Wydarzenia

kukdm19

20 lat minęło

20 lat minęło

10 grudnia 1994 roku została uruchomiona KINGA (kinga.cyf-kr.edu.pl), pierwszy serwer pocztowy dla środowiska naukowego w Krakowie. Serwer przechodził wiele metamorfoz i przeistoczeń, aby dziś stać się nowoczesnym komputerem który obsługuje kilka tysięcy kont użytkowników środowiska naukowego.

      Nasza Kinga ma już dwadzieścia lat. Rozpoczęła swoją długoletnią już przygodę 10 grudnia 1994 roku. Kobiecie wieku nie powinno się wypominać, ale Kinga ma to szczęście, a my wszyscy razem z Nią, że co pewien czas młodnieje. Chyba nikt już nie pamięta, że pod tą piękną nazwą pracowały dla nas komputery: HP9000 seria 800 model H50, HP9000/K570, HP9000/rp7410 udostępniając nam pocztę elektroniczną, strony WWW, archiwum anonymous ftp, forum dyskusyjne news, translację adresów symbolicznych (DNS) oraz zapomniane już usługi archie czy też gopher.

      Obecna Kinga, to nowoczesny BladeSystem stopniowo doposażany kolejnymi serwerami HP ProLiant BL460c G8 połączonymi ze sobą poprzez porty o przepustowości 10Gbps wydajnymi przełącznikami sieciowym HP Virtual Connect FlexFabric.

      Zestaw serwerów jest podłączony do sieci zewnętrznej w technologii Ethernet o przepustowości 10Gbps oraz do infrastruktury SAN poprzez interfejsy Fibre Channel o przepustowości 8Gbps.

      Główne funkcje obecnego systemu to obsługa poczty elektronicznej dla krakowskiego środowiska naukowego, umożliwienie współdzielenia plików poprzez serwer box.cyfronet.pl oraz udostępnianie serwisów WWW w tym www.cyfronet.krakow.pl i www.plgrid.pl.

      Z okazji Jubileuszu wypada naszej Kindze podziękować za wiele lat wspólnej pracy i jednocześnie życzyć dalszego rozwoju. Dla dobra nas wszystkich.


O naszym serwerze mozna tez poczytac na stronie AGH