Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH ACK Cyfronet AGH
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności. Pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki.

Czat z władzami AGH - 23 maja 2007

Zapis czata z Prorektorem ds. Ogólnych - dr hab. inż. prof. Tadeuszem Słomką. Czat odbył się dnia 23 maja 2007 roku.

** rozpoczyna się dyskusja moderowana


Rektor Tadeusz Słomka: Witam ponownie wszystkich chętnych do rozmowy o AGH i szkolnictwie wyższym. Zapraszam do zadawania pytań :-)

paula_82: Wydaje mi się że promocja czatów z władzami AGH jest na poziomie złym albo bardzo złym. Czy za Pana "czasów" na uczelni kontakt z Rektorem był prosty? A może były pytania, których nigdy nie udało sie zadać? O tym czacie dowiedziałam sie przypadkiem.
Rektor Tadeusz Słomka: Za moich czasów właściwie nie było kontaktu z Rektorem - była to władza nieosiągalna dla studenta, a może i nawet dla młodego pracownika. Pamiętam swój jeden jedyny kontakt z Rektorem, jak wszedłem to ugięły mi się nogi, a rozmowa była bardzo krótka - na stojąco i trwała najwyżej minutę. :)

liverpool: Na kogo Pan Rektor stawia dzisiaj w lidze mistrzów - Milan czy Liverpool?
Rektor Tadeusz Słomka: Raczej na Liverpool, chociaż nie ma tam już specjalnie naszych zawodników.

Piotr: Ile ma pan publikacji w czasopismach z listy filadelfijskiej? Ile wynosi pana cytowalność?
Rektor Tadeusz Słomka: Ostatnio przygotowywałem wniosek na profesora belwederskiego więc nie jest to żadna tajemnica. Prac na liście filadelfiskiej mam kilkanaście, a cytowań na tej liscie najważniejszych prac jest koło 70, jednak trzeba dodać że w geologii ta ilość cytowań w stosunku do nauk takich jak, matematyka, fizyka chemia jest zdecydowanie niższa ponieważ z reguły geologia zajmuje się problematyką lokalną, regionalną, rzadziej ogólnoświatową. Zatem czasopism na liście filadelfijskiej jest dużo mniej.

karolinka: Czy przerażają Pana Rektora pomysły ministra edukcji? Nie dotyczą one bezpośrednio szkół wyższych ale na pewno mają znaczenie dla przyszłych kandydatów i studentów.
Rektor Tadeusz Słomka: Wszystko zależy które. Cieszy, że w końcu minister wycofał się z pomysłu likwidacji obowiazkowego egzaminu maturalnego z matematyki. Dla uczelni technicznych to byłaby oczywiście klęska. Już dzisiaj doskwiera nam brak kandydatów, którzy mają dobrze opanowane przedmioty ścisłe, w tym matematykę, ale to także problem szerszy dla całego kraju. Zaczyna nam brakować po prostu inżynierów. Oczywiście pomysł np. z abolicją maturalną uważam za absolutnie chybiony, a moralnie co najmniej dwuznaczny. O mundurkach nie będę się wypowiadał, bo moje dzieci są już po studiach :), a wnuczka nie zaczęła jeszcze szkoły, aczkolwiek trochę mnie dziwi, że podobno 70% popiera mundurki.

BoGoBoJnY: Pan Rektor Tajduś obiecał że coś zrobi z wódką lejącą się na korytarzach mojego akademika. Jak dotąd nic się nie zmieniło a zaczyna się sesja. Niektórzy żyją jeszcze Juvenaliami i na korytarzach śpiewają, tańczą i robią imprezy. Czy niedałoby się tego jakoś załatwić?
Rektor Tadeusz Słomka: Wszystko się da załatwić - jeśli Rektor Tajduś obiecał, to spróbuję mu przypomnieć, aczkolwiek to pewnie i tak zejdzie na mnie, bo jestem szefem Rady Miasteczka. Przypominam także, że są przecież Rady Mieszkanców, które moim zdaniem w ostatnim czasie całkiem dobrze działają, zatem tam trzeba w pierwszym rzędzie interweniować. Jeśli to nie pomoże to bardzo proszę o sygnał, mailowy, telefoniczny lub osobisty.

