Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH ACK Cyfronet AGH
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności. Pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki.

Wystawa LHC

Na stoisku Cyfronetu, pracownicy Centrum objaśniali co to jest projekt EGEE, jakie są jego cele i zadania, co to jest grid komputerowy i sposób jego funkcjonowania oraz jaką rolę w projekcie odgrywa ACK CYFRONET AGH.

EGEE, Enabling Grid for E-science, zgodnie ze swoją nazwą, ma za zadanie udostępnić grid dla E-nauki. W ciągu sześciu lat funkcjonowania projektu powstała największa na świecie interdyscyplinarna, stabilna infrastruktura gridowa, do której włączone są komputery z ponad 300 ośrodków z 50 krajów. Pracuje ona w systemie całodobowym, udostępniajac ponad 10 000 użytkownikom prawie 100 000 procesorów. Imponujące dane! Użytkownikami gridu są nie tylko fizycy, ale także biolodzy, chemicy, astronomowie i naukowcy wielu innych dyscyplin.

Funkcjonowanie gridu zaprezentowano na podstawie Real Time Monitor, spektakularnego programu graficznego monitorującego na bieżąco na mapie całego świata obliczenia we wszystkich ośrodkach obliczeniowych funkcjonujących w EGEE. Można podglądnąć jakie zadania wykonywane są w tych ośrodkach, gdzie przesyłane są zadania, dane i wyniki, a także wiele innych szczegółów dotyczących zadań i samych ośrodków.

Zaprezentowano też zwiedzającym działalność Cyfronetu, nie tylko w aspekcie jego udziału w EGEE. Podkreślono, że nasze Centrum pełni w projekcie odpowiedzialną rolę koordynatora dla Europy Centralnej - federacji krajów środkowo europejskich (Austria, Białoruś, Czechy, Chorwacja, Polska, Słowacja, Słowenia, Węgry), a także wykonuje wiele innych funkcji operacyjnych w całym projekcie. Przedstawiono też komputery na jakich prowadzone są w Cyfronecie obliczenia związane z projektem EGEE. Pokazano je na zdjęciach na monitorze, ale także na kilku przykładowych eksponatach wyłożonych na stolikach, w tym najnowszym Blade 2x220c (4 procesory 4-rdzeniowe w jednej kasecie) firmy HP, dzięki któremu nasze Centrum znalazło się na 310 miejscu na liście TOP500 - najsilniejszych komputerów świata.

Nasze stoisko cieszyło się sporym powodzeniem. Odwiedzały nas liczne grupy młodzieży szkolnej, wielu studentów, którzy zadawali niekiedy trudne, dociekliwe pytania, ale także rodzin z dziećmi. Stoisko odwiedził też, wykazując przy tym duże zainteresowanie, Pan premier Pawlak w towarzystwie Pana Rektora Jelenia

23 stycznia 2009