Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH ACK Cyfronet AGH
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności. Pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki.

Czat z władzami AGH - 12 kwietnia 2007

Zapis czata z kierownikiem Centrum Karier AGH - mgr Grażyną Czop-Śliwińską.

** rozpoczyna się dyskusja moderowana

Grażyna Czop-Śliwińska: Dobry wieczór wszystkim internautom. Witamy mimo późnych godzin nocnych i wiosennego przemęczenia.

IAESTE_PK: We wtorek (17.04.2007) organizujecie razem z PK Inżynierskie Targi Pracy. Jaki udział w tym mają studenckie organizacje, takie jak IAESTE?
Grażyna Czop-Śliwińska: To już jest IX edycja ITP organizowanych przez AGH i PK, do udziału w których zapraszamy różne organizacje. W tym roku pomagają nam IAESTE AGH, IAESTE PK oraz NZS AGH. Pomoc ta polega na pomocy w obsłudze targów, zaplecza logistycznego i tym podobnych spraw organizacyjnych. Nieważni są organizatorzy, ważne jest samo wydarzenie.

elourobaki: W jaki sposób współpracujecie z BK na Politechnice? Tj. jak godzicie fakt, że w Krakowie działają dwa BK przy dwóch dużych uczelniach technicznych?
Grażyna Czop-Śliwińska: Współpraca pomiędzy BK odbywa się na płaszczyźnie wymiany ofert pracy, praktyk, staży, ofert szkoleniowych, wykładów. Obecność dwóch biur, przy dwóch uczelniach jest jak najbardziej oczywista, z uwagi na fakt, że profil kształcenia tych uczelni nie do końca się pokrywa, oraz znaczną liczebność studentów zarówno jednej, jak i drugiej.

inynierrrPB: Jak Pani postrzega rynek pracy dla młodych, świeżo upieczonych inżynierów z AGH? Jak dalece jest on, Pani zdaniem, chłonny?
Grażyna Czop-Śliwińska: Rynek pracy dla inżynierów w ostatnich latach jest bardzo szeroki. Grupa inżynierów należy do uprzywilejowanej grupy zawodowej z uwagi na różne czynniki takie, jak profil kształcenia na studiach technicznych to niecałe 1/5 wszystkich kształcących się studentów. Ponadto XXI wiek to rozwój przede wszystkim nowych technologii. Trzon rozwoju tych technologii opiera się na wiedzy związanej z wykształceniem technicznym i naukach ścisłych. Stąd też rynek pracy jest niezwykle chłonny, jeżeli chodzi o wykształcenie techniczne.

televizor: Czy kończąc wydział IMiR szansa znalezienia pracy jest dosyć duża oraz czy perspektywy po IMiRze są porównywalne do tych po ukończenia Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa na Politechnice Warszawskiej?
Grażyna Czop-Śliwińska: Perspektywy pracy po Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki są niezwykle budujące ponieważ na podstawie naszych kontaktów z pracodawcami i wymiany ofert pracy, a wcześniej praktyk i staży obserwujemy, że to bardzo często pracodawcy są "niezadowoleni" ... ponieważ nie napływają aplikacje na złożone wcześniej oferty. I zapotrzebowanie na studentów IMiR jest zarówno na rynku regionalnym, ogólnopolskim i światowym. Co do drugiej części pytania to niestety nie mogę na nią odpowiedzieć ponieważ nie posiadam wskaźników zatrudnienia po tym wydziale Politechnice Warszawaskiej.

Pazdziesz: Czym kierują się młodzi ludzie przeglądając oferty pracy, jakie czynniki biorą pod uwagę przy wyborze firmy, jak duża grupa myśli o rozpoczęciu własnej działalności?
Grażyna Czop-Śliwińska: Młodzi ludzie generalnie kierują się wysokoscią zarobków i jest to sprawa oczywista ponieważ zaczynają start w życie. Każdy z odwiedzających ma swoje własne priorytety. Dla niektórych jest to miejsce i lokalizacja firmy, dla innych branża, dla jeszcze inncyh możliwości wyjazdowe poza granice kraju, dla jeszcze innych stabilizacja. Tak więc nie można tej sprawy generalizować. Z reguly jest to parę priorytetów, w związku z powyższym nie można pokusić się tutaj o generalizowanie. Z indywidualnego doradztwa zawodowego związanego z zakładaniem i prowadzeniem własnej dzialałności gospodarczej korzysta około 200 studentów/aboslwentów AGH. Ponad 100 osób w ciągu roku korzysta ze szkoleń.

lolitka: Chcialam zalozyć firmę, jestem studentką, pracuje na pół etatu na umowę.
Grażyna Czop-Śliwińska: Proszę zgłosić się do naszego biura na doradztwo indywidualne. Od ponad roku są dla studentów specjalne ulgi przy zakładaniu własnej dzialalności gospodarczej.