kali: Kiedy i gdzie należy złożyć podanie o przyznanie akademika?
Rektor Tadeusz Słomka: Z tego, co się orientuje to oczywiście w dziekanantach. Pod każdym dziekanatem są odpowiednie informacje. Niedługo będzie także dokładna informacja o trybie przyznawania, kwaterowania do domów studenckich na Miasteczku Studenckim. Na ostatniej Radzie Miasteczka zatwierdziliśmy wszystkie zasady.

bluszcz: Panie Prorektorze jak Pan widzi dalszy rozwój wydziału geologicznego, na co powinno się teraz postawić?
Rektor Tadeusz Słomka: Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska to jeden z największych wydziałów AGH o bardzo szerokiej ofercie kształcenia. Kształci aktualnie na 4 kierunkach - Górnictwo i Geologia, Inżynieria Środowiska, Ochrona Środowiska i Informatyka Stosowana. W planie jest także uruchomienie unikatowego kierunku Geofizyka. MyŚlę, że jak najszersza oferta kształcenia i badania naukowe prowadzone na wysokim poziomie we współpracy z ośrodkami zagranicznymi są kluczem do sukcesu. Aktualne władze Wydziału doskonale przewidują znaki przyszłości i jestem przekonany, ze Wydział będzie się nadal znakomicie rozwijał.

bluszcz: Czy uważa Pan, że Geoturystyka to był strzał w "10"?
Rektor Tadeusz Słomka: Oczywiście, nie mam najmniejszych wątpliwości. Mimo, że geoturystyka ma także wielu oponentów, którzy uważają, że nie jest to specjalność inżynierską, a więc nie pasuje do AGH. Są nawet takie prześmiewcze głosy, jak można dostać inżyniera, jeśli tam jest przedmiot fakultatywny "Kuchnie świata". Ale ja przypomnę, że turystyka to potężna dziedzina przemysłu. Za około 10 lat będzie przynosić największe dochody i będzie zatrudniać największą liczbę pracowników. Proszę popatrzeć, co dzieje się w Krakowie. Przyjmujemy już około 10 milionów turystów. A perspektywy dla Polski są jeszcze bardziej optymistyczne. Na koniec dodam, że spośród aktualnych, tegorocznych absolwentów wszyscy mają już pracę, a kilkunastu wyjechało za granicę i wcale nie sprzątają, ale pracują w swoim zawodzie. Pomaga im w tym doskonała znajomość dwóch języków.

fanka: Czy może Pan zdradzić tajemnicę, jak przebiega budowa basenu? Czy to prawda, że AGH buduje Centrum Dydaktyczne?
Rektor Tadeusz Słomka: Budowa basenu przebiega zgodnie z planem, aczkolwiek cały czas monitorujemy jej przebieg ponieważ wszyscy wiemy, jak trudna jest sytuacja w budownictwie. Na szczęście doskonałe kontakty pracowników AGH z przemysłem pozwalają w wielu sytuacjach pomoc wykonawcom - szczególnie pomocny jest tutaj Wydział Ceramiki i Inżynierii Materiałowej. A zwłaszcza sam Prorektor Jerzy Lis. Rektor Antoni Tajduś nie dopuszcza myśli, aby ta budowa nie została zakończona do końca roku kalendarzowego i myślę, że tak będzie. A jeśli idzie o Centrum Dydaktyczne to myślę, że chodzi po pierwsze o salę dydaktyczną na 600 osób, którą budujemy w budynku po starym Studium WF i ta inwestycja także przebiega zgodnie z planem, tzn. w lutym przyszłego roku powinna być zakończona. Natomiast w planach mamy budowę potężnego Centrum Kongresowego w miejscu dzisiejszego parkingu obok nowego budynku Wydziału Elektrycznego. Tam będą dwie sale ponad 1000 osobowe, kilka mniejszych, podziemny parking na 300 samochodów i być może (ale tutaj niestety protesty mieszkanców mogą przeszkodzić) hotel na 300 osób.

