Czat z władzami AGH - 7 listopada 2007

Czat z władzami AGH - 7 listopada 2007

Zapis czata z mgr Anicą Knerą, dyrektor Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości 

** rozpoczyna się dyskusja moderowana

Anica Knera: Witam serdecznie wszystkich i zapraszam do zadawania pytań :)

kobitka: Czy na wizytę u Państwa trzeba się umawiać przez telefon, czy można przyjść z marszu i otrzymać informację? Długie są kolejki?
Anica Knera: Najlepiej zadzwonić i umowić się na spotkanie na określoną godzinę. Na pewno nie będzie trzeba długo czekać :-)

kalinka: Czy może pani przedstawić w zwięzły jasny sposób, jak rozpocząć u was działalność. Czy może to być każdy student, czy wymagana jest zgoda rektora, dziekana, ciał kolegialnych i nie wiadomo kogo jeszcze
Anica Knera: Procedura jest bardzo prosta. Proponuję spotkanie w Inkubatorze - wyjaśnię wszystkie wątpliwości.

ZuluGula: Podobno sa ulgi dla rozkrecających swój własny interes. Jak długo można z nich korzystać i komu przyslugują?
Anica Knera: Ulgi dotyczą składek ZUS. Można z nich korzystać przez pierwsze dwa lata prowadzenia dzialalności. Ogólnie dotyczą wszystkich, którzy prowadzą swoją pierwszą działalność gospodarczą.

abdullah: Jak dlugo trwa w chwili obecnej procedura założenia firmy i czy rzeczywiście wszystko można załatwić w jeden dzień
Anica Knera: Niestety nie. W Krakowie można załaltwić wpis do ewidencji działaności gospodarczej w pół godziny. Cały proces zakładania firmy trwa, zależnie od szczęścia, od kilku dni do trzech tygodni.

kaszana: Czy jak już jestem współudziałowcem spółki z o.o. czy muszę płacić ZUS w przypadku kiedy jestem na etacie zatrudniony w innej firmie która za mnie płaci ten ZUS
Anica Knera: Pytanie jest bardzo szczegółowe - aby udzielić prawidłowej odpowiedzi potrzebne jest więcej szczegółów. Zapraszamy na rozmowę do Inkubatora.

wariat: A czy można nie płacić podatków działając w inkubatorze?
Anica Knera: Nie ma takiej instytucji w Polsce, która umożliwiłaby legalne niepłacenie podatków z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

abdullah: Czy aby zarejestrować działalność muszę odwiedzić Urząd Gminy, Urząd Statystyczny, Urząd Skarbowy, ZUS, konto firmowe, pieczątka, PIP i Sanepid, i na koniec koncesje, działalność regulowana, licencje? Czy nie ma jakiejś prostszej metody?
Anica Knera: Sześć pierwszych zawsze, pozostałe w zależności od przedmiotu działalności. Niektóre Urzędy Gminy oferują załatwienie części formalności na przykład w Urzędzie Statystycznym za osobę zglaszającą jednak trwa to znacznie dłużej niż zalatwiając tę sprawę samodzielnie. W Inkubatorze oferujemy pomoc w przebrnięciu przez procedurę rejestracji firmy, co znacznie ulatwia jej szybkie i pozytywne zakończenie.

frajer: Czy mozna wziąć kredyt na rozwój mając swoją siedzibę w inkubatorze?
Anica Knera: Można, jak przy każdej działalności gospodarczej. Problem tkwi w znalezieniu banku, który udzieli kredytu młodemu przedsiębiorcy, nie posiadającemu historii wyników finansowych firmy. Są jednak inne instytucje, poza bankami, które udzielają wsparcia finansowego początkującym przedsiębiorcom. Po szczegóły zapraszamy do Inkubatora :)

kalinka: Pracuje na umowę o pracę ale część wynagrodzenia płacona jest w umowach zlecenie. Zamierzam zalożyć własną działaność gospodarczą, czy wszystkie dotychczas umowy będą musiały być już brane na firmę?
Anica Knera: Jeżeli umowy zlecenia dotyczą takiego samego zakresu, jak przedmiot planowanej działalności gospodarczej trzeba będzie z nich zrezygnować. Rozliczenia za wykonane prace będą musiały być dokonywane na podstawie faktur.

