Michal Kokowski, Szkic aktualnej debaty nad naukometrią...

Szkic aktualnej debaty nad naukometrią
i bibliometrią i zapomniane naukoznawstwo


Prace Komisji Historii Nauki PAU XIV (2015), pp. 101–118.


DOI: 10.4467/23921749pkhn_pau.16.007.5263


Aby pobrać plik (533 KB pdf), kliknij tytuł.





STRESZCZENIE

W toczonej w Polsce w ostatnich trzech dekadach debacie na temat naukometrii i bibliometrii popełniono bardzo poważny błąd metodyczny: pominięto refleksję naukoznawczą, szczególnie historyczno­‑metodologiczną. Artykuł rozważa to pominięte zagadnieni.e

Aby zrealizować ten cel, posłużono się metodą badań interdyscyplinarnych z zakresu naukoznawstwa i historii naukoznawstwa. Zastosowano tę metodę do analizy wybranych najważniejszych publikacji na temat naukometrii i bibliometrii ostatnich trzech dekad, ze szczególnym uwzględnieniem kontekstu polskiego.

Artykuł omawia: a) kontekst aktualnej debaty na temat naukometrii i bibliometrii w Polsce; b) historię polskich analiz naukometrycznych opartych na zagranicznych bazach indeksacyjnych; c) aktualną dyskusję na temat naukometrii i bibliometrii w Polsce oraz d) pominięty w aktualnej debacie kluczowy aspekt – nierozerwalny związek naukometrii i bibliometrii z naukoznawstwem.

Wnioskiem z przeprowadzonych badań jest postulat powrotu w Polsce do badań informetrycznych (naukometrycznych, bibliometrycznych, webometrycznych, …), świadomie rozwijanych w kontekście zintegrowanego naukoznawstwa. Wiedzę tę należy wykorzystać w kształtowaniu aktualnej polityki naukowej: struktury organizacyjnej nauki i szkolnictwa wyższego oraz formowania zasad oceny dorobku naukowego instytucji i poszczególnych pracowników oraz czasopism naukowych.

Keywords:
naukometria, bibliometria, informetria, metodologia of naumetrii, naduzycia metod naukometrycznych, naukoznawstwo, polityka nauki, polski i mięzynrodwy kontekst.




E-mail

michal.kokowski@gmail.com


Last modification: 14 November 2016 | © 2016 Webmaster Micha³ Kokowski