spragniona_wiedzy: Wydaje się Pan sympatycznym człowiekiem i pełnym humoru. Czy w obyciu na codzień ze studentami też taki Pan jest? Jeśli tak to ja chcę na Pana Wydział. W tym roku zdałam maturę i waham się nad wyborem czy PK czy AGH.
Rektor Tadeusz Słomka: Oczywiście, że taki jestem :) Zapraszam na Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska. Mam wykłady na pierwszym roku i szybko Pani zweryfikuje ten pogląd. Mam nadzieję, że pozytywnie :)

Johnny_Vistula: Dzień dobry. Kiedy będzie zaktualizowany program studiów - dokładnie chodzi mi o program studiów typu Bolońskiego??
Rektor Tadeusz Słomka: Już od nowego roku akademickiego studia będą przebiegać według nowego programu zgodnego z procesem bolońskim tzn. będą to studia trójstopniowe. Stopień pierwszy - licencjacki bądź inzynierski, stopień drugi - magisterski i stopień III - doktorancki. Aktualnie, do końca maja wszystkie wydziały powinny uchwalić nowe plany i programy studiów. Z tego, co wiem proces ten przebiega prawidłowo.

basiunia: Czy udałoby się namówić dziekanów najpopularniejszych wydzialów AGH do czatowania?
Rektor Tadeusz Słomka: Sądzę, że nie powinno być żadnego problemu. Zastanowimy się oczywiście nad tą inicjatywą i myślę, że decyzja będzie pozytywna. Aczkolwiek - nie chce się wypowiadać za dziekanów.

Dandys: Co sądzi Pan o wypadkach zdażających się na miasteczku jak np. "wyprawa na Marsa" jakiś czas temu czy "samopodpalenie malucha" w minione Juwenalia?
Rektor Tadeusz Słomka: Generalnie Juwenalia przebiegały spokojnie. Razem z Rektorem Antonim Cieślą i dyrektorami Miasteczka Studenckiego wizytowaliśmy Juwenalia kilka razy i nie odczuwaliśmy strachu. Natomiast, z tego, co wiem - spalony maluch to był wrak, o którym wladze MIasteczka Studenckiego od kilku miesięcy zawiadamiały władze Miasta Krakowa prosząc o jego usunięcie. Natomiast jest oczywiste, że Juwenalia to czas zabawy, niekiedy także i z odrobiną alkoholu i oczywiście drobne ekscesy się zdarzają. Zwłaszcza, że jak się przekonaliśmy Miasteczko Studenckie odwiedzają wówczas także studenci z wielu ośrdoków akademickich i mlodzież nieakademicka. My jesteśmy odpowiedzialni przede wszystkim za bezpieczny udział naszych studentów w Juwenaliach, a staramy się także, aby odbywały się one w coraz bardziej kulturalnej atmosferze. Moim zdaniem tegoroczne Juwenalia należaly do spokojniejszych.

Piotr: O czym pisał pan prace magisterską. Czy wykonywał pan do pracy magisterskiej badania terenowe. Jeśli tak to gdzie?
Rektor Tadeusz Słomka: Prace magisterską pisałem o piaskowcach szarogłazowych i łupkach dachówkowych z Sudetów Wschodnich :) W tym czasie praktyka terenowa to były szesciotygodniowe badania.

PISior: A ja mam pytanie polityczne - czy się Pan już zlustrował (oczywiście nic nie sugeruję)
Rektor Tadeusz Słomka: Tak. Rektor i Prorektorzy wysyłali oświadczenia do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Sądze, że w związku z decyzją Trybunału Konstytucyjnego te oświadczenia zostaną nam zwrócone tak, jak władze uczelni zwrócą oświadczenia lustracyjne wszystkim pracownikom.

