Czat z władzami AGH - 25 kwietnia 2007

Czat z władzami AGH - 25 kwietnia 2007

Zapis czata z Dyrektorem Miasteczka Studenckiego AGH - dr inż. Kazimierzem Godlewskim.

 

Kazimierz Godlewski: Dobry wieczór, witam serdecznie, zapraszam do zadawania pytań.

Krawentas: Czy ktoś rozmawia ze studentami na temat agresji na miasteczku? Co z tego że jest monitoring jak nie dalej jak wczoraj jakaś banda wyrostków pobiła moją dziewczynę wracającą z uczelni.
Kazimierz Godlewski: Bardzo mi przykro, że takie zdarzenie miało miejsce, natomiast rzeczywiście temat agresji widzimy na co dzień, jednak staramy się mu zapobiec. Monitoring to nie tylko obserwowanie, co się dzieje na miasteczku, ale także daje możliwość natychmiastowego reagowania w postaci powiadamiania patrolu, którego obowiązkiem jest interwencja i w razie poważniejszych zajść wezwanie policji.

Zakochany: Czy mogę mieszkać w akademiku w jednym pokoju ze swoją dziewczyną? Chcemy oboje studiować informatykę na AGH.
Kazimierz Godlewski: Nie, niestety na terenie maisteczka nie ma pokoi koedukacyjnych.

POLONISTA: Czy będą jakieś imprezy na miasteczku w czasie Juwenaliów
Kazimierz Godlewski: W czasie Juwenalii imprezami związanymi z Juwenaliami będą imprezy organizowane w Klubie Studio, dyskoteka juwenaliowa w piątek oraz sobotni kabareton. Oczywiscie w piątek w kierunku Rynku Głównego o godzinie 10:00 wyjdzie kolorowód. Natomiast spodziewamy się także, że podczas dni juwenaliowych będzie się odbywało wzmożone grillowanie na terenie Miasteczka.

Starzak_Sam: Kiedyś coś Pan Tadeusiewicz mówił o jakiejś kolejce linowej z Miasteczka na Uczelnie. Projekt umarł? Czy jest w trakcie przygotowania do realizacji?
Kazimierz Godlewski: Tez słyszałem o tym projekcie, ale na pewno nie jest przeznaczony do realizaji. Przynajmniej na chwilę obecną.

Zakochany: Czy Miasteczko AGH będzie się dalej "rozprzestrzeniało" w kierunku hotelu na Armii Krajowej?
Kazimierz Godlewski: Nie, z tego, co mi wiadomo poza budującym się w chwili obecnej basenem, nie ma przewidzianych tam nowych obiektów Miasteczka.

BoGoBoJnY: A ja mam pytanie z innej beczki. Czy Dyrekcja Miasteczka zastanawiała się nad otwarciem na kampusie kaplicy. Jestem wierzący i praktykujący i czasem mi brakuje na miasteczku tej duchowej strawy.
Kazimierz Godlewski: Na Miasteczku działa Duszpasterstwo Akademickie, którego siedziba jest u Ojców Misjonarzy na ulicy Misjonarskiej (przecznica z ul. Juliusza Lea - tuż obok kościoła NMP z Lourdes).

Balbinka: Dlaczego na miasteczku nie widać patroli Policji? Czasem w środku nocy strach wracać
Kazimierz Godlewski: Miasteczko AGH, jako teren Uczelni jest terenem eksterytorialnym, gdzie policja może wejść tylko i wyłącznie za zgodą Rektora, chyba że występuje zagrożenie zdrowia, życia lub mienia wtedy Policja może wejść bez zezwolenia. Później jednak zawiadamiając władze Uczelni. Chciałem dodać, że w nocy natomiast dostępny jest patrol firmy ochroniarskiej, którego zadaniem jest interweniować, a w pewnych przypadkach wzywać Policje, która wówczas ma obowiązek przybycia na teren Miasteczka.