DuDi: Witam. Czy mogłaby Pani powiedzieć jakich ofert praktyki, pracy jest najwięcej. Studenci jakich kierunków są najbardziej poszukiwani przez pracodawców?
Grażyna Czop-Śliwińska: Obecny rynek pracy można podzielic na trzy kategorie. Pierwsza kategoria to oferty pracy skierowane do specjalistów, czyli osób o bardzo sprofilowanym wykształceniu. Druga grupa ofert jest skierowana do absolwentów i studentów o wykształceniu technicznym, ale bardziej interdyscyplinarnym. Trzecia grupa ofert, skądinąd najmniejsza, ale również duża, to inżynierowie o profilu handlowca, ponieważ związane to jest z rozwojem gospodarki i sprzedażą technicznych produktów.

Pazdziesz: Mówi się że: "jak piszesz, tak Cię widzą!" czy może Pani w skrócie powiedzieć jak napisać przekonywujący list motywacyjny i CV?
Grażyna Czop-Śliwińska: Zapraszam do nas na szkolenia. Przygotowanie dobrego CV i listu motywacyjnego jest bardzo ważnym aspektem w pierwszym kontakcie z pracodawcą. W skrócie mogę powiedzieć, że najczęściej popełnianym błędem w liscie motywacyjnym jest to, że młodzi ludzie piszą, że powodem, dla którego chcą podjąc pracę jest osobisty rozwój i chęć zdobycia doświadczenia. A to za mało. Nikt nikomu nie płaci za to, że chce się rozwijać i zdobywać doświadczenia. Należy coś ze swojej strony zaoferować.

Wallenrod: Jestem asystentem na AGH i chciałbym skorzystać z pomocy BK w zakresie informacji prawnej nt. zakładania własnej działalnosci gospodarczej. Czy mogę uzyskać pomoc bezpłatnie? Jeśli nie, jakie są opłaty?
Grażyna Czop-Śliwińska: Wszystkie usługi, które prowadzi Biuro są nieodpłatne (i szkolenia i doradztwo i cała reszta). Serdecznie zapraszam.

Wiecznie_Wkurzony: Dostałem zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną do dużej firmy farmaceutycznej. Jestem właśnie na 5 roku AGH. O co mogą pytać na takiej rozmowie? Jak się ubrać, jak się zachowywać, jak przygotować się do rozmowy? Może to głupie pytania ale to moja pierwsza praca i pierwsza rozmowa.
Grażyna Czop-Śliwińska: Nie jest to głupie pytanie, z tym większość osób ma problem. Nie wiem, jaka to jest firma, nie wiem jakie wymagania były postawione w ofercie, nie wiem o jakie stanowisko się Pan ubiega. W związku z tym, nie mogę wiarygodnie odpowiedzieć i pouczyć przez Internet. Szkolenie, które do tego przygotowuje trwa minimum pięć godzin. Rozmowy symulacyjne również. Zapraszam do Biura. Ubiór powinien być odświętny. W przypadku mężczyzny ważna jest marynarka, ewentualnie koszula lub garnitur - to też związane jest ze stanowiskiem. Informatyk na przykład może pójść w swetrze, ale przedstawiciel handlowy powinien już pójść w garniturze.

swietoszkowata: Czy można w jakiś sposób zbadać swoje predyspozycje zawodowe?
Grażyna Czop-Śliwińska: Centrum Karier nie bada predyspozycji pod kątem uzyskanych kwalifikacji zawodowych.

fajna_lasencja: Czy warto uczestniczyć w stażach które nie są częścią praktyk studenckich?
Grażyna Czop-Śliwińska: Nieobowiązkowe staże studenckie dają możliwość zdobycia doświadczenia jeszcze w trakcie studiów. Ich "opłacalność" można również przełożyć na większe możliwości zatrudnienia na stałe zaraz po odbyciu takowego stażu. Pracodawcy bowiem coraz częściej odchodzą od zewnętrznych procedur rekrutacyjnych, natomiast sięgają po kandydatów, którzy wcześniej odbywali staże w danej firmie.

kasiuniesiunia: Kiedy będzie nowa strona CK AGH? Rektor zapowiadał ją rok temu, potem Pani Główka i nadal jest to wszystko takie toporne... Szkoda, bo zdolnych studentów chyba na AGH nie brakuje.
Grażyna Czop-Śliwińska: Chyba zaszła jakaś pomyłka, bo CK AGH od ponad pół roku ma nową stronę internetową zrobioną przez zdolnego studenta AGH, która spotkała się z aprobatą wielu odwiedzających. A, że degustivus non et disputantus, to nie każdemu może się ona podobać.

