Zeus nadal w czołówce

Już tradycyjnie komputer Zeus z Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH w Krakowie znalazł się - tym razem na 106. miejscu - na prestiżowej liście pięciuset najpotężniejszych superkomputerów świata i po raz szósty z rzędu uzyskał tytuł najszybszego komputera w Polsce. Najnowsza edycja listy Top500 została ogłoszona 12 listopada w Salt Lake City podczas corocznej konferencji Supercomputing Conference 2012.

Zeus nadal w czołówceOd czasu ostatniego rankingu Top500, opublikowanego w czerwcu 2012 teoretyczna moc obliczeniowa Zeusa została zwiększona o prawie 30%, a liczba rdzeni obliczeniowych aż o 50%. Krakowski superkomputer posiada aktualnie 23932 rdzenie obliczeniowe o łącznej teoretycznej mocy obliczeniowej 358Tflops (teraflopsów), 60 TB (terabajtów) pamięci operacyjnej RAM oraz pamięć dyskową o pojemności 1,8 PB (petabajta). Klaster Zeus zbudowany jest z ponad tysiąca dwustu pojedynczych serwerów typu blade firmy Hewlett-Packard, połączonych ze sobą za pomocą sieci Infiniband o prędkości 40 Gb/s. Część serwerów wyposażona jest w karty GPGPU firmy NVIDIA, umożliwiające przyspieszenie wybranych algorytmów używanych w aplikacjach naukowych. Klaster pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Scientific Linux.

Moc obliczeniowa, jaką dysponuje Zeus, pozwala mu wykonywać ponad 350 bilionów operacji matematycznych w ciągu sekundy. Odpowiada to wydajności ponad 18 tysięcy standardowych komputerów klasy PC. Superszybka sieć pomiędzy serwerami wchodzącymi w skład Zeusa umożliwia przesłanie zawartości całej płyty DVD w czasie nieco przekraczającym jedną sekundę, a przestrzeń dyskowa, przeznaczona dla użytkowników klastra, byłaby w stanie pomieścić zawartość niemal 400 tysięcy takich płyt.

Dzięki sukcesywnej rozbudowie Zeusa naukowcy z całej Polski mają możliwość wykorzystywania jego olbrzymiej mocy do rozwiązywania coraz bardziej złożonych problemów obliczeniowych. Dostęp do zasobów jest bezpłatny dla wszystkich osób prowadzących działalność naukową.

Zeus jest częścią ogólnopolskiej infrastruktury gridowej stworzonej w ramach programu PL-Grid (współfinansowanego m.in. ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka i Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego).

Superkomputer ACK CYFRONET AGH wykorzystywany jest do obliczeń przede wszystkim z dziedziny chemii, biologii, nanotechnologii, astrofizyki, fizyki kwantowej, a także skomplikowanych i wymagających wielkich zasobów obliczeń z innych dziedzin nauki.

Zeus jest najwydajniejszym komputerem nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Środkowo-Wschodniej. W obecnej edycji listy Top500 znalazły się także inne komputery z Polski. Zestawienie wszystkich polskich superkomputerów na światowej liście, wraz z wartościami zmierzonej mocy obliczeniowej, przedstawia się następująco:

  • 106 - Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH, Zeus (234 Tflops)
  • 143 - Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, BlueGene/Q (173 Tflops)
  • 344 - Grupa Allegro (93 Tflops)
  • 375 - Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Cane (90 Tflops)


Najszybszym superkomputerem na świecie jest obecnie Titan ze Stanów Zjednoczonych, zbudowany przez firmę Cray, którego teoretyczna moc obliczeniowa przekracza 27 Pflops. Na liście TOP500 wyraźnie dominują superkomputery z USA (250 jednostek, 50%). Na kolejnych miejscach znajdują się Chiny (72 jednostki, 14,4%) i Japonia (32 jednostki, 6,4%). Polska (4 jednostki, 0.8%) znajduje się na 14 miejscu w rankingu krajów.


18 listopada 2012