Przekazanie Miejskiej Prezentacji Internetowej Magiczny Kraków w użytkowanie Urzędowi Miasta Krakowa - 2005.06.30

Miejska Prezentacja Internetowa Magiczny Kraków zmieniła swój wizerunek ukazując się w nowej szacie graficznej. Oficjalne Strony Miasta zostały wzbogacone o wiele nowych i atrakcyjnych elementów. W konferencji prasowej wzięli udział Kazimierz Wiatr - Dyrektor ACK Cyfronet AGH, Piotr Malcharek - Dyrektor Wydziału Informatyki i Infrastruktury UMK, Katarzyna Gądek - Dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki UMK, Grażyna Leja - Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Turystyki, Leszek Marmon - referent Stanowiska Miejskiej Prezentacji Internetowej.

Dostosowana do współczesnych wymogów, standardów oraz oczekiwań odbiorców strona www.krakow.pl, poza nowoczesną grafiką i wygodną nawigacją uzyskała również nową strukturę. Informacje na pierwszej stronie Magicznego Krakowa są podzielone na 5 działów. Informacje zostały dodatkowo sprofilowane pod kątem grup docelowych odbiorców. Na stronie znajdują się przewodniki: specjalnie dla turystów, mieszkańców, inwestorów, obywateli i dziennikarzy. Z myślą o niedowidzących opracowana została wersja serwisu, zoptymalizowana dla potrzeb przeglądarek, czytających treść wyświetlanych stron.

Na nowych stronach Magicznego Krakowa można też sprawdzić, czy wniosek w sprawie prawa jazdy oraz dowodu rejestracyjnego został zrealizowany i czy można zgłosić się po odbiór dokumentów. Funkcjonująca strona punktu elektronicznej obsługi POP dedykowana jest przedsiębiorcom, prowadzącym w Krakowie działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy mają możliwość elektronicznej formy wypełniania i drukowania wniosków rejestracji, modyfikacji oraz likwidacji działalności gospodarczej, wyszukiwania kodów PKD.

Na Stronach Miasta dostępne są już atrakcyjne nowości: plan miasta z wyszukiwarką ulic i adresów, kalendarium imprez z dostępną wyszukiwarką, forum dyskusyjne, ankiety, nowe kamery internetowe oraz zdjęcie dnia.

Z myślą o obcokrajowcach opracowana została anglojęzyczna wersja Miejskiej Prezentacji Internetowej. Na język niemiecki i francuski przetłumaczono informacje o organizowanych w mieście cyklicznych imprezach.

Miejska Prezentacja Internetowa Magiczny Kraków funkcjonuje od 1996 roku. Przez kolejne lata serwis sukcesywnie rozbudowywano i uzupełniano o nowe działy. Magiczny Kraków cieszy się niezmiennie dużym zainteresowaniem. Obecnie treści zawarte na stronach Magicznego Krakowa wypełniają 19 tysięcy katalogów oraz około 70 tysięcy stron, które miesięcznie odwiedza ponad 300 tysięcy internautów. Miejska Prezentacja Internetowa Magiczny Kraków jest realizowana przez Urząd Miasta Krakowa. Administratorem serwisu jest od samego początku, Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH

30 czerwca 2005