Czat z władzami AGH - 24 października 2007

Czat z władzami AGH - 24 października 2007

Zapis czata z Kanclerzem AGH mgr Henrykiem Zioło

** rozpoczyna się dyskusja moderowana

Kanclerz AGH Henryk Zioło: Witam wszystkich na czacie i pozdrawiam

zuza: Panie Kanclerzu! Pan naprawdę istnieje?
Kanclerz AGH Henryk Zioło: ;-) Co zrobić... Widać na zdjęciu

kasiunia: Uczelni technicznych jest za dużo - taka jest potoczna opinia. Czy zgadza się Pan z tym?
Kanclerz AGH Henryk Zioło: Nie. Konkurencja rozwiąże wszystkie takie problemy.

wiesiek: Czy Pan to ten mityczny Kanclerz czy tylko podstawiona osoba? Bo od dwóch lat słyszymy że Kanclerz to i tamto ale nikt Kanclerza nie widział.
Kanclerz AGH Henryk Zioło: Naprawdę żyję i z dużym rozbawieniem czytałem opowieści, jako bym byl mitycznym, a nawet "mistycznym". Jestem, jak widać z krwi i kości. Spotkać mnie można w pawilonie C1 na parterze w pokoju 13. A dlaczego się nie pokazuje? Bo moja rola to zarządzanie bieżącym życiem Uczelni, a więc rola stojącego nieco z boku. Lubię porównanie Uczelni do autobusu, który przemierza określona trasę i osiąga określone cele - miasta, jadą w nim władze Akademii, pracownicy naukowi i studenci. Nikomu nie przychodzi do głowy, żeby interesować się rodzajem oleju użytego do smarowania siilnika, użytych opon czy jego sprawnością, rodzajem hamulców, czy wreszcie, jak wygląda kierowca. Taka jest wlaśnie rola administracji na Uczelni (w przenośni oczywiście).

abdullah: Pan Rektor skierował mnie do Pana a więc pytam zzy można zwiększyć częstotliwość patroli ochrony w godzinach meczów na terenie AGH a w szczególności na Miasteczku Studenckim?
Kanclerz AGH Henryk Zioło: Tak, załatwimy to. Z pełną świadomością, że jeżeli doszłoby do konfliktu z mało przyjaznymi kibicami wtedy pułk ochroniarzy nie pomoże.

pRazYNkoWY_PoTfUr: Czytałem ostatnio o pomyśle z rowerami na Miasteczku; myśli Pan że w Polsce ma to sens. Nie chce wątpić w uczciwość ludzi, ale jest chyba prawdopodobne, że rowery będą szybko ginąć?
Kanclerz AGH Henryk Zioło: Pomysł z rowerami zglosił Rektor już kilka miesięcy temu, a ja jako jego siła wykonawcza w tej chwili organizuje to przedsięwzięcie. Jeżeli założymy, ze rowery zginą, to może studentom nie dawać lóżek do akademików?

ma_ryska: Wiemy, jakie piwo lubią Rektorzy. A Pan?
Kanclerz AGH Henryk Zioło: Lubię każde piwo za wyjątkiem ciemnego; lubię też inne napoje. Wszystko jednak w umiarze.

Piotr: Co buduje się na Kampusie AGH obecnie? Co będzie się budować na Kampusie AGH w bliskiej przyszłości? Czy na Kampusie AGH buduje się budynki, w których będą się mieścić laboratoria. Jeśli tak to jakie?
Kanclerz AGH Henryk Zioło: W tej chwili na Kampusie budujemy basen, centrum dydaktyczne w dawnej hali wychowania fizycznego, adaptuje się halę za pawilonami B1 i B2 - będą tam sale wykładowe i laboratoria. Z dużych budów w najbliższym czasie (4 lata) powstaną: Centrum Komputerowe przy ul. Kawiory, Instytut Nanotechnologii tez przy ul. Kawiory, Centrum Ceramiki przy ul. Akademickiej, zmodernizowany zostanie budynek ACK CYFRONET przy ul. Nawojki. Nie wymieniam remontów i modernizacji na mniejszą skalę, których co roku jest ogromna ilość.

zuza: Czy basen AGH będzie pełnowymiarowy? Czy powtórzymy błąd, jaki popełniła AE?
Kanclerz AGH Henryk Zioło: Nie wiem, jaki błąd popełniła AE, ale AGH będzie posiadała jedną nieckę pełnowymiarową (25,02 m.), natomiast druga będzie miała 24,99 m.

wataszka: Nowym budynkiem Wydziału Energetycznego jest pawilon D-4. Czy nie uważa Pan że stan jest mizerny i pozostawia wiele do życzenia?
Kanclerz AGH Henryk Zioło: Oczywiście jest fatalny na taki cel, ale jest już koncepcja jego gruntownej przebudowy; zainteresowanych zaproszę po jej wizualizacji.