Networkowiec: Dlaczego na miasteczku tak bardzo zwolniła sieć komputerowa? Coś się stało ze światłowodami czy AGH ograniczyło przepustowość?
Kazimierz Godlewski: Nie mamy żadnych sygnałów, żeby sieć komputerowa działała wolniej niż kiedyś. Może wynika to ze zwiększonej aktywności ruchu P2P.

Wielki_Wiesniak: Czy można na czas Juwenaliów wynając jakieś pokoje w akademikach na Miasteczku Studenckim? Oczywiście nie jestem studentem AGH.
Kazimierz Godlewski: W tej chwili już nie, wszystkie pokoje są zajęte.

student: Co z oświetleniem na kortach tenisowych? Dlaczego nie jest wykorzystywane?
Kazimierz Godlewski: Ponieważ oświetlenie dzienne w chwili obecnej jest dość dlugo, a wieczorem nie ma już chętnych do gry.

televizor: Czy studenci pierwszego roku mogą mieć pokoje 2-sobowe? Czy te przyslugują raczej starszym rocznikom?
Kazimierz Godlewski: Studenci pierwszego roku z założenia zajmują pokoje trzyososbowe natomiast w czasie roku akademickiego, w miarę zwalniania się miejsc nie widzę przeszkod, by przechodzili do pokojów dwuosobowych.

jednooki: Ile metrów kwadratowych w pokoju przypada na 1 studenta na miasteczku?
Kazimierz Godlewski: Zgodnie z normą - powyżej 5 metrów kwadratowych.

Networkowiec: Dlaczego w markecie jest tak drogo? Proszę zrobić by obniżyli ceny, bo zdzierają z nas za bardzo!
Kazimierz Godlewski: Niestety nie mamy wpływu na ceny w markecie.

BoGoBoJnY: Dzień dobry. Czy możnaby zlikwidować stoisko alkoholowe w supermarkecie na miasteczku? Studenci kupują tam alkohol, którym następnie alkoholizują się w pokojach. spiewają, tańczą i przeszkadzają innym w nauce
Kazimierz Godlewski: Teoretycznie możnaby wystąpić do kierownictwa supermarketu, lecz sądze że szybko pozbylibyśmy się tego kontrahenta i nie spotkałoby się to z aplauzem większej części mieszkańców Miasteczka.

kasiuniesiunia: Rektor obiecał zająć się sprawą wódki i ciągłych balang w moim akadmiku! I co! I nic się nie zmieniło. Może Pan mi może pomóc?
Kazimierz Godlewski: Nie wiem, który akademik ma Pani na myśli i trudno mi w związku z tym odpowiedzieć na to pytanie.

karolus_wielgus: Mój przyjaciel i ja chcemy studiować na AGH (ja geologie a kolega informatykę) to czy udałoby się jakoś tak załatwić abyśmy mogli mieszkać w jednym pokoju?
Kazimierz Godlewski: Rozumiem, ze Pan, jak i Pana kolega nie jesteście jeszcze studentami AGH i ponieważ zamierzacie studiować na dwóch różnych wydziałach, a akademiki są wydziałowe, więc w pierwszym okresie trudno byłoby umieścić was w jednym pokoju, natomiast później myślę, że później byłoby to możliwe. Ewentualnym rozwiązaniem byłoby studiowanie przez Pana informatyki na Wydziale Geologii.

andree: Jak Pan napisał niestety nie ma pokoi koedukacyjny. Czy odpowiednia petycja studentów byłaby w stanie zmienić zatwardziałe stanowisko w tej sprawie?
Kazimierz Godlewski: Pytań na temat pokoi koedukacyjnych mam dość dużo natomiast władze Uczelni nie dopuszczają na dzień dzisiejszy tworzenie pokoi koedukacyjnych.