BoGoBoJnY: Już wiem od Pana Godlewskiego że na Miasteczku Studenckim na kaplicę nie ma szans. A czy na AGH znalazłoby się miejsce na kaplicę dla studentów spragnionych w ciągu dnia strawy duchowej?
Rektor Tadeusz Słomka: Moim zdaniem w pobliżu AGH jest wiele kościołów i mały spacer po strawę duchową nikomu nie zaszkodzi. Jak na razie to pierwszy głos tego typu, który do mnie dotarł.

DuDi: Witam. Kilka dni temu rozpoczęła się rekrutacja na studia. W jaki sposób może Pan zachęcic niezdecydowanego maturzystę do wybrania AGH?
Rektor Tadeusz Słomka: AGH gwarantuje pracę. Kiedy na jednej z uroczystości rozdania dyplomów liczącej 300 absolwentów Rektor Antoni Tajduś zapytał, kto jeszcze nie ma pracy, nie podniosła się ani jedna ręka. Ja uczestnicząc w podobnej uroczystości na Wydziale Geologii również pytałem absolwentów o to, czy posiadają już pracę. Tylko pojedyncze osoby nie były jeszcze zdecydowane, co wybrać. Po drugie AGH to studia dla ludzi otwartych na świat, mobilnych, pragnących zabezpieczyć sobie dostatnią przyszłość. Po trzecie wreszczie - panuje tutaj atmosfera nauki, ale również jest to wspaniała, rodzinna atmosfera. Po czwarte - AGH ma znakomite kontakty z wieloma renomowanymi firmami polskimi i zagranicznymi, które gwarantują znakomitą praktyki, staż i pracę.

cukierek: Tydzień temu była pani z Działu Współpracy z Zagranicą a weszłam dziś na stronę Działu Współpracy z Zagranicą i nic tam nie ma w sensie żadnych przydatnych informacji. Czy da się to jakoś rozwiązać? Nie mówiąc już o szacie graficznej. Czy na AGH nie ma zdolnych ludzi?
Rektor Tadeusz Słomka: Dział Współpracy z Zagranicą to dział, który został zreorganizowany około rok temu i ta reorganizacja już przynosi wymierne rezultaty w postaci wielu podpisanych umów z partnerami krajowymi i zagranicznymi. Jeśli są jakieś niedostatki z informacją internetową, to już jutro porozmawiam na ten temat z Panem Rektorem Jerzym Lisem.

parlamentarzysta: Czy Uczelnia sama dotrze do wyników nowych matur (poprzez Krajowy Rejestr Matur), czy też trzeba będzie złożyć świadectwo? AGH ma ustalone terminy składania dokumentów, co będzie, jeżeli świadectwo otrzymam za późno?
Rektor Tadeusz Słomka: Wszsystkie zasady rekrutacji są znane już od roku. Nie pamiętam przypadku, aby były problemy z otrzymaniem świadectwa. Proszę się zatem nie martwić - Uczelniana Komisja Rekrutacyjna i komisje wydziałowe na pewno rozwiążą wszystkie Pana problemy. Proszę się skupić na nauce, a w październiku na pewno spotkamy się na AGH.

televizor: Ile średnio AGH przyjmuje nowych studentów co roku?
Rektor Tadeusz Słomka: W ubiegłym roku przyjęliśmy około sześciu tysięcy studentów i podobna ilość, może nieco większą, planujemy w roku bieżącym.

maciek: Czy będzie akcja hotelowa (wakacyjna) na Miasteczku Studenckim?
Rektor Tadeusz Słomka: Tak. Ubiegłoroczna zakończyła się sukcesem - pozyskaliśmy pokaźną ilość środków finansowych i w tym roku zamierzmy ja rozszerzyć i udoskonalić. Wczoraj na posiedzeniu Rady Miasteczka Studenckiego zatwierdziliśmy cennik i sposób promocji naszych hoteli. Jestem przekonany, że ta akcja będzie zdecydowanie lepsza niż w roku ubiegłym, choć i w tamtym roku mieliśmy wiele głosów naszych gości wskazujących na to, że ponownie nas odwiedzą. Oferujemy przecież najtańsze noclegi w Krakowie.