Bziummmmmmmmm: Czy AGH pomaga jakoś w zdobywaniu nowych umiejętnośći pozyskiwania pracy?
Grażyna Czop-Śliwińska: Tak. Pomaga w doskonaleniu umiejętności interpersonalnych. Pracodawcy oprócz wymagań związanych z kwalifikacjami zawodowymi podają często w ofertach takie umiejętności jak: praca w zespole, komunikatywność, umiejętność negocjacji itp. Szkolenia z tego zakresu odbywają się w sposób ciągły w naszym biurze. Są ogolnodostępne dla studentów AGH, oczywiście nieodpłatnie, z tym że obowiązuje kolejność zgłoszeń z uwagi na bardza dużą liczbę chętnych.

Piotr_Golonka: Czy w bazie ofert pracy firm dziłających w Krakowie i okolicach jest jakiś wybór jeśli chodzi o dziedzinę chemii?
Grażyna Czop-Śliwińska: Tak. Chemicy mają zatrudnienie w branży farmaceutycznej, kosmetycznej, ceramicznej tak więc jest to bardzo szeroki obszar.

lolitka: Chciałam założyć firmę, jestem studentką, pracuję na pół etatu na umowę o pracę i czasem robię jakieś zlecenia na umowę o dzieło. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji, jak najkorzystniej tej sztuki (założenia firmy) dokonać. Czy może Pani polecić jakąś publikację napisaną przystępnym językiem, dla początkujących która wyjśniłaby te zawiłości i podpowiedziała, jaką formę działania i przede wszystkim opodatkowania byłaby najlepsza?
Grażyna Czop-Śliwińska: Na naszej stronie www.ck.agh.edu.pl jest poradnik internetowy "Poradnik własna firma". Krok po kroku włącznie z formami opodatkowania. Dodatkowo CK AGH wydało nieodpłatnie dystrybuowany poradnik "Własna firma - zrób to sam". Po zapoznaniu się z nim zapraszam na doradztwo indywidualne w celu ustalenia już szczegółów. (Przedmiot działalności gospodarczej, planowany obrót itp.)

nieporadny: Co Pani myśli o Punkcie Obsługi Przedsiębiorców, który rzekomo tak cudownie dziala w Urzędzie Miasta Krakowa?
Grażyna Czop-Śliwińska: Nie mam bezpośredniej praktyki i nie zakładałam firmy przez ten punkt, więc trudno mi się jest wypowiedzieć w tej kwestii. Ze swojego doświadczenia doradzam jednak bezpośrednią konsultację i wizytę w poszczególnych urzędach, szczególnie mam tu na myśli Urząd Skarbowy.

televizor: Czy w Krakowie jest dostatecznie duży rynek pracy aby np w trakcie 3 roku studiów na AGH już gdzies pracować?
Grażyna Czop-Śliwińska: Oferty pracy dorywczej dla osób bez kwalifikacji zawodowych (typu barman, pomoc w opiece nad dziećmi) jest pod dostatkiem. Oferty pracy dla osób z kwalifikacjami po trzecim roku związane są również z możliwościami czasowymi studenta studiów dziennych i wymiarem godzin oraz jego wiedza na dany temat. Należy sprawdzać oferty i przeglądać je pod kątem faktycznie posiadanych kwalifikacji. W chwili obecnej jedna z najcięższych prac jest poszukiwanie informacji ponieważ jest ich tak bardzo dużo na rynku. Dlatego też zwracam uwagę aby samemu również po to poszukiwanie informacji sięgać. Nie zawsze pracownik biura zna je wszystkie ponieważ tak się one szybko zmieniają. Naszym zadaniem jest uczenie, jak szukać.

Pobudzony: Czy są jakieś programy, które wspierają start osób niepełnosprawnych w życiu zawodowym? Do kogo mogę się zwrócić, z tym że chciałbym pracować w normalnej firmie nie zaś w jakimś Zakładzie Pracy Chronionej.
Grażyna Czop-Śliwińska: Od paru lat walczę o to i próbuję wytłumaczyć naszym studentom i absolwentom, którzy mają jakąś grupę niepełnosprawności, aby nię szukali pracy w Zakładach Pracy Chronionej tylko na otwartym rynku pracy. Wszystkie oferty pracy, których wymagania spełnia dana osoba, niezależnie od stopnia swojej sprawności fizycznej, są również do niej skierowane. Pracodawcy, którzy zamieszczają ofertę na naszej stronie są o tym wcześniej poinformawani. Jeżeli przeszkodą jest niepełnosprawność fizyczna w ofercie w wymaganiach pojawia się "bardzo dobry stan zdrowia". Dlatego apeluję do wszystkich osób, które czują się osobami niepełnosprawnymi fizycznie, aby korzystały z ofert na otwartym rynku pracy. Jednym z ostatnich programów skierowanych do osób niepełnosprawnych jest program przygotowany przez Motorolę.