ZuluGula: Czy lepiej zaczynać działalność teraz, czy poczekać na zmiany, które może wprowadzić nowy rząd?
Anica Knera: Działalność gospodarcza najlepiej zacząc wtedy, kiedy ma się dobry pomysł na firmę.

karolina: Kto wpadł na pomysł założenia AIP AGH?
Anica Knera: Pomysł narodził się wśród studentów WNSS AGH. Dzięki ich staraniom utworzono Inkubator AGH jako jednostkę pozawydziałową.

KH: Jakimi wymiernymi sukcesami może się pochwalić kierowana przez Panią organizacja?
Anica Knera: Lista jest bardzo długa. Zapraszam na rozmowę do Inkubatora. Dla nas największym sukcesem są sukcesy firm utworzonych "pod skrzydłami" Inkubatora. O reszcie za długo by mówic :)

magu: Jak można zarejestrować agencję towarzyską? Czy to możliwe do zrobienia w Polsce? Choćby częściowo, np. dziewczyny jako hostessy albo panowie do towarzystwa?
Anica Knera: Jeżeli rzeczywiście chodzi o hostessy albo osoby do towarzystwa to jest to jak najbardziej możliwe i legalne. Jeżeli mamy na myśli coś innego... będzie problem :)

lola: Jestem pracownikiem AGH - praca na etat. Czy po założeniu własnej działności gospodarczej mogę liczyć na pomoc waszego Centrum w zakresie doradztwa i pomocy?
Anica Knera: Jak najbardziej. Inkubator pomaga studentom, doktorantom, absolwentom, jak i pracownikom małopolskich uczelni wyższych.

roni: Czy istnieją jakieś badania, z których wynika jaka działalność jest najbardziej opłacalna? Gdzie znaleźć ich wyniki?
Anica Knera: Istnieją badania rynku dotyczące tej tematyki. Są one szeroko dostępne w Internecie, natomiast nie odpowiadają na pytanie, który rodzaj działalności przyniesie sukces. Z doświadczeń Inkubatora AGH wynika, że branża IT jest najszybciej rozwijającym się sektorem.

karolina: Wiem, że przy WNSS działał do tej pory inkubator. Czy to Wasz oddział?
Anica Knera: Nie. Inkubator działający przy WNSS został założony przez Fundację Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. Od czasu, gdy AGH utworzyło własny Inkubator w formie jednostki pozawydziałowej oba inkubatory, AIP AGH oraz Inkubator Fundacji działają niezależnie ale współpracują ze sobą.

grzestar: Ile kosztuje miesięczna inkubacja i od czego zależy?
Anica Knera: Inkubator proponuje dwa rodzaje wsparcia. Adres siedziby firmy (możliwość zarejestrowania działalności gospodarczej pod adresem Inkubatora) kosztuje 100 PLN netto miesięcznie. Drugą formą wsparcia, to inkubacja, w ramach której beneficjent otrzymuje poza adresem siedziby firmy także dostęp do biura, sprzętu, Internetu, profesjonalna obsługe sekretarska, doradztwo prawne, marketingowe, księgowe itp. kosztuje 200 PLN netto miesięcznie.

klu: Na stronie znaleźć można opis, jak założyć spółkę cywilną; a pozostałe formy prowadzenia działalności są pominięte, dlaczego?
Anica Knera: Dlatego, ze inne formy prowadzenia działalności gospodarczej wymagają niewspółmiernie większych nakładów finansowych. Poza tym o wiele wyższymi kosztami założenia na przyklad spółki z o.o., akcyjnej, itp. Dochodzą tu także kwestie "uzbierania" kapitału zakładowego. Z naszych doświadczeń wynika, że działalność gospodarcza prowadzona na własny rachunek (w tym w formie spółki cywilnej) jest najpopularniejszą wśród naszych beneficjentów.

gog: Na jaką pomoc państwa/unii/innych funduszy może liczyć absolwent zakladający swoją działalność gospodarczą?
Anica Knera: To wszystko zależy od tego, kim jest absolwent, jaką działalność prowadzi i na jaką kwotę liczy. Na przykład jeżeli jest się zarejestrowanym bezrobotnym można liczyć na jednorazową dotację z właściwego urzędu pracy.

