Serwisy ogólnofarmaceutyczne

Źródła polskie
Źródła w języku angielskim

Źródła polskie

Jakkolwiek liczba polskich internetowych źródeł informacji farmaceutycznej jest niewielka, to istnieje kilka serwisów ogólnofarmaceutycznych, przeznaczonych z założenia dla farmaceutów pracujących w aptekach. Są to serwisy: Wirtualna Apteka, Farmacja w Polsce, Polski Serwer Farmaceutyczny.


poprzedni rozdział    Do góry    następny rozdział

Farmacja w Polsce

Serwis Farmacja w Polsce powstał z inicjatywy prywatnej, jego autorem (webmasterem) jest dr Stanisław Piechula. Strony te to przede wszystkim katalog odsyłaczy pogrupowanych w kategorie tematyczne, które pozwalają dotrzeć do witryn aptek (aktualnie siedem aptek), organizacji farmaceutycznych (Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, Izb Aptekarskich, Krajowej Izby Gospodarczej Apteka Polska i innych), innych serwisów (np. Pharmanetu, Polskiego Serwera Farmaceutycznego), baz danych (Lekramy, DrugPola, Bazyla), instytucji (Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, uczelni z Wydziałami Farmaceutycznymi, Instytutu Leków, Kas Chorych).
Oprócz odnośników witryna Farmacja w Polsce pozwala na zapoznanie się np. z aktualnymi rozporządzeniami dotyczącymi recept, limitów leków (Uwagi, zapytania, informacje z ostatniej chwili), zamieszcza również terminarz spotkań i sympozjów.

-adres:http://www.pharmacy.pl/


poprzedni rozdział    Do góry    następny rozdział

Polski Serwer Farmaceutyczny

Stanowi on również katalog tematyczny, jednak uboższy w informacje. Pozwala dotrzeć do wszystkich polskich i zagranicznych firm farmaceutycznych, które mają swoje przedstawicielstwo w Internecie, a także do hurtowni i dystrybutorów farmaceutycznych, uczelni i organizacji (WHO, FDA, PZH, IL).

-adres: http://www.psf.med.pl/

Medycyna Praktyczna

Witryna ta nie jest typowym serwisem wydawniczym, gdyż oprócz informacji o swoich czasopismach, książkach i produktach multimedial-nych, publikuje Kurier elektroniczny rozsyłany drogą poczty elektronicznej do lekarzy i far-maceutów (dostępny także online). Poza tym patronuje witrynie Hipokrates (jej autorem jest lekarz Jarosław Kosiaty mający na swoim koncie wiele publikacji na temat związku Internetu i nauk medycznych, twórca wielu innych stron).
W zasobach elektronicznej Medycyny praktycznej znajdują się informacje pogrupowane w działy:

Strony MP dają również przykład zastosowania usługi multimediów strumieniowych, umożliwiają bowiem obejrzenie filmów pochodzących z mutimedialnego produktu na temat "Astmy oskrzelowej".

adres: http://www.mp.pl/


poprzedni rozdział    Do góry    następny rozdział

Hipokrates

Serwis ten można nazwać katalogiem internetowych zasobów medycznych; jak podaje autor, gromadzi informacje o ponad 2000 stron i serwisów z dziedziny medycyny i farmacji. Podane odsyłacze wraz dołączonymi krótkimi opisami pogrupowane są w działy:

-adres: http://medprakt.pl/hipokrates/main.htm


poprzedni rozdział    Do góry    następny rozdział

MediClub

Również stanowi uporządkowany zbiór opatrzonych opisami odsyłaczy do różnych źródeł informacji obecnej w sieci. Najbliższym tematycznie farmaceutom i lekarzom jest moduł MedINFO, za pośrednictwem którego można uzyskać wyniki przeszukiwania bazy Medline poprzez użycie specjalnego formularza, wyszukać i dotrzeć do stron polsko i obcojęzycznych czasopism, obejrzeć listę laureatów medycznych nagród Nobla (umieszczono odnośniki do stron WWW), dotrzeć do firm farmaceutycznych oraz firm produkujących oprogramowanie medyczne, do ustaw i innych aktów prawnych, a także do stron towarzystw naukowych.Inny moduł MediNET daje możliwość założenia konta pocztowego, uczestnictwa w liście dyskusyjnej, wyrażania swej opinii na różne tematy (dział opinie).

-adres: http://www.mediclub.pl


poprzedni rozdział    Do góry    następny rozdział

Wirtualna Apteka

Serwis przeznaczony dla wszystkich osób zainteresowanych farmacją, zawiera nie tylko odsyłacze, ale także publikacje, informacje o Studium Farmaceutycznym Centrum Medycznego Szkolenia Podyplomowego w Bydgoszczy, formularz zapisu do listy dyskusyjnej (prawdopodobnie lista ta nie działa z powodu małego zainteresowania farmaceutów - internautów), stronę z dostępem do bazy Medline.

-adres: http://www.kki.net.pl/~wapteka/wapteka


poprzedni rozdział    Do góry    następny rozdział

Witryny Wydziałów Farmaceutycznych Uczelni Medycznych

Najczęściej są to wydzielone strony witryn Akademii Medycznych (Collegium Medicum w przypadku Wydziału Farmacji w Krakowie), odrębne strony posiadają jedynie Wydziały Farmaceutyczne Akademii Medycznych w Warszawie i Gdańsku.
Witryny te zawierają informacje o wydziale, kadrze naukowej, rekrutacji, opis poszczególnych jednostek - katedr i zakładów, ewentualnie odnośniki do stron domowych pracowników (wydział gdański).
Przykładowo, adres Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego jest następujący:

-adres: http://www.uj.edu.pl/CollMedicum/cm5.html
Łączniki do wszystkich witryn polskich uczelni medycznych znajdują się na Polskim Serwerze Farmaucetycznym.


poprzedni rozdział    Do góry    następny rozdział

Przewodnik po bazie Medline

[ zob. rozdział Bazy danych ]

Autorem tych stron jest dr J. Kosiaty - autor wielu artykułów omawiających różne aspekty wykorzystania Internetu przede wszystkim w medycynie. Przewodnik zawiera listę odsyłaczy z dostępem do bazy Medline.

