Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH ACK Cyfronet AGH
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności. Pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki.

Czat z władzami AGH - 3 grudnia 2008

Zapis czata z Prorektorem AGH ds. Kształcenia prof. dr hab. inż. Zbigniewem Kąkolem


** rozpoczyna się dyskusja moderowana

Prorektor Zbigniew Kąkol: Dobry wieczor na absolutnie otwartym spotkaniu z nowym prorektorem ds. ksztalcenia AGH. Na codzien fizykiem i informatykiem.

spojrzenie_slonia: Jak Pan ocenia szanse na poprawę standardu życia studentów w akademikach AGH.
Prorektor Zbigniew Kąkol: Szansę upatruje w pierwszym rzędize ciąglych remontach, na które mamy środki. 26% wszystkich środków poozyskiwanych na pomoc materialną jest kierowane na remonty na Miasteczku Studenckim. W pierwszej kolejności będziemy się koncentrowali na podnoszeniu jakości, gdyż zwiększenie liczby miejsc bez naprawdę dużej inwestycji nie jest możliwe. Z każdym rokiem będzie lepiej. Na przykład DS17 - świeżo oddany po remoncie. Z absolutnie podniesionym standardem - wszystkie pokoje z łazienkami.

ant: Prezydent Majchrowski powiedział niedawno (i przedrukowały to gazety), że uczelnie powinny na powrót przerobić hotele na akademiki i wtedy byłyby miejsca dla żaków. Wydaje mi się, że dobrze pwoiedział. Co Pan na to?
Prorektor Zbigniew Kąkol: Od dwóch lat na AGH nie ma już hoteli, a wszystkie miejsca są dla studentów, choć oczywiście są również dla doktorantów, którzy studiują na trzecim stopniu studiów i są traktowani jak studenci. Chcę też powiedzieć, że wszystkie odwołania studenckie dotyczące miejsc w akademikach (oczywiście dotyczy to studentów AGH) zostały w tym roku rozpatrzone poztywnie.

zbys: Dlaczego zlikwidowana została restauracja U babci Maliny w C-2? Podobno ma tam być jakiś klub profesorski?
Prorektor Zbigniew Kąkol: Tam już jest Klub Profesorski. Za tymi zmianami stało kilka spraw - m.in. warunki jakie są wymagane w tej chwili od punktów żywienia, np. wentylacja itd. To pomieszczenie nie spełnia takich warunków.

ptys: Stypendia na WEAIiE zostały wypłacone tydzień po "nieprzekraczalnym terminie". Identyczna sytuacja miała miejsce również rok temu. Dlaczego tak się dzieje?
Prorektor Zbigniew Kąkol: To rzeczywiście niedobra sytuacja. Jest mi z tego powodu przykro i obiecuję, że to się już nie powtórzy. Problem jak zawsze tkwi w mocach przerobowych, a mamy do czynienia z największym wydziałem, a z drugiej strony trudno zatrudniać dodatkowe osoby tylko na okres października i listopada, gdy jest największe spiętrzenie spraw studenckich.

kobbzzu: Rektor Tajduś prosił, bym zapytal Pana - czy kiedykolwiek została wymierzona kara za palenie w budynkach AGH, w tym w akademikach.
Prorektor Zbigniew Kąkol: Ja znam taką sytuację z Wydzialu Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH, którego bylem dziekanem. Kara była bardziej przykładna niż dotkliwa, ale ponieważ była ogłoszona publicznie więc o dziwo zadziałała.

kilio: Jakie są możliwości aby otrzymać aktualny sylabus mojego kierunku? Elektrotechnika WEAIiE. Jak do tej pory nie udało mi się. jestem na 2 roku...
Prorektor Zbigniew Kąkol: Jak zawsze za program studiów, tak i za sylabus, odpowiedzialne są wydziały (Rady Wydziałów) i Rektor wydał już odpowiednie zarządzenie, które jest realizowane na przykład patrz strony WWW Wydziału Fizyki. Natomiast na Wydziale Elektrycznym z powodów już wspomnianych (największy wydział, najwięcej spraw) może się opublikowanie ich opóźniac ale na 100% plany studiów istnieją i można je dostać na pewno w dziekanacie.

