Czat z władzami AGH - 11 października 2007

Czat z władzami AGH - 11 października 2007

Zapis czata z Rektorem AGH prof. dr hab. inż. Antonim Tajdusiem

** rozpoczyna się dyskusja moderowana

Rektor Antoni Tajduś: Witam serdecznie wszystkich uczestników czatu Zapraszam do zadawania pytań.

Alicja22: Panie Rektorze! Jakie widzi Pan szanse na zatrudnienie dla studentów kończących WNSS?
Rektor Antoni Tajduś: Moim zdaniem nasi studenci kończący WNSS mają znacznie większe szanse na zatrudnienie, aniżeli kończący klasyczną socjologię. Staramy się bowiem, by wasza wiedza była nie tylko z zakresu socjologii ale także pozwalała na biegłe posługiwanie się komputerem i wykorzystywaniem odpowiednich programów.

klu: No miał być basen AGH w nowym roku akademickim i wyszło jak zwykle, czyli na obietnicach się skończyło :(
Rektor Antoni Tajduś: Nieprawda - praktycznie basen będzie skończony do końca roku, zgodnie z planem. Natomiast ministerstwo opóźniło ostatnią ratę pieniędzy i z tego powodu basen ruszy od 1 marca 2008 roku.

mag: Dzisiaj w TVN24 i w Gazecie Wyborczej mówili że Politechnika Wrocławska jest w Polsce pierwszą uczelnią która wprowadziła e-learning co umożliwi studentom nie wychodzenie z domu a umożliwi im studiowanie. Czy AGH wprowadzi coś takiego i kiedy?
Rektor Antoni Tajduś: Poraz drugi muszę zaprzeczyć, bowiem na ostatnim spotkaniu Rektorów uczelni technicznych okazało się, że nasza Uczelnia jest liderem jeśli chodzi o e-learning i właśnie Politechnika Wrocławska zwróciła się do nas o pomoc w sprawie e-learningu. Oczywiście dużo jest jeszcze do zrobienia w tej sprawie.

elo: Dobry wieczór Panie Rektorze! Nie jestem z Krakowa ale ostatnio byłem goszczony przez Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET. Czy nie czas pomyśleć o jakimś nowym budynku bo ten jest rodem z NRD i nie przypomina raczej centrum komputerowego.
Rektor Antoni Tajduś: Zgadzam się z Panem, ale mamy zapewniony środki z UE na przebudowę tego budynku i wierzę, że za dwa lata będzie to nowoczesny budynek.

fakiniasz: Jak to jest z tymi stypendiami dla najbiedniejszych studentów dofinansowywanych z UE? Bo ani na Uczelni ani w urzędzie nikt nie potrafi nic powiedzieć. Może Pan cos powie?
Rektor Antoni Tajduś: Chcielibyśmy to wprowadzić jak najszybciej, jednakże nadal czekamy na wytyczne z UE.

karolinka: Panie Rektorze! Uprzejmie donoszę, że przed Promykiem codziennie zaparkowane są nieprawidłowo samochody - na żółtym zakazie i utrudniają tym samym wszystkim innym korzystanie z tej ulicy. O kolizję nietrudno! Czy można tych kierowców jakoś pouczyć?
Rektor Antoni Tajduś: Zwrócę na to uwagę Straży AGH.

karolus_wielgus: Zbliżają się wybory. Czy zdradzi Pan na kogo będzie Pan głosował. Albo, chociaż, na którą stronę polskiej sceny politycznej.
Rektor Antoni Tajduś: Na pewno wezmę udział w wyborach, do czego i Państwa zachęcam. Postaram się głosować na ludzi mądrych.

emi: Czy to prawda że w tym roku jest mniej studentów na AGH. Podobno młodzi ludzie wolą skończyć edukację na szkole zawodowej i wyjechać. Jak się Pan na to zapatruje?
Rektor Antoni Tajduś: Nieprawda. W tym roku na studia w AGH zglosiło się 13 tysięcy kandydatów i przyjęliśmy rekordową ilość 6200 studentów na studia dzienne. Łącznie z zaocznymi przyjęliśmy ponad 10 tysięcy czyli więcej o 35% niż dwa lata temu. Chciałbym, aby każdy młody Polak ukończył studia minimum na poziomie inżynierskim lub licencjackim.