JJKR: Czy to prawda, że Kanclerz jest ważniejszy niż Kwestor - jak to jest naprawdę?
Kanclerz AGH Henryk Zioło: Niezręczne pytanie Oficjalnie Kwestor jest zastępcą Kanclerza, ale w AGH współpracujemy bez zbędnej rywalizacji. Mamy po prostu inne obszary działania.

Piotr: Czy w zakresie pana obowiązków znajduje się aparatura naukowa wykorzystywana do badań naukowych przez pracowników naukowych Uczelni? Jeśli tak to niech Pan powie jak zasoby aparatury naukowej AGH, rozwijały się w ostatnich latach, i jakie są plany ich rozwoju?
Kanclerz AGH Henryk Zioło: Pozostaje to w kompetencjach Prorektora do spraw Nauki.

edzioo: Czy może mi Pan odpowiedzieć na pytanie, czy dojazd do budynków D-10/D-11 będzie jedynie możliwy przy posiadaniu tzw. pluskiewek?
Kanclerz AGH Henryk Zioło: Tak, takie są zalożenia. Tak zwane pluskiewki zostaną w najbliższym czasie zamienione na karty zbliżeniowe, a docelowo (może juz za rok) system będzie reagował elektroniczną legitymację studencką i elektroniczną legitymację pracowniczą.

Piotr: Jak wydziały AGH radzą sobie z ilością miejsca w budynkach, w których się mieszczą, gdy dokonuje się ich rozwój, tj. zwiększa się ilość kadry, i ilość aparatury naukowej?
Kanclerz AGH Henryk Zioło: Budujemy nowe budynki, wydziały wymieniają się lokalami. Rektor stara się sprawiedliwie dzielić posiadaną bazę.

wiesiek: Kiedy możemy spodziewać się w końcu równych uliczek na Miasteczku Studenckim takich jak Budryka. W tej chwili jest katastrofa! A Rektor Tajduś 2 tygodnie temu obiecał że coś zrobi z samochodami parkującymi na "kopertach" no ale znowu nic z tego nie wyszło.
Kanclerz AGH Henryk Zioło: Parkowanie na kopertach to brak wyobraźni właścicieli samochodów, co może się stać w przypadku pożaru na przykład Kapitolu. Musimy to wyeliminować. Co do równych ulic - będziemy je sukcesywnie naprawiać, ale oczkiem w głowie jest modernizacja akademików. System dziesiątek się przeżył. Najbliższy remontowany DS17 przebudowujemy na dwójki z samodzielnymi łazienkami. Koszty są ogromne i myślę, że właściciele samochodów poczekają w kolejce na równe ulice i miejsca parkingowe.

Dudi: Kiedy w AGH będą parkingi piętrowe?
Kanclerz AGH Henryk Zioło: Nie mamy ich w planie. Koszt budowy takiego parkingu jest ogromny i mamy na Uczelni inne, bardziej priorytetowe wydatki. Pocieszam wszystkich - miasto zamierza w najbliższych latach wybudować dwa ogromne, podziemne parkingi przy ulicy Reymonta (przy A0 i przy hali Wisły)

Dudi: Jak Kanclerzowi współpracuje się z Rektorem?
Kanclerz AGH Henryk Zioło: Bardziej pytanie do Rektora , bo to zgodnie z ustawą Rektor zatrudnia Kanclerza. Mam nadzieję, że skoro wytrzymał ze mną dwa lata dotrwam do końca kadencji...

Piotr: Z tego co widać musi mieć pan dużą wiedzę do realizacji swoich obowiązków Kanclerza AGH. Czy dużo się Pan dokształca. Z jakiego rodzaju literatury się Pan dokształca?
Kanclerz AGH Henryk Zioło: Dokształcam się ciągle choć nie ma to wymiaru zorganizowanych studiów; bardziej doraźne kursy, literatura fachowa, ważna jest również wymiana doświadczeń z kolegami z innych uczelni (zlot Kanclerzy).