kobbzzu: Gdzie należy zgłaszać takie przypadki, bo często ludzie palą - nie tylko studenci ale i pracownicy!
Prorektor Zbigniew Kąkol: Jeżeli dotyczy to studentów, to myślę że najprościej jest odwołać się do Samorządu Studenckiego. Natomiast jeśli chodzi o pracowników to oczywiście do władz wydziału. Proszę jednocześnie zasugerowac jakieś rozwiązanie. Najlepiej skuteczne, bo same zakazy, jak widac, nie pomagają.

kilio: Nawiązując do pytania ptys'ia pieniądze zostały wypłacone ponad tydzień później, a jeśli ktoś złożył podanie o stypendium żywieniowe dzień później to je dostanie od następnego semestru?
Prorektor Zbigniew Kąkol: Tak, takie byly reguły gry. Terminy były znane, i o ile dla przeciążonego pracą dziekanatu wydziału elektrycznego znajduje cień usprawiedliwienia, to dla pojedyńczych studentów nie. Oni mieli tylko jedną sprawę do załatwienia - własną.

jakub88: Słyszałem o planie połączenia wszystkich kierunków inzynieria materiałowa pod jednym wydziałem WIMiC, czy to prawda? Lubi Pan sport :)? Przydało by się wyremontować boisko i korty
Prorektor Zbigniew Kąkol: Nie ma oficjalnych (i nieoficjalnych) planów na połączenie tych kierunków już teraz. Natomiast są plany rozwoju bazy sportowej i na pierwsze efekty (boisko piłkarskie) nie trzeba będzie długo czekać.

zak: W tym roku akademickim został obniżony próg stypendium naukowego. Dlaczego jednak w pierwszym progu znalazła się średnia 4,25 (w tamtym roku za taką średnia dostawało sie 280zl, w tym zaś tylko 150zl)? Obniżenie nie jest korzystne dla wszystkich
Prorektor Zbigniew Kąkol: Średnia jest liczona jednoznacznie. Trzeba osiągnąc dany próg i to nie w przybliżeniu (w zaokrągleniu) tylko rzeczywiście. Wysokość progów i kwoty stypendialne są każdorazowo ustalane w porozumieniu z Samorządem Studenckim. Ja osobiście jestem zwolennikiem wysokiego premiowania najwyższych czyli dużego zróżnicowania wypłacanych kwot.

zbys: Czy można Pana spotkać na basenie? Zwłaszcza rano polecam - nie ma mydła i ciepłej wody pod prysznicem, a panie na kasach dopiero budzą się do życia. Porażka :(
Prorektor Zbigniew Kąkol: W poniedzialki o 7 rano. Ciepła wodę trzeba umieć wyregulować pokrętłem pod prysznicem, a jeżeli chodzi o budzenie pań, to ja od ponad 30 lat budzę ciąglę tę samą panią.

Tenacious: Kiedy i w jaki sposób będą wypłacane stypendia na kierunkach zamawianych? Rekrutacja na nie już się zakończyła?
Prorektor Zbigniew Kąkol: Stypendia będą wypłacane po zweryfikowaniu wszystkich procedur (zawsze jest czas na odwołania), ale cala przyznana kwota zostanie wypłacona stypendystom.

kilio: Wysłałem zapytanie odnośnie sylabusu do mojego dziekanatu wydziału, jednak dostałem informację że wszystko powinienem znaleźć na stronie WEAIiE, niestety niczego nie ma... Może powinna zostać utworzona specjalna strona na której możnaby było się podzielić swoimi spostrzeżeniami na temat wyżej wymienianych problemów? Ważna jest anonimowiść.
Prorektor Zbigniew Kąkol: Żeby zachowac anonimowość najprościej odwołać się do Samorządu wydziałowego i (chociaz to niezbyt ładne słowo) "napuścić" ich na dziekanat i prodziekana ds. ksztalcenia.