KH: Na jakie ulgi może liczyć student zakladając firmę? Opłaca się to robić w trakcie studiów, czy lepiej poczekać aż do końca studiów.
Anica Knera: Największą ulgą jest skorzystanie z pomocy AIP AGH :) Oczywiście najważniejszą jest umiejętność pogodzenia studiów z prowadzeniem własnej firmy. Jeżeli się to udaje, to nie ma na co czekać.

kot: Czy wydają państwo jakieś informatory, z których można dowiedzieć się o zmianie przepisów? Przecież one zmieniają się cały czas i człowiek nie zawsze może za tym nadążyć.
Anica Knera: Z tego powodu nie wydajemy informatorów. Dlatego zapraszam na rozmowę do Inkubatora.

klu: Kto finansuje działalność inkubatora i dlaczego jest to organizacja non-profit?
Anica Knera: AIP AGH jest jednostką pozawydziałową AGH i dlatego finansowana jest z jej budżetu. Celem działania Inkubatora jest udzielenie wsparcia osobom zakladającym działalność gospodarczą od momentu jej rejestracji do czasu osiągnięcia przez firmę stabilizacji rynkowej. Dlatego właśnie pobierane przez nas opłaty są czysto symboliczne i nie obciążają budżetu początkującego przedsiębiorcy.

Piotr: AGH jest uczelnią techniczną. Większość jej wydziałów kształci na kierunkach technicznych, na których naucza się o działaniach, które wykonuje się na dużych i kosztownych maszynach i urządzeniach. Czy korzystający z inkubatora często lub wogóle wykorzystują go?
Anica Knera: Dzięki pomocy Inkubatora jest możliwość skorzystania z laboratoriów i wyposażenia, którym dysponuje AGH. Pomagamy naszym beneficjentom w znalezieniu potrzebnej aparatury, jak i w nawiązaniu współpracy z jednostkami Uczelni dysponującymi nią.

Ewa: Co pani myśli o ofertach banków dla firm. Czy któryś ma zdecydowanie najkorzystniejszą ofertę dla rozpoczynających działalność?
Anica Knera: Wszelkie informacje na ten temat uzyska Pani od pracowników AIP AGH.

zulus: Załózmy, że zawiązujemy z koleżanką spółkę. Ona ma własną dzialalność, ja własną, a jak odprowadzamy podatki - wspólnie?
Anica Knera: Kazdy osobno. W przypadku spółki cywilnej mamy do czynienia z dwiema lub więcej osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na własny rachunek związanymi umową spółki.

kaszana: Jaki jest sens zakładania firmy skoro można wykonywać różne prace na umowę o prace i umowy zlecenia?
Anica Knera: Jeżeli nie chce się wykonywać pracy "na cudzy rachunek" warto założyć działalność gopodarczą. Daje ona możliwość rozwinięcia własnych pomysłów.

basista: Podatki! Nie kumam. Czytam i czytam i zawsze 80% informacji nt. zakładania firmy to podatki. Ktoś to w ogóle rozumie? Boję się przez to rozpocząc! Może pomoże...
Anica Knera: Na pewno rozumie "to" firma księgowa, która zajmuje się naszymi beneficjentami :)

Moderator: To będzie ostatnie pytanie do naszego gościa

Piotr: Na stronie AIP przeczytałem, że AIP zapewnia w ramach inkubacji korzystanie ze specjalistycznej prasy i opracowań biznesowych, które prenumeruje. Co to, jakiego rodzaju i z jakiego zakrsu wiedzy prasa i opracowania biznesowe.
Anica Knera: Inkubator prenumeruje m.in. takie pozycje, jak: Brief, Forbes, Manager, Gazeta Prawna, itp. Poza tym jesteśmy w trakcie tworzenia biblioteki "młodego przedsiębiorcy". Zapraszamy do korzystania z naszych zbiorów :)

Anica Knera: Dziękuje bardzo za wszystkie pytania. Zdaję sobie sprawę, że na niektóre z nich nie odpowiedziałam wyczerpująco. Wszystkich zainteresowanych poszerzeniem swojej wiedzy z zakresu prowadzenia działalnosci gospodarczej zapraszam do Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości AGH. Dziękuje bardzo za dzisiejszy wieczór. Do zobaczenia! :)

Moderator: Zapis czata będzie dostępny na stronie www.cyfronet.pl w terminie późniejszym
Moderator: Następny czat odbędzie się 28 listopada 2007 roku


** kończy się dyskusja moderowana


Czat prowadził - Krzysztof Ryba
Moderator - Ireneusz Hyra