Dudi: Co zmieniła nowa ustawa Prawo o Szkolnictwie Wyższym w odniesieniu do Kanclerza poza nazwą funkcji?
Kanclerz AGH Henryk Zioło: Formalnie nic; zmienił się tytuł, który uważam za nieszczęśliwy. Reszta, to znaczy zakres kompetencji pozostał.

karolus_wielgus: Czy jako student zaoczny mogę mieć możliwość wjeżdżania na teren AGH w ciągu tygodnia?
Kanclerz AGH Henryk Zioło: Od piątku od 15:00 do niedzieli do 20:00, oraz w kazdy dzień od 16:30 do 21:00. W godzinach od 16:30 do 21:00 mogą wjeżdżać również studenci studiów stacjonarnych; oczywiście jeśli wykupią abonament (wlaśnie tzw. pinezkę)

edzioo: Czy można się już zapisywać na basen AGH? Jakie będą ceny biletów? Czy jakieś karnety dla pracowników?
Kanclerz AGH Henryk Zioło: Bardzo się cieszę z zainteresowania, ale na zapisy jeszcze za wczesnie. Liczę na to, że zainteresowanie utrzyma się do otwarcia i zapełnicie Państwo każdy wolny kawałek wody.

zulu: Czy istnieje możliwość przeniesienia się do AGH z innej uczelni technicznej? Na jakich zasadach odbywa się ten proces?
Kanclerz AGH Henryk Zioło: Proszę zapytać w dziekanacie lub w Dziale Nauczania.

ola: W sprawie remontów akademików, czy AGH dąży do podniesienia standardów dla studentów? W porównaniu z najprostszym umeblowaniem pokoju w akademiku np. na SGGW, pokoje w Kapitolu czy Babilonie wypadają raczej blado.
Kanclerz AGH Henryk Zioło: Zazdroszczę Kanclerzowi SGGW środków, jakie mógł wydać na wybudowanie takiego akademika. Znam go, mieszka w nim moja córka. Mam nadzieję, że DS17 przynajmniej w dużej mierze zbliży się do tego standardu.

kasia_scatter: Ja tak może dla rozluźnienia atmosfery (bo pytania jakieś tylko poważne czy ma Pan jakieś zwierzątko domowe? Jak się wabi?
Kanclerz AGH Henryk Zioło: Tak mam - kota Drobinkę (dachowiec przybłęda) i psa Ami (Nowofunland)

Aga: Jak wygląda sprawa oceniania pracy studentów zgodnego z ECTS i uznawalnością dyplomu na zachodzie? Podobno na AGH są szóstki skąd ten pomysł, przecież to nie jest podstawówka?
Kanclerz AGH Henryk Zioło: To są kompetencje Prorektora do spraw Ksztalcenia i jego służb.

balbinka: Czy są prowadzone jakieś rozmowy w Ministerstwie na temat zmiany z Akademii na Uniwersytet. W Krakowie już mamy dwa Uniwerki a wiem że Pedagogiczna i Rolnicza starają się o taką zmianę. Żeby nie było że znów obudzimy się z ręką w nocniku.
Kanclerz AGH Henryk Zioło: Uniwersytetem się jest, a niekoniecznie nazywa. AGH jest uniwersytetem, ale tradycje zobowiązują i nazwa AGH pozostanie.

kul: Z darmową edukacją jest jak z darmową służbą zdrowia. Wszyscy wiemy, że to fikcja. Co Pan myśli o wprowadzeniu niewielkich opłat za studia, które jednak podreperowałyby budżet AGH?
Kanclerz AGH Henryk Zioło: Wyrażę tu wyłącznie własną opinię - odpłatność za studia tak, ale przy równoczesnym szeroko rozbudowanym systemie kredytów, stypendiów, zwolnień podatkowych itp. U nas na razie nierealne.

tok: Kiedy będą dni otwarte AGH?
Kanclerz AGH Henryk Zioło: Na wiosnę, zwykle w marcu. Proszę śledzić stronę AGH.

wiecznie_niezadolony: A jak będzie wyglądać legitymacja studencka w przyszłości na AGH?
Kanclerz AGH Henryk Zioło: Będzie to legitymacja elektroniczna. Taką mają już studenci pierwszego i drugiego roku. Pozostałe lata niestety muszą do końca 2007 roku wymienić dotychczasowe legitymacje papierowe, gdyż unieważniono druki na których zostały wydane. Zmieniła się ulga przy przejazdach kolejami panstwowymi.

Basia: Kto będzie szefem klubu profesorskiego, który właśnie powstaje?
Kanclerz AGH Henryk Zioło: Szukamy kandydata, może kandydatki. Prowadzenie takiego klubu wymaga określonych predyspozycji.

