Farmakokinetyka

Źródła w języku angielskim
Serwisy i archiwa programów
Publikacje elektroniczne
Listy dyskusyjne

Farmakokinetyka określa, na podstawie obserwowanych zmian stężeń leku we krwi, matematyczne zależności pomiędzy podaną dawką leku a tymi stężeniami. Ustalenie równań matematycznych ma na celu wyznaczenie odpowiednich parametrów farmakokinetycznych, a w konsekwencji umożliwienie skutecznego i bezpiecznego dawkowania leku. Do wykonania potrzebnych obliczeń można używać programy komputerowe. Są one również potrzebne w metodzie indywidualizacji dawkowania leków opartej na założeniach farmakokinetyki populacyjnej. Internet dysponuje szerokim zasobem tych programów i modeli matematycznych, a także dostarcza informacje dla ich użytkowników. Przykłady takich źródeł podane są poniżej:

Źródła w języku angielskim

Serwisy i archiwa programów

Pharmacokinetics and Pharmacodynamics Software Server at the VA Palo Alto Health Care System

Serwer ten udostępnia za pomocą usługi ftp, poczty elektronicznej ściągnięcie programów stosowanych w analizie farmakokinetycznej, a także oprogramowania pomocniczego, dodatkowych modułów dla programów - NONMEM, SCIENTIST i innych. Bezpłatnie jest przykładowo dostępny pracujący w systemie Windows program pod nazwą NCOMP (po skontaktowaniu się drogą poczty elektronicznej z autorem) lub pliki programu Excel służące do symulacji farmakokinetycznej.

-adres: http://pkpd.icon.palo-alto.med.va.gov/

poprzedni rozdział    Do góry    następny rozdział

Pharmacokinetic and Pharmacodynamic Resources

Informacja o programach, możliwość bezpłatnego uzyskania niektórych z nich (jak np. programu On-line Pharmacokinetic Simulations -autor Ned Phillips) jest jedną z opcji wykorzystania tego źródła. Pod hasłem Pharmacokinetic Software zawarta jest lista programów wraz z krótkimi opisami i ewentualnymi łącznikami do stron źródłowych. Ponadto znajdują się tu łączniki do innych zasobów internetowych związanych z farmakokinetyką, udostępniony jest formularz zapisu do listy dyskusyjnej PharmPK, archiwum tej listy i listy użytkowników programu NONMEM. Autorem tego serwisu jest David Bourne z College of Pharmacy na uniwersytecie w Oklahomie.

-adres: http://www.boomer.org/pkin/

Library of Mathematical Models of Biological Systems

Jest to zbiór odpowiednio skatalogowanych i opisanych modeli matematycznych, które mogą być wykorzystane w farmakokinetyce, toksykologii, biochemii, fizjologii. Katalog umożliwia wyszukanie konkretnego modelu (przez podanie autora, rodzaju modelu, typu), a także przejrzenie kompletnego opisu, prezentację pracy modelu i ewentualne zainstalowanie na własnym komputerze. Udostępnione jest również do przejrzenia piśmiennictwo źródłowe o konkretnych modelach.
Opracowany został przez zespoły: Georgetown University i University of Pennsylvania.

http://gopher.dml.georgetown.edu/model/

SAAM Instiute Overview

Źródło poświęcone programowi SAAM II (Simulation, Analysis and Modeling) podające opis poszczególnych modułów, umożliwiające przetestowanie demonstracyjnej wersji programu i zamówienie drogą internetową.

-adres: http://www.saam.com/

Resource Facility for Kinetic Analysis

Można tu znaleźć informacje o projektach badawczych, piśmiennictwie, łączniki do innych źródeł, uzyskać program POP3CM (3 Compartment Model Population Analysis)

-adres: http://weber.u.washington.edu/~rfka/

poprzedni rozdział    Do góry    następny rozdział

Laboratory of Applied Pharmacokinetics University of Southern California (LAPK)

Witryna tego laboratorium, kierowanego przez R. Jelliffe, udostępnia nowe wersje własnych programów, opis innych programów, wersje demonstracyjne, artykuły których autorem lub współautorem jest R. Jelliffe, publikacje na temat modeli i programów.

-adres: http://www.usc.edu/hsc/lab_apk/home.html

poprzedni rozdział    Do góry    następny rozdział

Programy, takie jak WinNonlin i DataKinetics for Windows posiadają własne serwisy internetowe, które dają możliwość uzyskania nowych wersji, oprogramowania diagnostycznego, zamieszczają informacje związane z ich obsługą, dają możliwość zapisu do listy dyskusyjnej poświęconej programowi (DataKinetics mailing list)

-adres:http://www.pharsight.com/prod_winlin_std.htm
http://www.mdkinc.com/support.html (DataKinetics)

poprzedni rozdział    Do góry    następny rozdział

 

Publikacje elektroniczne

A First Course in Pharmacokinetics and Biopharmaceutics

Na internetowych stronach znajduje się także zapisany w formie podręcznika kurs farmakokinetyki. Opisuje on wyczerpująco wszelkie zagadnienia związane z tą dziedziną wiedzy, zawiera dodatkowe rozdziały np. opis różnych dróg podania, eliminacji, rozdział dotyczący różnych czynników wpływających na dostępność biologiczną, podstawy matematycznych obliczeń stosowanych w farmakokinetyce,symulacje komputerowe, a także zadania i problemy do rozwiązywania wraz z odpowiedziami. Ilustrujące tekst wykresy (ryc. 8.) można modyfikować podając własne dane (ryc. 9).

-adres: http://157.142.72.143/gaps/pkbio/pkbio.html

Ryc. 9. Strony z podręcznika farmakokinetyki "A First Course in Pharmacokinetics and Biopharmaceutics"

poprzedni rozdział    Do góry    następny rozdział

 

Ryc. 9. Wykres zależności stężenia leku od czasu (wlew dożylny) dla parametrów podanych przez użytkownika.

poprzedni rozdział    Do góry    następny rozdział



A Pharmacokinetics and Drug Metabolism Meetings Page

Strona prezentująca łączniki i informacje o konferencjach, kursach, sympozjach.

-adres: http://members.tripod.com/~rkrishna/meetings.html

Informacje związane z farmakokinetyką, inne łączniki można znaleźć na prywatnych stronach np. :

Pharmacokinetics Home Page Mark J. Hogan's

-adres: http://www.mdkinc.com/mhogan/

Pharmacokinetics Main Page

-adres: http://www.onu.edu/user/FS/srao/problems

Pharmacokinetics and Biopharmaceutics Home Page, Gopal Krishna, Ph.D.

-adres: http://views.vcu.edu/~gkrishna/PK/pk.html

poprzedni rozdział    Do góry    następny rozdział

Listy dyskusyjne

 Bardzo aktywna lista PharmPK moderowana przez David Bourne' a. Można dzięki niej wymieniać uwagi dotyczące zagadnień związanych z farmakokinetyką, terapią monitorowaną, wykorzystaniem programów komputerowych w farmakokinetyce.
-procedura zapisu: wysłanie wiadomości o treści:
subscribe PharmPK first name last name na adres: macjordomo@pharm.cpb.uokhsc.edu.

W Internecie istnieje grupa dyskusyjna nmusers, do której należą użytkownicy programu NONMEM. Zapisać się do niej można pod adresem nmusers-request@c255.ucsf.edu.

poprzedni rozdział    Do góry    następny rozdział