Xar: Podobno istniał pomysł połączenia Politechniki Krakowskiej i AGH. Co Pan myśli na ten temat??
Prorektor Zbigniew Kąkol: Istniał pomysł nie tyle połączenia, co stworzenia konsorcjum tych dwóch uczelni odwołujący się chociażby do faktu, że Politechnika wydzieliła się z AGH. Ja osobiście uważam, że prawdziwa współpraca istnieje i nie zależy ona od formalnych ustaleń, ale od wspólnych zainteresowań naukowców. Niewątpliwie jednak pozycja takiego konsorcjum, unii uczelni, byłaby bardzo silna na przykład w staraniach o fundusze europejskie.

ossochozzzi: Czy istnieje możliwość zwrócenia karnetu zakupionego na basen AGH? Niestety, jeszcze we wrześniu można było znaleźć wolny termin, ale teraz jest to właściwie niemożłwie. Mam za daleko, żeby przyjeżdżać na 22.
Prorektor Zbigniew Kąkol: Nie wiem, ale jak się dowiem, to Panu powiem. Tylko trzeba napisać do mnie. Tak na prawdę to żart. Proszę pójść na basen i zapytać.

spojrzenie_slonia: Czy nie uważa Pan Rektor, że proporcje przestrzeni zajmowanej przez wykładowców (pokoje profesorskie) są w nierównej proporcji do sal wykładowych. My, studenci musimy gnieść się w małych salkach na zajęciach, a profesorowie mają swoje sekretariaty, sale spotkań, konferencyjne, miejsca kontemplacji i co jeszcze?
Prorektor Zbigniew Kąkol: Nie wiem, co jeszcze. Natomiast ilość pomieszczeń, a ściślej mówiąc - metraż, jest stale kontrolowany i nie jest prawdą, że profesorowie są w tak komfortowej sytuacji. Na przykład ja współdziele jeden moduł (nie pokój! tylko przestrzeń z jednym oknem - około 8m kw.) z profesorem Kazimierzem Jeleniem. Profesorowie nie mają również swoich sekretariatów, co najwyżej katedry dysponują sektretariatami, ale tylko wtedy, gdy są to duże jednostki.

pantoflara: Hoduje Pan Rybki albo inne zwierzątko?
Prorektor Zbigniew Kąkol: Tak, jestem z zamiłowania akwarystą i mam kilku kolegów na uczelni, którzy dzielą to hobby ze mną. Teraz nie mam zbyt wiele czasu więc mam tylko akwarium ozdobne, a nie hodowlane.

Basia_i_Basiek: Gdyby dziś Pan stał przed gromadą maturzystów na przykład w Katowicach to czym by ich Pan zachęcił żeby po maturze przyszli studiować na AGH?
Prorektor Zbigniew Kąkol: Różnorodnością oferty edukacyjnej AGH, wbrew wcześniejszym pytaniom - dobra sytuacja lokalowa i socjlana w AGH, wreszcie: wysoka pozycja AGH, co coraz częściej przekłada się na ofertę pracy. Mówiąc żartem: również dlatego, że spotkają w najbliższej kadencji przyjaznego rektora ds. kształcenia :)

zbys: A w ogole, to czym zajmuje się Rektor ds. Kształcenia?
Prorektor Zbigniew Kąkol: W zakresie obowiązków są: sprawy studenckie (wbrew nazwie), sprawy kształcenia i obejmują one wszystkie problemy związane z procesem dydaktycznym ale również te dotyczące bezposrednio studentów, tj. sprawy socjalne, trybu studiów i oczywiście wszelkich odwolań od decyzji wydziałowych (te ostatnie zajmują wbrew pozorom nie aż tak dużo czasu, czyli że wydziały dają sobie zupełnie dobrze radę).

Abdullah: Kiedy będzie można za pomocą e-nauczania zrobić doktorat czy magisterkę podobnie jak w USA?
Prorektor Zbigniew Kąkol: Odwołanie się do USA w ten sposób jest absolutnie nieuprawnione. Pracowałem w USA na kilku uniwersytetach - śledzę ich edukację i mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że zawsze najlepsze uczelnie starają się zapewnić jak najwięcej godzin kontaktowych z nauczycielami. Oczywiście to nie oznacza, że nie można zrobić tytułu doktora, czy magistra za pomocą e-nauczania. Ba! Już dziś można przynieść pod pachą rozprawę doktorską, zgłosić się do odpowiedniej Rady Wydziału z wnioskiem o przeprowadzenie doktoratu.