zuza: Chcę zapytać o Miasteczko Studenckie. Czy brał Pan kiedyś udział (jako obserwator) w tzw. grilowisku?
Rektor Tadeusz Słomka: Problem znam - z jednej strony jest to bardzo rozpowszechniona impreza, w której w ciepłe dni biorą udział setki, a nawet tysiące studentów, z drugiej strony są pewne problemy związane z ciszą nocną i z niekulturalnym zachowaniem niektórych uczestników. Nie mam nic przeciwko grillowaniu, ale podejmujemy próby jego "ucywilizowania" tzn. myślimy o dużych, stacjonarnych grillach, staramy się dostarczyć studentom wystarczającej ilości worków na śmieci, miejsc do zsypywania popiołu i ubikacji.

kiszka: Panie Profesorze czy uczestnik zaocznych studiów doktoranckich może starać się o zatrunienie na uczelni w charakterze asystenta? Od czego uzależniona jest rektutacja?
Rektor Tadeusz Słomka: Zatrudnienie w charakterze asystenta może dotyczyć każdego absolwenta uczelni, jeśli spełnia wymogi konkursowe. Nie ma tu żadnych przeciwwskazań, jeśli idzie o typ studiów.

maturzystka: Chciałabym się dowiedzieć, czy na Państwa uczelni będzie organizowany kurs przygotowawczy na poszczególne wydziały dla maturzystów? Jeśli tak, to w jakim okresie. Poza tym proszę o podanie ceny i formy płatności.
Rektor Tadeusz Słomka: Oczywiście tak, jak co roku będą tego typu kursy. Wszystkie informacje znajdują się na stronie internetowej oraz w Dziale Nauczania AGH. Przypomnę także, że od roku AGH organizuje dodatkowe kursy z matematyki, fizyki także w wielu ośrodkach pozakrakowskich.

karolus_wielgus: Panie Rektorze, czy mógłby Pan przedstawić jak wygląda sprawa (problem) zwiększenia liczby miejsc parkingowych na terenie miasteczka czy obok Rektoratu; czy w planach jest budowa m.in. kilkupoziomowego parkingu?
Rektor Tadeusz Słomka: Problem z parkowaniem na AGH i na miasteczku jest ciągle żywy ;) Przypomnę, że mamy chyba najlepszą sytuację ze wszystkich krakowskich uczelni. Tym nie mniej już niedługo powstaną dwa dodatkowe parkingi naprzeciw hoteli Alfa. Myślimy także o zwiększeniu miejsc parkingowych w różnych miejscach AGH i MIasteczka Studenckiego. Wiemy także, że Władze Miasta Krakowa planują budowę dużego, podziemnego parkingu w pobliżu AGH. Próbujemy także uszczelnić system miejsc parkingowych poniewaz część naszych pracowników w sposób nielegalny udostępnia pinezki.

patalach: Czy w ośrodkach zamiejscowych prowadzone są badania naukowe czy ich działalność jest ograniczona głównie do nauczania studentów?
Rektor Tadeusz Słomka: Ich dzialaność ograniczona jest wyłącznie do nauczania studentów, badania naukowe prowadzone są w filiach, bądź zamiejscowych wydziałach.

BoGoBoJnY: Jakie są warunki przejścia na idywidulny tok nauczania???
Rektor Tadeusz Słomka: Różne na różnych wydziałach, ale generalnie wymagania sprowadzają się do znakomitych wyników w nauce i znalezienia opiekuna, który poprowadzi taki indywidualny tok studiów, a na końcu trzeba już mieć tylko pozytywną decyzję dziekana.