Dudi: Gdzie zostaną rozlokowane rzeźby z pleneru który właśnie trwa?
Kanclerz AGH Henryk Zioło: Na trawnikach i parkach na terenie Uczelni.

wiecznie_niezadolony: Czy Kanclerz chodzi w todze i gronostajach na inauguracji roku akademickiego?
Kanclerz AGH Henryk Zioło: Uchowaj Boze! Nie idę nawet w pochodzie.

szefo: Kiedy będą podane jakie były progi punktowe w rekrutacji na rok 2007/2008?
Kanclerz AGH Henryk Zioło: Przekażę to pytanie Prorektorowi ds Ksztalcenia.

ola: Czy do Kanclerza może przyjść zwykły szary student, jeśli ma jakieś pytanie, propozycje dotyczące istotnych spraw uczelnianych?
Kanclerz AGH Henryk Zioło: Zdecydowanie tak - przynajmniej ożywi szare życie Kanclerza

Roberto: Czy to, że nie idzie Pan w pochodzie oznacza, iż nie identyfikuje się Pan z Uczelnią? Zdaje się jest Pan senatorem?
Kanclerz AGH Henryk Zioło: Kanclerz odpowiada za organizację inauguracji i wskazane jest, by swoim okiem dojrzał, czy wszystko w porządku. Poza tym witam gości wchodzących do A0 kiedy władze akademickie z pochodem idą przez Uczelnie.

kasia_scatter: Czy nie wypadałoby, aby AGH i PK połączyły siły i zaczęły - w ramach np. Caravel Civitas - lobbować na rzecz publicznych rowerów, jakie ma choćby Lyon, Paryż czy Budapeszt (chyba)?
Kanclerz AGH Henryk Zioło: Program Caravel Civitas jest planowany przez Miasto Kraków; nie czekając na jego efekty uruchamaiamy własny, lokalny program "Student na rowerze".

kasia_scatter: Co z rowerami, które mają być dostępne dla studentów dojeżdżających z miasteczka na AGH?
Kanclerz AGH Henryk Zioło: Orgaznizujemy to. Chętnie posłucham dobrych rad i doświadczeń nabytych przez studentów podczas pobytu w Lyonie, Paryżu, czy Budapeszcie

wiecznie_niezadolony: A co z kolejką linową z Miasteczka do A0? Pomysł upadl?
Kanclerz AGH Henryk Zioło: Pomysły takie nie upadają, czasem tylko brakuje środków do ich realizacji. Rower jest tańszy i dlatego będzie pierwszy.

wiecznie_niezadolony: Jak wygląda sprawa mieszkań dla pracowników AGH?
Kanclerz AGH Henryk Zioło: Młodzi zaczynający karierę akademicką muszą na razie zadowlić się trzema domami studenckimi na Miasteczku (będą wyremontowane jak DS17), ale to stanowczo za mało. Funkcjonuje rozbudowany system pożyczek z Funduszu Socjalnego, może uda się wybudować lub zaadaptować jakiś budynek. Są plany, które realizujemy.

Moderator: To będzie już ostatnie pytanaie do Kanclerza AGH

Kasandra: To kiedy się możemy Pana spodziewać ponownie? Za kolejne dwa lata?
Kanclerz AGH Henryk Zioło: Postaram się uprosić Rektora i Zespół ds Promocji AGH, żeby mnie dopuścili częściej . A poważnie zapraszam do korespondencji e-mail`owej - mój adres znajdzie każdy w książce adresowej pracowników na stronie AGH. Bardzo dziękuję za rozmowę. Szczerze mówiąc spodziewałem się trudniejszych pytań. Miałem również nadzieję, że studenci zainteresują się zatrudnieniem na Uczelni w czasie studiow, bardzo mi takich fachowców brakuje, mam najlepsze doświadczenia z zatrudniania takich osób. Większość kadry kierowniczej administracji w moim pionie to studenci, którzy kiedyś zatrudnili się w okresie studiów i tak zostało :-). Dobranoc.

kasia_scatter: Dobranoc

Moderator: Zapraszamy na kolejny czat za dwa tygodnie 7 listopada 2007.
Moderator: Zapis czata będzie dostępony na stronie www.cyfronet.pl w terminie późniejszym

** kończy się dyskusja moderowana


Czat prowadził - Krzysztof Ryba
Moderator - Ireneusz Hyra