Zeus po raz kolejny w pierwszej setce najpotężniejszych superkomputerów świata!

Komputer Zeus z Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH w Krakowie ponownie zajął wysokie 89 miejsce na prestiżowej liście pięciuset najpotężniejszych superkomputerów świata i po raz piąty z rzędu uzyskał tytuł najszybszego komputera w Polsce. Najnowsza edycja listy Top500 została ogłoszona 18 czerwca w Hamburgu podczas corocznej konferencji International Supercomputing Conference 2012.

Od czasu ostatniego rankingu teoretyczna moc obliczeniowa Zeusa została zwiększona o prawie 70%. Krakowski superkomputer posiada aktualnie 13 944 rdzenie obliczeniowe o łącznej teoretycznej mocy 271 Tflops (teraflopsów), 32 TB (terabajty) pamięci operacyjnej RAM oraz pamięć dyskową o pojemności 1,8 PB (petabajta). Klaster Zeus zbudowany jest z ponad tysiąca pojedynczych serwerów typu blade firmy Hewlett-Packard, połączonych ze sobą za pomocą sieci Infiniband o prędkości 40 Gb/s. Część serwerów wyposażona jest w karty GPGPU firmy Nvidia (ponad 200 sztuk) umożliwiające przyspieszenie niektórych algorytmów używanych w aplikacjach naukowych. Klaster pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Scientific Linux.

Moc obliczeniowa jaką dysponuje Zeus pozwala mu wykonywać ponad 271 bilionów operacji matematycznych w ciągu sekundy. Odpowiada to mocy ponad 14 tysięcy standardowych komputerów klasy PC. Super szybka sieć pomiędzy serwerami wchodzącymi w skład Zeusa ma szybkość wystarczającą do przesłania zawartości całej płyty DVD w czasie nieco przekraczającym jedną sekundę, a przestrzeń dyskowa byłaby w stanie pomieścić zawartość ponad 350 tysięcy takich płyt.

Dzięki sukcesywnej rozbudowie Zeusa naukowcy z całej Polski mają możliwość wykorzystywania jego olbrzymiej mocy obliczeniowej do rozwiązywania coraz bardziej złożonych problemów obliczeniowych. Dostęp do zasobów jest bezpłatny dla wszystkich osób prowadzących działalność naukową.

Zeus jest częścią ogólnopolskiej infrastruktury gridowej stworzonej w ramach programu PL-Grid (współfinansowany m.in. ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka i Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego).

Superkomputer ACK CYFRONET AGH wykorzystywany jest do obliczeń przede wszystkim z dziedziny chemii, biologii, nanotechnologii, astrofizyki (projekt CTA), fizyki kwantowej, a także skomplikowanych i wymagających wielkich zasobów obliczeń z innych dziedzin nauki.

Zeus jest najwydajniejszym komputerem nie tylko w Polsce ale również w całej Europie Środkowo-Wschodniej. W obecnej edycji listy Top500 znalazły się także inne komputery z Polski. Zestawienie wszystkich polskich superkomputerów na światowej liście przedstawia się następująco:89 - Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH, Zeus

  • 233 - Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Cane
  • 398 - Allegro
  • 447 - Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej, Galera Plus
  • 462 - Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, Boreas

Najszybszym superkomputerem na świecie jest BlueGene/Q Sequoia ze Stanów Zjednoczonych, zbudowany przez IBM, którego moc przekracza 16 Pflops. Na liście TOP500 wyraźnie dominują superkomputery z USA (252 jednostki, 50,4%). Na kolejnych miejscach znajdują się Chiny (68 jednostek, 13,6%) i Japonia (35 jednostek, 7%). Polska znajduje się na 12 miejscu w rankingu krajów.

18 czerwca 2012