kasiunia: Myślę, że pomysł z rektorskimi godzinami dzień po wyborach jest świetny! Ale czemu nie cały dzień - możnaby się cieszyć zwycięstwem faworytów.
Rektor Antoni Tajduś: Pozwoli to wrócić na Uczelnię i cieszyć się nam wszystkim sukcesem.

seba: Mam super nowoczesną legitymację studencką która miała mi również służyć za bilet okresowy. I co? Poszedłem do punktu MPK i zobaczyłem gigantyczną kolejkę na ponad godzinę stania. Czy nie dałoby się tego aktywować na uczelni?
Rektor Antoni Tajduś: Nie dotyczy to studentow AGH, bowiem bilet okresowy może być aktywowany w naszym Centrum Personalizacji bez konieczności wizyty w punkcie MPK.

Hasta_La_Victoria_Siempre: Panie Rektorze jakie kary mogą spotakać osoby sprzedające miejsce w domu studenckim?
Rektor Antoni Tajduś: Przede wszystkim utrata miejsca w domu akademickim.

lisa: Nieśmiertelne pytanie o Uniwersytet. Kiedy? To jakaś moda?
Rektor Antoni Tajduś: My jesteśmy uniwersytetem technicznym, spełniamy z nadmiarem wszystkie wymogi. Uważam jednak, że nazwa AGH dobrze się sprzedaje. Może za niedługo wszystkie uczelnie będą uniwersytetami, a my będziemy nowoczesnym AGH.

ttoperek: Witam Pana Rektora! Kiedy na terenie Miasteczka Studenckiego będzie można korzystać z prawdziwego kortu lub zagrać na boisku ze sztuczną nawierzchnią?
Rektor Antoni Tajduś: To jest moje kolejne marzenie, albowiem jestem tenisistą. Myślę, że za dwa lata.

Hasta_La_Victoria_Siempre: Panie Rektrorze. Moi młodsi koledzy nie dostali miejsca w DS, a widzę ogłoszenia że ludzie chcą je sprzedać gdzie mogę to zgłosić?
Rektor Antoni Tajduś: Proszę skierować się do Dyrekcji Miasteczka Studenckiego lub do właściwego dziekanatu.

student_V_roku: Panie Rektorze czy obecnie profil szkolenia AGH to nie jest tzw masówka czyli więcej studentów kosztem jakości? (coraz mniej godzin)
Rektor Antoni Tajduś: Kształcenie nie polega na spędzaniu wielu godzin w salach wykładowych, ale także na pracy indywidualnej. To przecież sami studenci prosili, aby Uczelnia nie była szkółką niedzielną, a miejscem studiowania i rozwijania swoich zainteresowań.

aga: Odkąd wprowadzono nowy system książki adresowej na stronie AGH nic tam nie można znaleźć. Nawet głupiego telefonu do rektoratu. Czy można przywrócić stary system?
Rektor Antoni Tajduś: Wszystkie uwagi proszę kierować do UCI. Aktualnie trwają prace nad poprawą funkcjonalności systemu. Telefon do UCI: 012 6172853

ok: Pragnę zapytać się czy jest możliwe wprowadzenie systemu, umożliwiającego unikanie kolizji pomiędzy wykładami a ćwiczeniami?
Rektor Antoni Tajduś: Takiej kolizji nie powinno być, proszę się zwrócić do dziekanatu lub prodziekana ds. studenckich, a w przypadkach rażących do prorektora prof. Cieśli.