lukasz_rzeszow: Dobry wieczór. Czy są już plany rekrutacji na rok 2010/2011? Czy zapowiadają się zmiany w związku z nowym systemem prac maturalnych (obowiązkowa podstawowa matematyka)?
Prorektor Zbigniew Kąkol: Zasady rektutacji są ustalane oczywiście z wyprzedzeniem i w tej chwili znamy już (prawie) zasady rekrutacji na rok 2009/2010. Są one bardzo podobne do tegorocznych. Wprowadzenie matematyki na maturę nie zmieni tej sytuacji w przypadku AGH w zasadniczy sposób, bo juz dzisiaj matematyka jest podstawowym przedmiotem warunkującym przyjęcie na studia na AGH.

marcin: Czy na Miasteczku Studenckim i na Uczelni powstanie miejsce do wypożyczania rowera tak jak było to w planach zeszłego roku?
Prorektor Zbigniew Kąkol: Myślę, że nie tylko jednego "rowera", ale nawet kilku ;-)

bambuko: Pan Rektor się chwali tym że w samorządzie był. A może się pochwalić jakimiś sukcesami osiągniętymi w tej dziedzinie
Prorektor Zbigniew Kąkol: W Samorządzie nigdy nie byłem, nie wiem, skąd Pan to wziął. Natomiast współpracuje z samorządami studenckimi od ponad dziewięciu lat, jako prodziekan i dziekan, a teraz jako prorektor. Za największy sukces uważam to, że nigdy nie zawiodłem studentów i w rewanżu oni też w stosunku do mnie byli zawsze fair, chociaż załatwialiśmy trudne sprawy.

megaloman: Czy można u Pana Profesora pisać pracę magisterską? Moźna się już zapisać? Czy jak przyjdę i powiem że jestem z czata to będę miał fory?
Prorektor Zbigniew Kąkol: Pisać pracę można i kilka osób aktualnie to robi. Nie ma mowy o żadnych protekcjach - decyduje kilka rzeczy: mój czas, atrakcyjność tematu (który ja proponuję dla Pana) i co najważniejsze chęć zawarcia umowy o poważnym traktowaniu pracy, bo na zabawę w naukę nie mam czasu.

marcin: Dzień dobry Panie Profesorze dlaczego na decyzję podania o stypendium - odwołania trzeba czekać tak długo, ja czekam już prawie miesiąc ale podobno niektóre osoby i dłuzej czekają
Prorektor Zbigniew Kąkol: Procedura odwołania od decyzji wydziałowych z chwilą dotarcia do mnie jest rozpatrywana natychmiast. Niestety często brak jest koniecznych do podjęcia decyzji dokumentów, bądź opini z wydziału. Stąd okres oczekiwania. Zawsze jednak można zgłosić się na jeden z dwóch dyżurów i porozmawiać.

kilio: Czy ma Pan jakiś pomysł aby na WEAIiE ściągnąć trochę więcej kobiet? Bo średnio raz na tydzień jakąś widzę...
Prorektor Zbigniew Kąkol: Pomysłu nie mam, ale proszę podjąć studia na drugim kierunku - na Wydziale Ceramiki. Wiem, co mowię. Sam tam uczyłem.

ksienrzniczka: Witam Panie. Chciałabym się dowiedzieć czy jako małorozgarnienta osoba mam szanse na studiowanie na AGH? Może ma Pan dla mnie jakies rady?
Prorektor Zbigniew Kąkol: Wiem, ale nie powiem...

SK_1BGG4: Panie Profesorze, dlaczego w A0 bezprzewodowy internet jest tylko w wybranych miejscach, gdzie niekoniecznie są kontakty z prądem. To poniekąd główny budynek AGH z kierunkiem informatycznym. W Pana macierzystym budynku wydziałowym internet jest wszędzie. A w A0 czasami ciężko złapać sygnał w nawet sugerowanych miejscach..
Prorektor Zbigniew Kąkol: Jest aktualnie opracowywana i instalowana nowa siec WiFi w A0 i mam nadzieje również ja, bo sam doświadczam tych trudności, że liczba access point`ów szybko wzrośnie. A tak prawdę mówiąc w reprezentacyjnym budynku Uczelni internet jest dostepny bez problemu w salach - na przykład w auli. A na korytarzach to wcale nie jest najlepsze miejsce do surfowania.