-adres: http://www.bibl.amwaw.edu.pl/medline2/linki.htm

Źródła w języku angielskim

Pharmaceutical Information Network - PharmInfoNet

Stanowi zbiór dokumentów połączonych odsyłaczami oraz bogaty katalog odnośników do innych źródeł wraz z opisem umożliwiającym zorientowanie się w ich treści i przydatności.
Umożliwia pełny dostęp do kilkunastu czasopism i biuletynów elektronicznych dostarczających informacji o lekach, terapii lekami, leczeniu różnych schorzeń, a także o spotkaniach i sympozjach.
Są to: Drug Infoline, MedWatch, PNN Pharmacotherapy Line, CardioConsult Reviews, Med. -Brief, Electronic Highlights Bulletin, Rheumatoid Arthritis Research News, Hit News, Research Activities, H. Pylori News, Medical Science Bulletin.
Hasło: Disease Info Centers to zbiór elektronicznych źródeł wiedzy o kilkunastu jednostkach chorobowych (nowości w terapii, nowe leki, sympozja, dostęp do grupy dyskusyjnej, odnośniki do innych dokumentów internetowych)
Dział Drug Information stanowią bazy danych: DrugDB, DrugFAQs, DrugPR (zobacz rozdział informacja o leku)
Glossary to słownik terminów wraz z odsyłaczami do dostępnych artykułów.
PharmInfoNet stanowi także forum dla kilkunastu grup dyskusyjnych: związanych z różnymi chorobami, np. Cardiology, Diabetes, Rheumatoid Arthritis lub poświęconych tematyce ogólnej - Clinical Trials for Professionals, Pharmaceutical Marketing, MedWebmasters.
Ciekawym dokumentem należącym do witryny PharmInfoNet ' u jest galeria obrazów graficznych przedstawiających zarówno struktury molekularne, jak i zabytki farmaceutyczne i ilustracje botaniczne.
Serwis rozsyła również drogą poczty elektronicznej własny biuletyn informacyjny (newsletter) - PharmInfoBYTES

-adres: http://www.pharminfo.com/


poprzedni rozdział    Do góry    następny rozdział

PharmWeb

Serwis ten powstał w 1994 roku pod patronatem Międzynarodowej Federacji Farmaceutycznej FIP z inicjatywy Dr. Antony Emanuele z Uniwersytetu w Manchester [5].
PharmWeb to źródło informacji o:
-uczelniach z Wydziałami Farmaceutycznymi
(baza danych http://www.pharmweb.net/fip.html)
-organizacjach, firmach farmaceutycznych (hospital pharmacies, pharmaceutical companies, biotechnology companies, clinical research organizations, marketing organizations) tzw. PharmWeb Yellow Pages
http://www.pharmweb.net/yellowpages.html (zawarte są tu także inne informacje np. Drug Information)
-organizacjach rządowych
-konferencjach http://www.pharmweb.net/conferences.html
-kursach i ofertach pracy dla farmaceutów na całym świecie
http://www.pharmweb.net/appointments.html
-innych stowarzyszeniach np. YPG International Young Pharmacists' Group http://www2.pharmweb.net/ypg/ypg.html

PharmWeb umożliwia komunikację interpersonalną pomiędzy farmaceutami na łamach grup dyskusyjnych prowadzących wymianę informacji z różnych dziedzin farmacji
(http://www.pharmweb.net/forum.html) oraz poprzez IRC - http://www2.pharmweb.net/pwmirror/pharmwebchat.html

Wyszukanie informacji na stronach PharmWeb ułatwia alfabetyczny indeks stron i specjalny katalog wyszukiwawczy PharmSearch.

-adres PharmWeb http://www.pharmweb.net/


poprzedni rozdział    Do góry    następny rozdział

BioMedNet

Serwis ten może stanowić źródło użytecznej informacji dla farmaceutów wykorzystujących w swej pracy metody biotechnologii i biologii molekularnej. Umożliwia dostęp do baz danych z informacją biotechnologiczną, a także do grup dyskusyjnych i newsgroups. Strony pod hasłem Biblioteka zawierają listę 170 czasopism, abstrakty lub pełne artykuły z niektórych z nich są udostępnione do bezpłatnego przeglądania. BioMedNet oferuje również bezpłatne czasopismo HMS Beagle rozsyłane drogą poczty elektronicznej, zawierające wiadomości ze świata nauki, adresy URL.

-adres: http://www.biomednet.com/


poprzedni rozdział    Do góry    następny rozdział

Grupa dyskusyjna - Pharmacy Mail Exchange

Tematyka tej grupy dotyczy ogólnych zagadnień związanych z farmacją, na jej forum wymieniane są uwagi z zakresu problematyki opieki farmaceutycznej, terapii lekiem, nowych leków. Zapisu można dokonać poprzez wysłanie wiadomości o treści:
subscribe pharm
na adres: mailto:majordomo@dmu.ac.uk i wypełnienie krótkiego formularza na stronie WWW -http://www.dmu.ac.uk/ln/pme/subs.html
Wiadomości nadsyłane do tej grupy są moderowane przez Paula Hodgkinsona.


poprzedni rozdział    Do góry    następny rozdział