Marek_IMiIP: Panie Rektorze, chciałbym zapytać o tzw podwójne dyplomy (chodzi o wyjazdy zagranicze), czy dużo studentów naszej uczelni decyduje się na taki krok, czy studenci wszystkich wydziałów mają taką możliwość oraz który wydzial był reprezentowany najliczniej?
Rektor Antoni Tajduś: Dużo studentów wyjeżdża. Przede wszystkim z WGGiOŚ, WEAIiE, następnie w kolejności z WGiG oraz WIMiC. Studenci mają taką możliwość, proszę zwrócić się do Dzialu Współpracy z Zagranicą - www.dwz.agh.edu.pl

Radio17: Nawiązując do pytania odnośnie kolizji między ćwiczeniami i wykładami. Na Politechnice Wrocławskiej to studenci układają sobie plan zajęć. Może warto wprowadzić za pomocą internetu dostęp do wirtualnego planu zajęć. Oczywiście kto pierwszy ten lepszy
Rektor Antoni Tajduś: Nie wydaje mi się żeby to rozwiązanie było dobre. Na Politechnice Wrocławskiej pierwszy rok studiów jest jednakowy dla wszystkich studentów. Na razie z tego, co wiem system nie do końca się sprawdza.

Studentka: Czy jest mozliwość pomocy finansowej ze strony uczelni dla organizacji studenckich działających przy AGH?
Rektor Antoni Tajduś: Wiele organizacji korzysta z takiej pomocy w miarę możliwości AGH.

student_III_roku: Panie Rektorze co by Pan powiedział na doroczny "Turniej Szachowy o tytul Rektora AGH" który mógł by się stać prestiżowym konkursem który by elektryzował liczne grono studentów? Czy nie była by to piękna reklama Uniwersytetu Technicznego AGH ??
Rektor Antoni Tajduś: Nie ma problemu, niech Pan zorganizuje z kolegami, a ja ufunduje nagrody.

adamus: Panie Rektorze zdarzają się wykładowcy którzy zrobią wszystko by pomóc studentowi, a są tacy którzy traktują go jak niechcianego gościa np. na konsultacjach. Jak Pan myśli z czego to wynika, czy może z braku przywiązania wykładowcy do Uczelni?
Rektor Antoni Tajduś: Przy ocenie pracowników będzie brana w jeszcze większym stopniu ankieta studentów. Będę starał się doceniać tych wykładowców, którzy przykładają się do pracy, a z tymi którzy traktują Uczelnie jako zło konieczne pożegnam się.

ekler: Czy wykładowca może przełożyć zajęcia na inny termin, jeśli nam bardzo na tym zależy?
Rektor Antoni Tajduś: Tak za zgodą właściwego prodziekana.

ttoperek: Panie Rektorze, skąd pomysł na rzeźbienie na terenie AGH? Co stanie się z rzeźbami po plenerze?
Rektor Antoni Tajduś: Uważam, że to jest doskonały pomysł. Umówiliśmy się z ASP, że jeżeli zalatwię bloki skalne, to oni wykonane rzeźby pozostawią na Uczelni. Wykorzystałem moje kontakty i udało mi się zalatwic wiele bloków skalnych.

Radio17: Czy przerabiana stara sala gimastyna na sale konferencyjną będzie dostępna dla każdego (w sensie organizacje) czy tylko do celów reklamowych i wykladów? Kto będzie mógł z tego korzystać?
Rektor Antoni Tajduś: Każdy za zgodą Rektora. W pierwszej kolejności duże konferencje i wykłady dla znacznej ilości studentów. Sala będzie miała 650 miejsc.

niedowiarek: Panie Rektorze, a kiedy czat z mitycznym Kanclerzem!?
Rektor Antoni Tajduś: Za dwa tygodnie!

CZesio: Panie Rektorze. Kolejki do dziekanatu (GiG) jest mało, że gigantyczna. Numerki a jest ich chyba 30 znikają gdzieś koło uwaga! 6 rano !? Paranoja nie może być zwykłej kolejki. 1 rok stoi tam po legitymacje, WKU nie można tego inaczej zorganizować?
Rektor Antoni Tajduś: Zwrócę uwagą dziekanowi. Postaram się aby poprawić sytuację. Dziękuje za tą uwagę.