wylizany_cukierek: Jak wygląda pomoc stypendialna dla studentów zagranicznych? Mam koleżankę z Białorusi, która boryka się z problemami finansowymi czy jest przewidziana jakaś pomoc dla niej?
Prorektor Zbigniew Kąkol: Osoby-studenci cudzoziemcy spoza UE mogą ubiegać się o taką pomoc. Po pierwsze: mogą starać się o zwolnienie z opłat za studia (w gestii dziekanów), jak również występować do Rektora o stypendia zapomogi.

kilio: Czy zamiast czatu nie udałoby się Panu zarezerwować jakiejś sali konferencyjnej i porozmawiać z nami na żywo? Może czasami coś takiego by się przydało?
Prorektor Zbigniew Kąkol: Tak - proszę porozumieć się z URSS i poprzez nich ustalić termin i miejsce.

positive: Wszyscy Rektorzy się zadeklarowali że lubią piwo. A Pan? Może jakieś jedno konkretne?
Prorektor Zbigniew Kąkol: Piwo? Owszem. Jeżeli mogę wybierać, to Guiness Draught.

jakub88: Kibicuje Pan Rektor Wiśle czy Cracovii?
Prorektor Zbigniew Kąkol: Zdecydowanie odmawiam odpowiedzi na to pytanie. Mogę jedynie powiedzieć, że jako młody człowiek występowałem w Klubie Sportowym Korona.

prymus: Chciałem się zapytać czy będzie przywrócona odznaka Staszica dla studentów.
Prorektor Zbigniew Kąkol: Tak, jak i inne formy wyróznienia najlepszych studentów. Zwróciłem się w tej sprawie do Samorządu Studenckiego i mam nadzieję, na rychłe uzgodnienie stanowisk. Problem jest trochę sztuczny, a wziął się z faktu podziału studiów na dwa stopnie no i chyba stąd, że nikt się nim specjalnie nie interesował.

Tenacious: Czy jest w planie remont sal ćwiczeniowych w D4? Warunki do nauki są tam naprawdę trudne...
Prorektor Zbigniew Kąkol: Projekt na remont D4 został przygotowany i zgłoszony do konkursu o fundusze strukturalne zarówno lokalne (samorządowe), jak i centralne. Mam nadzieję, że uzyskamy środki niezbędne do remontów. Rektorzy wiedzą o trudnej sytuacji D4.

kasiaczek: Lubi Pan swoją pracę? Wydaje się, że to dość dużo obowiązków :-)
Prorektor Zbigniew Kąkol: Lubie pracę naukową i dydaktyczną. Natomiast pracę administracyjną traktuje jako nowe wyzwanie i trochę spłatę wobec AGH wszystkiego, co dla mnie zrobiła (tu konczyłem studia i pracuję od ponad 30 lat).

krzysiowa_panienka: Muszę się przyznać, że nigdy nie lubiłam fizyki i przed każdymi zajęciami strasznie się boję? :(((( Czemu ten przedmiot jest taki trudny? Co zrobić, by pojąć te wszystkie prawa, wzory, wykresy...
Prorektor Zbigniew Kąkol: Fizyki oczywiście nie nauczą się przez strach. Klopoty zazwyczaj biorą się z nieporozumienia. Trzeba w pierwszej kolejności starać się zrozumieć prawa przyrody. Wzory, wykresy to tylko narzędzia opisowe języka matematycznego, jaki stosuje się w fizyce. Myślę, że nie miała Pani szczęścia do dobrych nauczycieli i stąd uprzedzenie i obawy.

paulinka: Jako nowy Rektor zapewne ma Pan dalekosiężne plany związane ze swoją działką. Czy może Pan się z nami tymi planami podzielić?
Prorektor Zbigniew Kąkol: Najbliższe plany to praca nad regulaminem studiów i regulaminem pomocy materialnej (tu było sporo pytań). Dalekosiężne plany to poprawa jakości kształcenia. Już niedługo liczyć się będzie nie to ile student przesiedział godzin na zajęciach, ale co z nich wyniósl, co umie.

wilk: Czy dla studentów studiów inżynierskich I stopnia po 7 semestrach przewiduje się pisanie parcy inżynierskiej czy egzamimy testowego?
Prorektor Zbigniew Kąkol: Co umie - to zweryfikuje rynek pracy. Podobnie, jak w przypadku pracy magisterskiej szczegółowe zasady ustalają Rady Wydziałów, ale oczywiście istnieje obowiązek przygotowania pracy inżynierskiej. Jak wynika to z regulaminu studiów (radzę poczytać) moze to byc rownież praca projektowa, która będzie traktowana jako dyplomowa.

