Czat z władzami AGH

Czat z władzami AGH

28 stycznia 2009 w ACK Cyfronet AGH odbył się czat z Przewodniczącym Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego Dariuszem Pasternakiem

** rozpoczyna się dyskusja moderowana

Dariusz Pasternak: Witam wszystkich Internautów, bardzo się cieszę, że jestem na czacie :) W miarę możliwości postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania.

pacan: Jakie są warunki przyjęcia na informatykę?
Dariusz Pasternak: Wszystkie informacje będą dostępne na stronie Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej. Należy śledzić te stronę. Rok rocznie te warunki sę uzależnione od liczby kandydatów. Zapraszam także na dni otwarte Uczleni pod koniec marca.

cycus_wielgus: Kiedy będą jakieś super imprezy na AGH?
Dariusz Pasternak: Superimprezy odbywają się kilka razy w tygodniu w naszych klubach. W listopadzie odbyły się Beanalia, a najbliższa planowaną imprezą będą w marcu wybory superstudenta i superstudentki.

basiek: Jakie atrakcje są planowane na Juwenalia?
Dariusz Pasternak: Będzie dużo niespodzianek, na pewno będzie inaczej niż w tamtym roku, ale pozwólcie się zaskoczyć ;-)

pasterz: Czy orientujesz się może gdzie się spotyka mlodzież chrześćjańska na AGH?
Dariusz Pasternak: Młodzież spotyka się przy parafii akademickiej przy ulicy Lea.

bali: Czy jest informatyka na studiach niestacjonarnych na AGH?
Dariusz Pasternak: Wszystkie potrzebne informacje na temat studiów stacjonarnych i niestacjonarnych znajdują się na stronach wydziałów. Informatyka jest prowadzona na kilku wydziałach, więc każdy wydział trzeba sprawdzić z osobna.

tabularaza: Niedługo sezon grillowy, może samorząd powinien rozdać wszystkim po grillu, żeby każdy miał równe szanse :P
Dariusz Pasternak: Tak - z pierwszą wiosną zacznie się na pewno sezon grillowy. Serdecznie zapraszamy na grillowanie, natomiast pamiętajmy o zachowaniu kultury osobistej i posprzątaniu po sobie. Samorząd w tym roku nie planuje rozdawania grilli, za to może pojawić się konkurs, w ktorym będzie można wygrać grilla. To bardzo dobry pomysł! :)

kali: Dlaczego samorząd nie robi nic w sprawie zniesienia tego niedorzecznego zakazu w pokojach koedukacyjnych? A basen koedukacyjny jest! Ot, co!
Dariusz Pasternak: Wielokrotnie poruszaliśmy ten temat natomiast Władze Uczelni oraz Miasteczka nie chcą zgodzić się na pokoje koedukacyjne. Natomiast jako Samorząd możemy wystąpić, żeby basen koedukacyjny nie był ;-)

howk: Podobno są akademiki, gdzie obłożenie jest "tylko" 90% (czyli są wolne miejsca). Które to? Z kim można przeprowadzić formalności, kiedy i kiedy mógłabym się wprowadzić...
Dariusz Pasternak: Akademiki w tym momencie obłożone są w 100%, mieliśmy kilka osób, którym musieliśmy odmówić akademika. W tym momencie miejsc nie ma, natomiast czasami ktoś rezygnuje więc proszę pytać w sekretariacie Miasteczka Studenckiego.

maly: A na basenie AGH stara bida - jak się już człowiek dostanie, to mydła brak, tłok jak cholera i wieszaki na ręczniki vis-a-vis drzwi wejściowych na ;-)
Dariusz Pasternak: Bardzo cieszymy się z popularności basenu. Uważamy, że jego budowa była bardzo dobrym pomysłem. Wszystkie problemy na pewno się rozwiążą z czasem.

zch: Kiedy zgolisz brodę??
Dariusz Pasternak: Obiecałem swojemu Samorządowi, że dokonam tego eksperymentu na pierwszego kwietnia.

pasterz: Kiedy doczekamy się rowerów na Miasteczku? Wygląda na to, że Rektor naobiecywał i nie zamierza się wywiązać z obietnic (kiełbasa wyborcza?). Trzeba naciskać, rowery muszą być. Kolej linowa też by się przydała :D
Dariusz Pasternak: Właściwie to pytanie do Rektora. Na pewno przypomnimy o tej sprawie. Co do kolei linowej - bardziej przydałoby się metro ;)

tabularaza: Czym się zajmuje ten URSS na AGH bo wogóle Was nie widać!
Dariusz Pasternak: W kazdym dowolnym momencie zapraszam do biura przy ul. Czarnowiejskiej 32A - samemu zobaczyć, czym się zajmujemy. Natomiast tak po krótce: przede wszystkim jesteśmy reprezentantami studentów przed Władzami Uczelni, jesteśmy głównym organizatorem większości wydarzeń kulturalnych na AGH (w tym na przykład: Juwenalia, bale, rajdy, imprezy wydziałowe). Ponad to bierzemy udział w posiedzeniach wszystkich ciał kolegialnych (Senat AGH, Rady Wydziałowe, Komisje senackie, Komiscje dyscypilnarne, itd.). Opiniujemy także wszystkie akty prawne dotyczące studnetów, oraz pomagamy rozwiązywać problemy, z którymi zgłaszają się do nas codziennie studenci. Wszystko to pochłania mnóstwo czasu więc zapraszamy do współpracy.

wylizany_cukierek: Pomożecie mi załatwić stypendium? Już próbowałam dwa razy i mi się nie udało :(
Dariusz Pasternak: Zapraszamy do biura - jeśli tylko będziemy w stanie pomóc, to pomożemy.

