Czat z władzami AGH - 12 grudnia 2007

Czat z władzami AGH - 12 grudnia 2007

Zapis czata z Dominikiem Kondkiem, przewodniczącym URS.

** rozpoczyna się dyskusja moderowana

Dominik Kondek: Witam wszystkich i zapraszam do zadawania pytań. Nazywam się Dominik Kondek, jestem Przewodniczącym, Uczelnianej Rady Studentów AGH.

sprawne_palce: Co wogóle robi dla nas Rada Samorządu? Wogóle jest potrzebna? Czy to taki pic na wodę fotomontaż?
Dominik Kondek: URSS zajmuje się między innymi reprezentowaniem studentów przed wladzami Uczelni, pomoc studentom i dzialalność rozrywkowa - np. organizowanie Juvenaliów. Myślę, że jesteśmy potrzebną organizacją ponieważ jesteśmy jedynymi przedstawicielami studentów w ciałach kolegialnych Uczelni. Jestem kiepski z Photoshopa więc to nie moze być fotomontaż ;-)

kalinka: A czy ja mogę być członkiem URSS?
Dominik Kondek: Oczywiście - każdy student może zostać członkiem URSS jeżeli jest delegatem swojego wydziału macierzystego z ramienia Samorządu Wydziałowego. Każdy samorząd wybierany jest w wyborach demokratycznych na określoną kadencję.

Magdalena: Witam, chciałam się dowiedzieć dlaczego są teraz wymieniane legitymacje studenckie, ale nadal na stare, a nie te elektroniczne
Dominik Kondek: Ponieważ zmieniły się przepisy, w których wysokość ulgi została zmieniona. A ponieważ stary wzór legitymacji zawierał błędne informacje na temat ulg, to dokumenty musiały zostać wymienione. I tu ciekawostka - mimo to, ze PKP twierdzi, że nowe papierowe legitymacje będą nieważne, to prawo stanowi co innego. Ciekawy artykuł znajdziecie w BIS`ie, tam jest wszystko wyjaśnione. Zapraszam do lektury :)

Malina: Będąc przewodniczącym URSS, ma się chyba sporo zajęć, spotkań itd... Mam pytanie jak to godzisz z nauką?
Dominik Kondek: Rzeczywiście tak - jestem strasznie zabiegany. Spotkania ze studentami oraz władzami Uczelni zajmują mi dużo czasu jednak czasami znajduję czas na trochę wolnej chwili.

pqi: Pytanie było dlaczego są wymieniane na starego typu a nie na nowe. Dziewczyna chce nową a dostała starą
Dominik Kondek: Jest mozliwość takiego wyboru. Na pewno za nową legitymację trzeba będzie zapłacić jeżeli dziewczyna nie jest na pierwszym roku. Zainteresuje się dokładnie tą kwestią i postaram się umieścić taką informację na naszej stronie.

kingusia: Czy studia można sobie wydłużyć w nieskończoność?
Dominik Kondek: Są przykłady na Uczelni, że można zostać wiecznym studentem :-)

Abdullah: Co mam zrobić, jeśli nie zgadzam się z decyzją dziekana o przyznaniu świadczenia?
Dominik Kondek: To zależy jakie świadczenie, ale zawsze istnieje możliwość odwołania do prorektora do spraw kształcenia. Oczywiście możemy jako URSS udzielić każdemu studentowi niezbędnych informacji.

Magdalena: To czy PKP musi honorowaać stare legitymacje?
Dominik Kondek: Stare legitymacje w sensie 'papierowe', ale z nowym wzorem oczywiście tak.

Basiunia: Dominiku a może umówiłbyś się z jakąś ładną studentką na piwo? A jak jesteś wolny to wogóle fajnie jest :)
Dominik Kondek: Mozemy iść na piwo, ale na pewno zabierzemy moją dziewczynę, która jest dla mnie najważniejsza.

Piotr: Co w sprawie poziomu nauczania robi samorząd studencki. Czy udaje się samorzadowi studenckiemu zrobić coś znaczącego, w zakresie poziomu nauczania. Jeśli tak to proszę o przykłady.
Dominik Kondek: Staramy się jak najwięcej robic, aby podnosić poziom nauczania. Pracujemy nad regulaminem studiów oraz nad innymi regulaminami tak, aby były jak najdogodniejsze dla studentów a zarazem podnosiły poziom kształcenia. W tym roku przyczyniliśmy się do zwiększenia kwot stypendiów za wyniki w nauce.

Magdalena: Jakie akcje zamierzacie jako URSS zainicjować w tym roku?
Dominik Kondek: W tym roku to raczej zbliżamy się do podsumowania naszych dokonań jednak w następnym roku planujemy kilka ciekawych inicjatyw dla studentów. Jednym z ciekawszych projektów, które tworzymy będzie cykl otwartych szkoleń dla studentów AGH z zasad savoir-vivre. Chcemy w ten sposób podnieść kwalifikacje studentów AGH i zwiększyć ich szanse na rynku pracy. Oprócz tego oczywiście tradycyjnie cykl imprez ogolnouczelnianych oraz Juvenalia ogólnokrakowskie.

Student8888: Czy tak naprawdę Samorząd może coś zmienić na Naszej uczelni??
Dominik Kondek: Oczywiście Samorząd ma wpływ ale czekamy również na Waszą inicjatywę i chęc współpracy.