Xar: Jak formalnie wygląda studiowanie dwóch kierunków na jednym wydziale?? Mimo iż regulamin tego zabrania takie przypadki często się zdarzają (np. na Wydziale Fizyki).
Prorektor Zbigniew Kąkol: Regulamin tego nie zabrania (przynajmniej ten, który ja znam), natomiast Rady Wydziałów ustalają zasady. Na Wydziale Fizyki każdy student ze średnią powyzej 4,5 może podjąć studia na drugim kierunku pod warunkiem, że ukończył już co najmniej dwa lata studiów.

kobbzzu: Jak się Panu układa wspłópraca z pozostałymi Rektorami?
Prorektor Zbigniew Kąkol: Bardzo dobrze, zwłaszcza że z kilkoma z nich łączą mnie wspólne zainteresowania naukowe. Ważne jest to, że istnieje jasny podział kompetencji i odpowiedzialności, a przy tym można zawsze liczyc na pomoc i wsparcie kolegów Rektorów.

spojrzenie_slonia: Jak Pan ocenia szanse absolwentów AGH w obecnej sytuacji rynkowej - kryzys dotyka wszystkie spółki energetyczne i przemysł ciężki i lekki, coraz trudniej będzie o pracę.
Prorektor Zbigniew Kąkol: Coraz trudniej będzie o pracę, ale ten proces nie dotknie wysokowykwalifikowanej kadry. Na przykład w przemyśle wydobywczym jest ciągle niedobór kadr, ale tych na prawdę dobrych i z uprawnieniami.

gwarek: Mam wrażenie, że programy nauczania układane są pod potrzeby wypełnienia pensum pracowników, a nie pod kątem potrzeb absolwenta. A jaka jest Pana opinia?
Prorektor Zbigniew Kąkol: Cokolwiek powiem od tej pory zostanie zapewne najpierw przekłamane, a potem dopiero użyte przeciwko mnie... Jednak trzeba przyznać, że część programów studiów wymaga "przewietrzenia". Najlepszym sposobem jest zwiększenie poziomu przedmiotów obieralnych, który docelowo powinien osiągnąć 30% calkowitej liczby zajęć.

ossochozzzi: Zbliża się Barbórka, czy możemy liczyć na godziny rektorskie? Baaaaaaaardzo prosimy!
Prorektor Zbigniew Kąkol: Mam jedną (a może nie tylko) skazę na charakterze - z założenia staram się nie udzielać godzin rektorskich. Dni wolne na prawdę stanowią już znaczny problem - sam jestem wykładowcą i wiem ile zajęć przepada. Natomiast w przypadku Barbórki na pewne względy mogą liczyć studenci wydziałów górniczych.

Moderator: To będzie ostatnie pytanie do Pana Rektora

kasia: Mialam fajnego wykladowcę na 2 roku IMiIP z nowego przedmiotu o nowych materiałach. Nie wymagał obecności na wykładach, ani ćwiczeniach, super tłumaczył, i co za kultura, szkoda że piła na egzaminie. Czy jest jakiś ranking superwykładowców? Jeśli nie to chcę takowy zaproponować.
Prorektor Zbigniew Kąkol: Studenci mogą, a właściwie powinni (to jest obowiązek) oceniać wykładowców poprzez ankiety. Moje doświadczenie jednak pokazuje, że rzadko trafia się ankieta wypełniona przez większość słuchaczy danego przedmiotu. Na ogól jest to tylko kilka procent studentów i na takiej podstawie trudno rzetelnie oceniac wykładowców. Kochani studenci! Przyłóżcie się do tej oceny, to będzie miała ona wtedy sens.

Prorektor Zbigniew Kąkol: Dziękuję za pytania i tak, jak obiecałem - jeżeli będzie potrzeba spotkam się ze studentami, którzy chcieliby ze mną porozmawiać osobiście.

Moderator: Zapis czata będzie dostępny na stronach www.cyfronet.pl w terminie późniejszym
Moderator: O terminie następnego czata poinformujemy na stronach WWW

** kończy się dyskusja moderowana

Czat prowadził - Krzysztof Ryba
Moderator - Ireneusz Hyra