zch: Kiedy rusza Inżynier z Kulturą? Jak się zapisać?
Dariusz Pasternak: Inżynier zacznie się w marcu, zapisy będą odbywały się przez stronę internetową. Strona jest w przygotowaniu, ale na pewno będzie o niej głośno. proponuję odwiedzać stronę Samorządu - znajdą się tam wszystkie informacje dotyczące Inżyniera. Dla osób, które nie spotkały się z Inżynierem z Kulturą wyjaśniam, że jest to cykl szkoleń biznesowych obejmujących zagadnienia savoir vivre przydatnych w kontaktach interpersonalnych.

zch: Czy Coma będzie grać na Juwenaliach?
Dariusz Pasternak: Repertuar głównego koncertu juwenaliowego jeszcze nie jest ustalony. Nic nie jest pewne natomiast koncert na pewno będzie legendarny :D

Benedykt: A moja koleżanka pyta czy można Cię porawać na kawę albo ewentualnie na randkę?
Dariusz Pasternak: Jestem otwarty na propozycję :)

pacan: Dlaczego dziś przewodniczący myślałem że będzie Rektor jakiś :)
Dariusz Pasternak: Z tego, co wiem Rektorzy byli już na czacie, a ja jestem pierwszy raz.

zch: Czy istenieje coś takiego jak gazeta studencka??
Dariusz Pasternak: Tak oczywiście, Biuletyn Informacyjny Studentów AGH - w skrócie BIS. Miesięcznik ten rozdawany jest na Miasteczku Studenckim oraz na Uczelni. Zachęcam do lektury. Biuletyn jest w całości redagowany, składany i kolportowany przez studentów.

bali: Dlaczego studenci AGH nie mają żadnych zniżek na basenie AGH
Dariusz Pasternak: Wszyscy studenci mają zniżki, w tym akurat studenci AGH nie są wyróżnieni. Basen zaczął działać całkiem niedawno i czekamy na jego pierwsze roczne rozliczenie. Na pewno będziemy wnioskować o zniżki dla studentow AGH.

Rafal: Dlaczego, jako przewodniczacy dążysz do tego żeby cena akademika byla wyższa??? Dariusz Pasternak: Po pierwsze staram się regularnie blokować wszelkie podwyżki akademików. Udawało nam się to przez dwa ostatnie lata. Natomiast w tym momencie, pomimo podwyżek, Uczelnia nadal dopłaca do miejsc. Prędzej, czy później student będzie zmuszony ponieść realne koszty swojego mieszkania, natomiast w miarę możliwości będziemy starali się odsunąć tę chwilę. Pomimo podwyżki i tak mamy najtańsze akademiki w Krakowie. Nawet jeśli nie uda nam się zablokować kolejnej podwyżki (do ceny kosztów realnych) nadal będziemy najtansi w mieście.

zch: Gdzie najczęściej można spotkać Przewodniczącego?? Może ma jakiś swój stolik w barze...
Dariusz Pasternak: Nie posiadam swojego stolika w barze ;-) Najczęściej można spotkać mnie w biurze.

bb: Jak można zacząć działać w Samorządzie?
Dariusz Pasternak: Najlepiej jest zgłosić sie do Wydziałowej Rady Samorządu Studentów działającej na Twoim Wydziale. Z otwartymi rękami przyjmiemy każdą nową, kreatywną osobę.

Rafal: Liczba czatujących może świadczyć o poparciu Twojej osoby na całej uczelni
Dariusz Pasternak: Na czacie z Rektorem pojawiło się około 40 osób więc jeśli udało mi osiągnąć w połowie taki sukces, jak Rektor to czuję się fantastycznie :D Życzę podobnych wyników!

fakiniasz: Moze masz jakiś sposób aby przyciągnąć więcej młodych ładnych dziewczyn na AGH
Dariusz Pasternak: Fantastycznym pomysłem byłoby otwarcie polonistyki, ale póki co zapraszamy wszystkie młode, ładne dziewczyny na Wydział Humanistyczny.

gocha: Czemu zakładacie, że dziewczyny to humanistki? I czemu niby miałyby wybrać polonistykę na uczelni technicznej?
Dariusz Pasternak: Struktura demograficzna Wydziału Humanistycznego dobitnie na to wskazuje :) Jeśli chodzi o drugą część pytania, to właśnie ze względu na tę strukturę demograficzną na pozostałych wydziałach :)

gocha: Wydział humanistyczny nie jest jedynym wydziałem, na którym przeważają dziewczyny
Dariusz Pasternak: Ups

kaligula: Co uważasz za swoją największą porażkę a co za największy sukces? Jakie masz plany na przyszłość?
Dariusz Pasternak: Największej porażki nie było, ponieważ zawsze znalazła się grupa osób, które pomogły mi rozwiżzać kazdą podbramkową sytuację. Właśnie ta grupa osób jest moim największym sukcesem. Rzeczą, którą na pewno muszę poprawić to nauczyć się odmawiać. A z planów na przyszłość, to życzyłbym sobie zbudowania silnej marki Samorządu Studenckiego.

Moderator: To będzie ostatnie pytanie do naszego gościa

zch: Jakie piwo najbardziej lubisz??
Dariusz Pasternak: Żywiec, byleby zimne. Nie lubię grzańców. :]

Dariusz Pasternak: Dziękuję bardzo za spotkanie i zadane pytania. Zyczę miłego wieczoru.

Moderator: Zapis czata będzie dostepny w terminie późniejszym
Moderator: O terminie następnego czatu poinformujemy na stronach internetowych

** kończy się dyskusja moderowana


Czat prowadził - Krzysztof Ryba
Moderator - Ireneusz Hyra