Roberto: Jestem studentem czwartego roku WNSS. Zastanawiam się czy kierunek humanistyczny na uczelni technicznej nie będzie postrzegany jako ten "drugiej kategorii"? Wielu moich znajomych ma podobne obawy. Jakie jest Pańskie zdanie?
Rektor Antoni Tajduś: Uważam, że nie. Głęboko wierzę, że nasi studenci w krótkim czasie będą znakomicie postrzegani na rynku. Już mamy tego oznaki.

elektronik: Panie Rektorze, czy możnaby pogadać z MPK, żeby więcej autobusów z miasteczka dali, bo rano ciężko na zajęcia dojechać.
Rektor Antoni Tajduś: Mam pomysł, ale boję się, czy uda mi się go zrealizować. Chciałbym zakupić pewną ilość rowerów, które będzie można wziąć na miasteczku przy pomocy legitymacji AGH, a następnie zostawić na terenie Uczelni. Pracuje teraz nad szczegółami, ale myślę, że na wiosnę to rozwiązanie będzie funkcjonować. Oczywiście z MPK mogę rozmawiać.

marta: Panie Rektorze tyle mówi się o tym, że potrzeba wykształconych inżynierów a wielu znajomych abslowentów AGH pozostaje bez pracy lub nie pracuje w swoim zawodzie. Czy więc rzeczywiście warto studiowac na AGH?
Rektor Antoni Tajduś: Moje informacje są zupełnie inne - od dwóch lat, jak wręczam dyplomy ukończenia studiów pytam, kto ma pracę, a kto jeszcze nie. Na palcach jednej ręki mogę policzyć osoby, które nie mają pracy.

Radio17: Mówimy o pracownikach naukowych, prowadzących zajęcia, a kiedy pod lustrację pójdą pracownicy dziekanatów? Zachowanie niektórych daje wiele do życzenia... czy mógłby Pan Rektor zrobić również ankiety odnośnie dziekanatów i pań tam pracujących?
Rektor Antoni Tajduś: Taka ankieta została opracowana przez studentów socjologii. Aktualnie analizowana jest i mamy zamiar wyciągnąc z niej wnioski i konsekwencje. Istnieje pewien problem, bowiem czasami trudno się jest pożegnac z osobami, ktore nie spelniają wymogów.

kal: Czy na AGH są jednorazowe zapomogi finansowe dla studentów AGH?
Rektor Antoni Tajduś: Tak, można się zgłosić do dziekanatu po szczegółowe informacje. Ewentualnie do Działu Spraw Socjalnych znajdującego się w budynku C1, pok. 111.

p13truszk4: Panie Rektorze! Dlaczego dziekanat na imirze jest czynny tylko od 9 do 13, akurat w tak gorącym okresie początku roku akademickiego? Przecież nic nie można załatwić bo mamy zajęcia, a ja będąc na pierwszym roku wszystko mam obowiazkowe.
Rektor Antoni Tajduś: Zainteresuje się tym problemem, natomiast jest faktem, że zawsze początek roku jest trudny zarówno dla pracowników, jak i studentów.

Radio17: Czy znane są już losy Krakowskiego Radia Akademickiego w części przejętego przez wielką korporację jaką jest TIME Sp. z o. o.?
Rektor Antoni Tajduś: Sprawa jest dość skomplikowana. Kolegium Rektorów Uczelni Krakowskich próbuje zwiększyć kotrolę nad radiem, oraz zwiększyć jego akademickość. Ale, nie ukrywam, jest to duży problem, nie mogę go wyjaśnić w paru słowach.

Siderek: Panie Rektorze czy poparłby Pan Rektor pomysł utworzenia teatru studneckiego w AGH? Balet się nie sprawdził, ale...
Rektor Antoni Tajduś: Jestem za utworzeniem teatru studenckiego i jeśli będzie to poważna propozycja, to pomogę. I na pewno będę pierwszym widzem.

