystkim pracownikom, którzy dbają o ciągłość pracy komputerów w ośrodku tak ważnym dla krakowskich uczelni i instytucji badawczo-rozwojowych. Zdaję sobie sprawę że aby skorzystać z zasobów komputerów naukowcy czekają na taką możliwość, a więc rozbudowa Cyfronetu była konieczna.

Tadeusz Słomka, Rektor AGH mówił że Cyfronet jest bardzo istotnym wsparciem dla nauki Krakowa i w skali ogólnopolskiej, natomiast za granicą jest znany między innymi jako partner europejskiego CERN'u, bowiem superkomputer Zeus to jeden z elementów kilkunastu maszyn stosowanych do akceleracji obliczeń danych uzyskiwanych w wielkim zderzaczu hadronowym. Podpisując akt erekcyjny Rektor zauważył, że kamień węgielny który spoczywał obok na stole, to granit, który jest najbardziej wytrzymałą ze skał, dodając, że to solidna podstawa do dobrej budowli.