POLONISTA: Proszę się przejść kiedyś po miasteczku w dzień - można spotkać paru miłych, bezzębnych, śmierdzących gości, którzy cały czas chcą kasy albo papierosów. Już mnie to wkurza, nie można z nimi zrobić porządku?!?
Kazimierz Godlewski: Widzimy tych osobników i podjęliśmy starania, aby utrudnić im życie i w ten sposób zmusić ich do zmiany miejsca czasowego pobytu.

jednooki: Czy biedni studenci mają możliwość dostania miejsca w akademiku za darmo?
Kazimierz Godlewski: Nie ma pojęcia "akademika za darmo", natomiast studenci mający trudną sytuację materialną mają duże szanse otrzymania stypendium z Funduszu Pomocy Materialnej Studentów, które to mogą pokryć koszty akademików nawet w calości.

td: Do której godziny Pan dr Godlewski będzie rozmawiał w sieci?
Kazimierz Godlewski: To ściśle tajne ;-)

wrazliwy_nos: Kiedy na miasteczku będą prznośne ubikacje (nie tylko w juwenalia), aby studenci nie załatwiali się w przejsciach pod akademikami i pod oknami obok hotelu asystenckiego na Budryka?
Kazimierz Godlewski: Na Miasteczku w każdym akademiku są ubikacje i nie widzę powodów, by poza Juwenaliami wystawiane były przenośne toalety. Pragnę nadmienić, że w porozumieniu z Fundacją Studentów Academica udostepnione są dla grillujących toalety klubów Filutek i Zaścianek.

chives: Witam. Mam pytanie odnośnie remontu akademika DS-1 Olimp, ponieważ większość akademików na miasteczku jest wyremontowana. Czy w najbliższej przyszłości istnieją plany wyremontowania tego akademika?
Kazimierz Godlewski: Plan remeontowy na najbliższe dwa lata nie przewiduje remontu Olimpu, musimy zgromadzić bardzo duże środki, ponieważ remont Olimpu będzie się wiązał ze zmianą struktury pokoi. Chcielibyśmy zamienić dziesiątki w cztery pokoje dwuosobowe każdy z węzłem sanitarnym.

televizor: Czy łazienki są w każdym pokoju czy jest system "publicznej prywatnej toalety"?
Kazimierz Godlewski: W zależności od standardu jedna łazienka przypada na jeden, dwa bądź cztery pokoje.

jednooki: Proszę powiedzieć, jakie są planowane inwestycje na miasteczku adademickim, czy będzie coś nowego?
Kazimierz Godlewski: Obecnie jest realizowana budowa basenu za DS15. W fazie koncepcji opracowywane jest powstanie Centrum Sportu w miejsce istniejących kortów, boiska piłkarskiego i baraczku administracji. Korty będą zadaszone i oświetlone. Planowane jest boisko ze sztuczną nawierzchnią.

jednooki: Na studentów których wydziałów jest najwięcej skarg?
Kazimierz Godlewski: Nie powiem :-)

platon: Co się stało ze Świniarnią? Kultowa knajpa, a teraz jej miejsce zajęły jakieś lokale bez wyrazu. Może by tak i Zaścianek zlikwidować, cobyśmy studenci mogli więcej się uczyć???
Kazimierz Godlewski: Świniarnia została zlikwidowana z tego, co wiem w momencie przejęcia tego budynku przez nowego najemce. Zaścianek jest administrowany przez Fundację Academica.

intraman: Ulice na miasteczku to właściwie jedna wielka dziura przeplatana odrobiną asfaltu. Proszę o opinie, co w tej materii można zrobić i kiedy?!
Kazimierz Godlewski: To chyba lekka przesada z jedną wielką dziurą... W najbliższe wakacje zostanie wyremontowana nawierzchnia ulicy Budryka wraz z chodnikiem.

wrazliwy_nos: Jak długo przechowywane są nagrania z monitoringu, i czy w razie np. pobicia ma do nich dostęp policja?
Kazimierz Godlewski: Nagrania są przetrzymywane około trzech tygodni. Policja może zwrócić się do nas z prośbą o udostępnienie nagrania określonego zdarzenia.

jednooki: Czy uważa Pan, że zrobiono wszystko aby niepełnosprawni studenci czuli się swobodnie na miasteczku czy może jednak nie?
Kazimierz Godlewski: Z myślą o niepełnosprawnych w DS12 stworzono dwa pokoje przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych. W chwili obecnej nie są one wykorzystywane przez osoby niepełnosprawne. Kilkanaście miejsc przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych jest także w DS Alfa, znajduje się tam również Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych, oraz siedziba Zrzeszenia Studentów Niepełnosprawnych AGH

televizor: czy na terenie miasteczka znajduje się jakaś siłownia?
Kazimierz Godlewski: W większości domów studenckich znajdują się siłownie. Gospodarzami tych siłowni są Rady Miszkanców DS`ów.