Malina: Kiedy będą Juvenalia i kto będzie grał??
Dominik Kondek: Co do Juvenaliów cały czas kwestia jest otwarta. W tej chwili organizowana jest grupa robocza, która zajmuje się projektem juvenaliowym.

ciekawski: Na jakim jestes wydziela, roku i jaką masz średnią ?
Dominik Kondek: Jestem na V roku Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki. Z braku czasu średniej dawno nie liczyłem ;-)

patauah: A czy mozecie jakoś pomoc w uzyskaniu pomocy stypendialnej?
Dominik Kondek: Oczywiście możemy pomóc w kwestaich związanych z procedurą przyznawania stypendiów. Jeśli masz taki problem zapraszamy do naszego biura. Biuro znajduje się na ulicy Czarnowiejskiej 32A. Jest to niewielki wolnostojący żółty budynek - naprzeciwko wyburzonego niedawno.

patauah: Czy masz może jakieś przełożenie na niemiłe panie z dziekanatu? Jesli tak to czy mogę Ci napisac jakieś bliższe szczegóły?
Dominik Kondek: Jeśli macie tego typu problemy zawsze najlepiej zglosić się do samorządu wydziałowego.

Magdalena: Co uważasz za swój największy sukces, jako przewodniczący URSS
Dominik Kondek: Za największy sukces uważam polepszenie wizerunku URSS i podejmowanie nowych inicjatyw :-)

tysia: Na WIMiIP nie ma samorządu . Czy możecie zrobić jakieś jawne wybory??
Dominik Kondek: Z tego, co wiem samorząd na WIMiIP istnieje, jednak jeżeli macie jakieś zastrzezenia co do jego funkcjonowania możecie zawsze przyjść i nam to zgłosić.

Piotr: Ile kosztuje ksero w bibliotekach AGH. Chodzi mi o cene skserowania woluminów, których nie można wypożyczyć. Czy uważasz, że w tych bibliotekach AGH, z których korzystasz cena ksero jest dość niska.
Dominik Kondek: Nie orientuje się ile kosztuje ksero w naszej bibliotece jednak wiem o tym, że można wypożyczyć książkę i skserować poza biblioteką. Ostatnio przechodząc Uczelnią widziałem ksero po 6 gr :D

Student8888: Jakie są korzyści z bycia w Samorządzie Wydziałowym i URSS
Dominik Kondek: Korzyści są na pewno takie, że nie jest się biernym studentem i bierzesz czynny udział w życiu Uczelni. Budujesz też swój kapitał społeczny czyli kontakty w dobrym rozumieniu tego słowa. Daje też to mozliwość organizowania imprez kulturalnych dla studentów przez co możemy się nauczyć, jak przygotowywać takie przedsięwzięcia.

tysia: Wg Pana Dziekana do Spraw Socjalnych samorządu nie ma na WIMiIP, według obwieszczenia, które wisi pod jego pokojem. Z tego powodu zostało wstrzymane przyznawanie stypendiów z odwołań i zopomóg losowych. Coś Panu na ten temat wiadomo??
Dominik Kondek: W takim razie zapoznam się z tą sprawą jak najszybciej. Skontaktuje się z przedstawicielami wydziałowego samorządu, a Ciebie zapraszam do naszego biura w celu wyjaśnienia tej sprawy.

wiewiurka: Jeśli mi się powinie noga na macierzystym kierunku a studiuje jeszcze drugi to co mam robić?
Dominik Kondek: Walcz! Nie poddawaj się.

Piotr: Czy zdarza się że samorząd studencki broni studentów AGH, przed złymi, będącymi nie w porządku nauczycielami akademickimi. Jeśli tak to jak często, w jaki sposób i z jakimi skutkami?
Dominik Kondek: Tak - caly czas bronimy studentów jednak tych spraw nie jest tak dużo.

wataszka: Jak założyć koło naukowe lub inną organizację studencką ?
Dominik Kondek: Zgromadzić osoby zainteresowane daną tematyką, spisać protokół założycielski, napisać regulamin, złożyc prośbę o rejestrację do prorektora do spraw studenckich. Wiem, że procedura wygląda na skomplikowaną, ale wbrew pozorom wcale tak nie jest.

tysia: Czy będą godziny rektorkie przed świętami i po Nowym Roku?
Dominik Kondek: Będziemy się starać, jak co roku, wywalczyć takie godziny, jednak to i tak leży to w gestii Rektora.

karolusek: Czemu służy procedura doliczania punktów do ocen? Co to jest ECTS?
Dominik Kondek: Procedure ta wymusza na Uczelni Proces Boloński. Jeżeli dobrze pamiętam - pełne rozwinięcie skrótu to European Credit Transfer System. Mam nadzieję, że się nie mylę.

tysia: Pod D10 i koło nowego budynku Telekomunikacji stoi prawie pusty parking (dziś były 3 samochody) i jest zabezpieczony bramkami, natomiast studenci nie mają gdzie zaparkować, Da się coś z tym zrobić??
Dominik Kondek: Zdaję sobie sprawę z tego, że jest to dla nas kłopotliwe, dlatego poruszę tę kwestię na spotkaniu z Rektorem.

Magdalena: co to jest Proces Boloński i jaki ma wpływ na zwykłego studenta AGH
Dominik Kondek: Po krótce mówiąc Proces ten wprowadza elastyczne studiowanie.

Moderator: To jest ostatnie pytanie do Dominika Kondka

Kaligula: A jakie piwo lubisz?
Dominik Kondek: Widzę, że jest to tradycyjne pytanie na czatach. Ja preferuję każde piwo - byleby zimne.

Dominik Kondek: Dziękuje wszystkim za mile spędzony czas i mnostwo pytań, na które nie zdążyłem odpowiedzieć. Życzę miłej nocy :-)

** kończy się dyskusja moderowana


Czat prowadził - Krzysztof Ryba
Moderator - Ireneusz Hyra