Olimpijski sukces

W niedzielę 24 sierpnia 2008, Telewizja Polska przy współpracy z kilkoma ośrodkami akademickimi w Polsce zakończyła obsługę internetowej transmisji z przebiegu Olimpiady w Pekinie. Relację realizowano przy użyciu dedykowanej platformy telewizji interaktywnej bazującej na szybkich światłowodowych połączeniach sieci Pionier.

Przedsięwzięcie, w którym uczestniczył ACK Cyfronet AGH, zrealizowane we współpracy z Telewizją Polską było ogromnym sukcesem, tak pod względem programowym jak i technologicznym. W trakcie Olimpiady, na portalu pekin.tvp.pl dostępne były transmisje z anten TVP1, TVP2 i TVP Sport oraz pięciu dedykowanych, dostępnych wyłącznie w Internecie kanałów tematycznych z polskim komentarzem. Ponadto codziennie publikowano kilkadziesiąt materiałów dostępnych w trybie VoD (video na życzenie) oraz treści w jakości HD. Biblioteka tych zasobów będzie dostępna do 24 września 2008. Ze względów licencyjnych usługi były dostępne wyłącznie na terenie Polski.

Warto podkreślić, że Olimpiada była też okazją do przeprowadzenia testów weryfikacji zdolności eksploatacyjnych tak sieci jak, też systemu telewizji interaktywnej. W trakcie tego przedsięwzięcia liczba jednoczesnych odbiorców obsługiwanych przez system osiągnęła 20 000 przy ruchu wychodzącym z systemu na poziomie 8,5 Gbps, co jest absolutnym rekordem oraz praktycznym potwierdzeniem przyjętych założeń i architektury systemu. W całym okresie wysłano do użytkowników ponad 200 TB danych multimedialnych, łączny czas odtwarzania treści przekroczył 1,4 mln godzin (ponad 160 lat), liczba unikalnych użytkowników serwisu olimpijskiego osiągnęła 700 000 osób.

5 września 2008