mokry_cukierek: Czy basen, o którym mowił kiedyś Rektor będzie zlokalizowany gdzieś na miasteczku?
Kazimierz Godlewski: Tak, buduje się on za DS15 i winien być otwarty z końcem roku.

televizor: Czy dużo podań o przyjęcie do akademika Państwo odrzucacie przy rekrutacjach?
Kazimierz Godlewski: Rekrutacją i przydzielaniem akademików zajmują się poszczególne wydziały. Administracja Miasteczka oferuje wolne miejsca, które pozostały po tzw. 'blokadzie miejsc' w pierwszych dniach października.

macarena: Podobno na AGH można wynająć pokoje? Jaki jest koszt wynajęcia pokoju dwuosobowego na dwa tygodnie w lipcu? Jaki jest standard, są może jakieś o podwyższonym standardzie? Gdzie znajdę informację w tym temacie? Może jakieś WWW?
Kazimierz Godlewski: www.miasteczko.agh.edu.pl a wkrótce www.taniehostele.pl. Koszt wynajęcia pokoju dwuosobowego w wakacje to od 50 PLN za pokój (25 PLN/osobe). Za pokoje o podwyższonym standardzie od 80 PLN.

Marcin: Jako student 5 roku, który mieszkał już w kilku akademikach (równiez w czasie wakacji) mam taką uwagę - można zmniejszyć kolejki w trakcie zameldowania na przełomie września i października - gdyby kierowniczki wypisały dokumenty wcześniej (mają na to przecież całe wakacje), czy zgodzi się Pan ze mną?
Kazimierz Godlewski: Nie, dlatego, że kierowniczki dostają listy mieszkanców dopiero z końcem września.

glupiutka: A kiedy wogóle są te Juwenalia?
Kazimierz Godlewski: Od 10 do 13 maja 2007.

spragniony_pomocy: Wydaje mi się, że potrzebuje pomocy psychologa lub psychiatry. Podobno na akademikach jest jakiś ośrodek zdrowia, w którym mogliby mi pomóc?
Kazimierz Godlewski: Do ubiegłego roku było półsanatorium, gdzie była przychodnia zdrowia psychicznego. Obecnie przeniosła się ta poradnia do NZOZ Scanmed przy ulicy Armii Krajowej 5.

wrazliwy_nos: Czy hotele asystenckie (obecnie domy studenckie) weszły w Pana "posiadanie", a jeśli tak, to czy jest przewidziany ich remont (są w krytycznym stanie)?
Kazimierz Godlewski: Tak - są administrowane przez Miasteczko Studenckie. Remont DS9 przewidujemy w 2008 roku.

zuzia_nieduzia: Proszę mi powiedzieć dlaczego oficjalnie nie mogę mieszkać z moim narzeczonym w jednym pokoju na akademikach? I tak sobie razem mieszkamy więc jaki jest sens takich martwych przepisów?
Kazimierz Godlewski: Jeżeli Państwo mieszkacie razem, to znaczy, ze łamiecie Regulamin Miasteczka Studenckiego AGH.

televizor: Czy są sytuacje że w tak dużym miasteczku studenckim nie wszystkie podania o akademik są rozpatrywane pozytywnie i część studentów musi szukać innego miejsca kwaterunku?
Kazimierz Godlewski: W przypadku studentów AGH wydaje mi się, że wszyscy chętni mogą korzystać z naszych akademików. Odmawiać możemy studentom z innych Uczelni, którzy bardzo często zwracają się do nas o pomoc, jednak z braku miejsc możemy odmówić.