Radio17: Czy znalazłby Pan Rektor czas, aby spotkać się z rzeszą studentów na Miasteczku Studenkim np. w klubie STUDIO?
Rektor Antoni Tajduś: Tak. Czemu nie

Energet_MSE: Jakie ma Pan Rektor zdanie na temat wyprzedaży Polskiej Energetyki (plan sprzedaży Elektrowni Połaniec 1800MW czyli 4 takie EC Kraków). Czy nie obawia się Pan populizmu źle rozumianego wolnego rynku?
Rektor Antoni Tajduś: Uważam, że Polska powinna zachować kontrolę nad polską energetyką, co nie znaczy, że pewna część nie powinna zostać sprywatyzowana.

Studentka: A co Pan sądzi o takich organizacjach studenckich, które pomagają studentom w karierze, organizują zagraniczne kursy naukowe. Jednakże na Uczleni mają utrudniona drogę (problemy z salami na prezentację firm, pozwolenia na plakatowanie). Czy byłby Pan w stanie im jakoś pomóc?
Rektor Antoni Tajduś: Domyslam się, że chodzi o BEST. Problem jest bardziej skomplikowany ponieważ za dobrze wykształconego studenta wiele firm płaci pośrednikom. Wydaje się, że trzeba ten problem rozwiązać w sposób globalny, aby było to zarówno z korzyścią dla studentów, jak i Uczelni.

Cichy: Nie uważa Pan że tego typu spotkania (czat) powinny się odbywać częściej?
Rektor Antoni Tajduś: Planowane jest z różnymi osobami z kierownictwa Uczelni co dwa tygodnie. Ja niestety mogę spotkac się na czacie z Wami dwa - trzy razy w roku akademickim, bowiem AGH to niezwykle duża Uczelnia i ciągle cierpię na brak czasu.

student57: Witam, chciałbym zapytać dlaczego dyrekcja Biblioteki Głównej AGH nie znalazła w budżecie pieniędzy na mydło i papierowe ręczniki w łazience?
Rektor Antoni Tajduś: Nie wiem, jutro rano zwrócę na to uwagę dyrekcji Biblioteki Głównej.

Hasta_La_Victoria_Siempre: Czy można zwiększyc częstotliwosc patroli ochrony w godzinach meczów?
Rektor Antoni Tajduś: Można, zwrócę się o to do Pana Kanclerza, a także do Policji i Straży Miejskiej, żeby chroniła otoczenie Miasteczka Studenckiego.

Cichy: Witam! Mam pytanie, czy są przymiarki do przkształcenia Międzywydziałowej Szkoły Energetyki w Wydział?
Rektor Antoni Tajduś: Tak. Aktualnie kończymy pracę nad uzyskaniem zgody ministra o utworzenie dyscypliny Energetyka. Wierzę, że w ciągu poł roku powstanie ta dyscyplina. Wówczas będzie można doktoryzować się i habilitować z tej dyscypliny. Po tym fakcie utworzę wydział. Wydział bez praw doktoryzowania i habilitowania nie mógłby funkcjonować.

Siderek: Czego Rektor najbardzie nie znosi w Akademii?
Rektor Antoni Tajduś: Denerwują mnie ludzie, ktorzy nie identyfikują się z Uczelnią, bowiem uważam, ze Uczelnia jest naszym drugim domem i jeśli będziemy się nim dobrze opiekować, to będzie się on dobrze rozwijał.

Moderator: To będzie ostatnie pytanie do Pana Rektora Antoniego Tajdusia

Marek_IMiIP: Panie Rektorze, jaki wynik Pan typuje w sobotę w meczu reprezentacji Polski?
Rektor Antoni Tajduś: 3:1 dla Polski Kiedyś grałem w piłkę nożną. Ponoć nieźle. Jeśli nie wygrają, to rozpoczynam treningi i może mnie powolają

Rektor Antoni Tajduś: Dziękuję za spotkanie i rozmowę. Życzę dobrej nocy i do przeczytania!

Moderator: Następny czat będzie z Kanclerzem AGH za dwa tygodnie. O dokładnym terminie poinformujemy na WWW

** kończy się dyskusja moderowana


Czat prowadził - Krzysztof Ryba
Moderator - Ireneusz Hyra