Dandys: Czy brane jest pod uwagę podwyźszenie stypendiów naukowych?
Rektor Tadeusz Słomka: Nie chcę tutaj zdradzać przedwcześnie pewnych planów, ale bardzo byśmy chcieli to zrobić. Wszystko zależy od stanu funduszy AGH.

czlek_z_zawodem: Jakich kandydatów preferować będzie AGH przy naborze na studia? Czy studentów zaraz po maturze, czy z zawodem i wykształceniem (po technikum) przez to ludzi dojrzalszych?
Rektor Tadeusz Słomka: AGH preferuje wszystkich kandydatów jednakowo. Jedynym kryterium jest poziom wykazanej wiedzy.

Johnny_Vistula: Czy to prawda że AGH i PK mają się połączyć?? Czemu nazwa naszej uczelni ma zostać zmieniona?
Rektor Tadeusz Słomka: Prawdą jest, że wstępne rozmowy na temat jakiegoś związku PK i AGH władze rektorskie jednej i drugiej uczelni prowadzą. Na pewno nie jest to proces łatwy i szybki, ale wspólnie bylibyśmy największą uczelnią techniczną w Polsce. Nasze kierunki kształcenia i dyscypliny naukowe bardzo dobrze się uzupełniają. Natomiast nie myslimy o zmianie nazwy Uczelni. Jeśli już, to jedynie o uzupełnieniu nazwy o człon wymagany przez ustawodawcę - Uniwersytet Techniczny. AGH to nazwa rozpoznawalna nie tylko w Polsce, ale i na świecie. W europejskim rankingu internetowym tzn. ilości wejść na stronę internetową uczelni, w którym oceniono 6,5 tysiąca uczelni AGH znalazło się na 1 miejscu w Polsce i na 53 w Europie. Myślę, że taki ranking przemawia do mlodych ludzi.

maciek: Czy główny budynek AGH został oczyszczony (jak), czy pomalowany? Czy będą też odnawiane inne budynki. To był super pomysł!
Rektor Tadeusz Słomka: Fasada głównego budynku została całkowicie odnowiona na wzór fasady przedwojennej. Oczywiście, że myslimy o odnowieniu fasad pozostałych budynków. Myślę, że już w tym roku przyjemnie zaskoczymy pracowników i studentów AGH oraz mieszkanców Krakowa. Myślimy także o estetyzacji całego terenu AGH. Jesienią wspólnie z ASP planujemy na AGH plener rzeźbiarski efektem którego będzie 10 rzeźb kamiennych rozmieszczonych w różnych miejscach terenu AGH.

bluszcz: Czy podoba się Panu taka forma kontaktu z pracownikami i studentami?
Rektor Tadeusz Słomka: Tak, zawsze lubiłem bezpośrednią formę kontaktu. Szkoda tylko, że nie widzę tych z którymi rozmawiam, ale zapewniam, że doskonale wyczuwam pozytywne fluidy :)

Moderator: To będzie ostatnie pytanie do Pana Rektora

zuza: Czy w nawale obowiązków ma Pan Rektor jeszcze czas dla rodziny? Kiedy był Pan ostatnio na wakacjach? Tzn. kiedy Pan odpoczywał?
Rektor Tadeusz Słomka: Rodzina twierdzi, że wogóle nie wypoczywam, ale to nieprawda :) Dla mnie wypoczynek, to spacer na łonie natury, zwiedzanie ciekawych miejsc, ciekawa książka i dobre towarzystwo przy lampce dobrego wina.

Rektor Tadeusz Słomka: Dziękuje za miłe spotkanie. Z przyjemnością przyjdę na następny czat.

Moderator: Ostatnie spotkanie na czacie przed wakacjami z Panem Rektorem Antonim Tajdusiem odbędzie się 6 czerwca 2007. Zapis dzisiejszego czata opublikujemy na stronie www.cyfronet.pl. Serdecznie zapraszamy.

** kończy się dyskusja moderowana


Czat prowadził - Krzysztof Ryba
Moderator - Ireneusz Michał Hyra