wrazliwy_nos: Po co panowie grabią i sieją nową trawkę obok Lewiatanu, jak i tak zostanie zaraz zadeptana :-) Syzyfowa praca :)
Kazimierz Godlewski: Gdybyśmy nie robili porządku na tych trawnikach wyglądałyby one okropnie. Nasze starania powodują, że trawa jednak tam rośnie.

jednooki: Czy nie uważa Pan, że na terenie miasteczka przebywa zbyt dużo ludzi (agresywnych często) nie będącymi studentami AGH, na ulicach, wykorzystujących m.in fakt, że jak to Pan wczesniej powiedział policja nie może wjechać na teran miasteczka?
Kazimierz Godlewski: Zgadzam się z Panem, że wiele osób przebywajacych na Miasteczku nie jest naszymi mieszkańcami, jednak ze wzgęldu na otwarty teren ciężko nam przeciwdziałać temu zjawisku.

stud: Czy regulaminowe ogródki wyznaczone do spożywania alkoholu to cały teren wokól akademików? Czy istnieje coś takiego jak cisza nocna na miasteczku?
Kazimierz Godlewski: Cisza nocna według Regulaminu obowiązuje od 22 do godziny 6. Niestety przez wielu mieszkanców jest ona nieprzestrzegana.

luktom: A propos pobić: czy zdarzały się takie sytuacje i jeśli tak to czy często? (jeszcze nie jestem studentem)
Kazimierz Godlewski: Pragnę uspokoić wszystkich, że takich zdarzeń jest nawet mniej niż w innych częściach miasta. Teren Miasteczka jest monitorowany i patrolowany przez firme ochroniarską.

Marcin: Jak Pan sobie wyobraża miasteczko za 10 - 15 lat? Co chciałby Pan zmienić?
Kazimierz Godlewski: Chciałbym, aby udało się zmienić strukturę pokoi na Miasteczku - przejść od tak zwanych 'dziesiątek' na pokoje dwuosobowe z własnym węzłem sanitarnym. Oczywiście chciałbym, by zrealizowane zostało Centrum Sportu na Miasteczku AGH. Myślę także o znacznym wzroście ilości miejsc parkingowych.

jednooki: Ktory DS jest pana ulubionym, może zamieszkiwał Pan jakiś będąc studentem?
Kazimierz Godlewski: Nie, nie mieszkałem na Miasteczku - jestem rodowitym Krakowianinem. Mam duży sentyment do DS Alfa zwanych, w zamierzchłych czasach - slumsami.

wrazliwy_nos: Ile obecnie studentów mieszka na miasteczku, i czy jest to jedno z większych, w Polsce, takich miejsc?
Kazimierz Godlewski: Na Miasteczku mieszka około 9 tysięcy studentów. Jest to największe tego rodzaju osiedle akademickie w Polsce.

apcius: Dlaczego nocowanie par w jednym pokoju w ramach noclegów jest dozwolone a normalne mieszkanie nie, czy nie uważa Pan tego za pewnego rodzaju hipokryzję?
Kazimierz Godlewski: Hipokryzja to za mocne słowo, jedno z drugim nie stoi wcale w sprzeczności - tego rodzaju noclegi w pokojach mają charakter incydentalny.

jednooki: Czy pokoje na miasteczku są zajmowane w 100%? Czy stoją czasem pustostany?
Kazimierz Godlewski: Praktycznie są zajmowane w powyżej 99%, wolne sa jedynie pojedyncze miejsca w pokojach.

Moderator: To będzie ostatnie pytanie do naszego gościa

Lolitka: Czy lubi Pan piwo? I jaki gatunek? Może na jakieś wyskoczymy po czacie?
Kazimierz Godlewski: Owszem, lubie piwo. Preferuje Zywiec :) Dziękuje za zaproszenie. Dziękuje bardzo za spotkanie i przesłane pytania. życzę udanej zabawy podczas zbliżających się Juwenaliów.

Moderator: Następne spotkanie z Władzami AGH odbędzie się 9 maja 2007

Moderator: Zapis czata będzie dostępny w terminie późniejszym na stronie www.cyfronet.pl

** kończy się dyskusja moderowana


Czat prowadził - Krzysztof Ryba
Moderator - Ireneusz Hyra