XI Festiwal Nauki w Krakowie

W dniach 11 - 14 maja 2011 r. odbędzie się XI Festiwal Nauki w Krakowie. Hasło tegorocznej edycji Festiwalu "Materia - Człowiek - Kultura" nawiązuje do dwojga znamienitych noblistów - Marii Skłodowskiej - Curie oraz Czesława Miłosza.

Festiwal Nauki ma swoje początki w 2000 r. Pomysł organizacji tej popularnonaukowej imprezy zrodził się w trakcie Jubileuszu 600 - lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Początkowo Festiwal służyć miał jedynie promowaniu osiągnięć naukowych, dydaktycznych i kulturalnych UJ. Jednak już od 10 lat Festiwal współorganizują krakowskie szkoły wyższe, instytucje naukowe i jednostki konsularne. Po Uniwersytecie Jagiellońskim (2000 - 2004) głównym organizatorem były Akademia Górniczo-Hutnicza (2005 - 2007) oraz Politechnika Krakowska (2008 - 2010). W 2011 r. funkcję głównego organizatora objął Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

W ramach Festiwalu odbędą się liczne prezentacje, wykłady, spotkania, prelekcje, wystawy i wycieczki. Główne wydarzenia festiwalowe będą miały miejsce na Rynku Głównym w Krakowie. Dodatkowe atrakcje czekać będą na zainteresowanych w siedzibach poszczególnych uczelni oraz instytucji zaangażowanych w organizację. W pierwszym dniu trwania Festiwalu na Rynku Głównym na uwagę zasługuje m.in. koncert chórów uczelnianych oraz wieczorny pokaz światła i dźwięku (tzw. Mapping). W trakcie Festiwalu zwiedzić będzie można m.in muzea, instytuty naukowe, instytuty kulturalne, pracownie naukowe, obserwatorium astronomiczne i wiele innych, ciekawych miejsc.

W ramach roku noblistów organizatorzy zaplanowali m.in. czytanie poezji Czesława Miłosza w oprawie muzycznej, debatę naukową na temat pierwiastków promieniotwórczych - radu i polonu, dwie wystawy poświęcone życiu i twórczości Marii Skłodowskiej-Curie, jedna zlokalizowana w miasteczku namiotowym (udostępniona przez Konsulat Republiki Francuskiej w Krakowie) i druga w Galerii Konsulatu Republiki Austrii (udostępniona przez Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie) oraz niekomercyjny, kinowy pokaz 5 filmów na temat uczonej w Kinie Pod Baranami (również z Muzeum Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie)

11 maja 2011