klops: Czy nie uważa Pani, że jednym z przedmiotów obowiązkowych na studiach powinien być przedmiot uczący jak pisać CV i inne dokumenty potrzebne w szukaniu dobrej pracy oraz jak prezentować się przed pracodawcą na rozmowie kwalifikacyjnej (jakich słów nie używać).
Grażyna Czop-Śliwińska: Tak, uważam, powinien być taki przedmiot.

DuDi: Czy pracodawcy często wymagają znajomości dwóch języków obcych? W naukę jakich języków (oprocz angielskiego) warto zainwestować?
Grażyna Czop-Śliwińska: Na pewno na obecnym rynku jest wymagana znajomość minimum jednego języka obcego w stopniu komunikatywnym lub biegłym. Z sondaży i badań przeprowadzanych cyklicznie przez CK język angielski zajmuje czołowe miejsce, następnie niemiecki, francuski i rosyjski... Tendencja wzrostowa rysuje się w przypadku języka rosyjskiego. W wielu ofertach pracy pojawia się znajomość dwóch języków, z tym że niekoniecznie jest to znajomość biegła obu tych języków. Dobrze jest, gdy kandydat przynajmniej w stopniu podstawowym zna drugi język obcy.

klops: To może warto zaproponować panu Rektorowi, aby takie szkolenia przeprowadzać i były one obowiązkowe na np. 3 lub 5 roku?
Grażyna Czop-Śliwińska: Z tego, co się orientuje na niektórych wydziałach takie zajęcia obowiązkowe są wprowadzone.

fajna_lasencja: Czy w bazie mogą umieszczać swoje CV osoby spoza AGH?
Grażyna Czop-Śliwińska: Tak, jak najbardziej.

clooseczka: Jak ocenia Pani propozycje naszego rządu pt. Pakiet Kluski. Pomoże on w jakiś sposób w karierze młodym ludziom?
Grażyna Czop-Śliwińska: Na pewno z każdego pakietu należy skorzystać. Każdy pakiet należy też dostosować do swoich priorytetów i możliwości.

Trzepaczka: Dlaczego wszystkie Uczelnie w Krakowie nie zrobią jednej bazy ofert praktyk, staży itp, która mogłaby wyrosnąć na konkurencje np dla jobpilot, lub przynajmniej odpowiednik tego portalu dla studentów?
Grażyna Czop-Śliwińska: Biura Karier sa jednostkami uczelnianymi, a nie instytucja zewnętrzna.

wiecznie_niezadowolony: Podobno 17 kwietnia są inżynierskie targi pracy. Podobno już takie były? Po co takie robić?
Grażyna Czop-Śliwińska: To są kolejne Inżynierskie Targi Pracy. Warto skorzystać zarówno z edycji marcowej, jak i kwietniowej ponieważ wystawcy na tych wydarzeniach się nie powielają. To, że na rynku pojawiły się dwie edycje będzie bardzo dobre i świadczy o bardzo dużym zainteresowaniu pracodawców studentami i absolwentami uczelni technicznych. Liczba pracodawców gotowych do zaprezentowania swoich ofert podczas jednej edycji targów nie zmieściłaby się na hali wystawowej. Dlatego serdecznie zapraszam. Zapraszam także na stronę www.ck.agh.edu.pl/itp - tam wszystkie informacje o wystawcach i branżach reprezentowanych na najbliższych targach.

libido: Dlaczego wszystkie poradniki, jak założyć firmę są na jedno kopyto i nie uzwgledniają sytuacji życiowych bardziej skomplikowanych - jednoczesna praca na etat, umowy o dzieła itd?
Grażyna Czop-Śliwińska: Poradnik nie przewidzi każdej, indywidualnej sytuacji. Dlatego też poradnik jest wstępnym podręcznikiem. Następnie należy zgłosić się do doradcy zawodowego i przedstawić swój indywidualny przypadek.

Krawenznik: Czy osoba niepełnosprawna rozpoczynająca działalność gospodarczą może liczyć na jakieś ulgi?
Grażyna Czop-Śliwińska: Tak, może liczyć na ulgi, ale zdecydowanie lepiej jest kiedy osoba niepełnosprawna zostanie zatrudniona przez własciciela firmy. Dlatego też istotne jest, czy dana osoba chce prowadzić swoją dzialalność gospodarcza samodzielnie, czy wraz ze wspólnikiem. W tym drugim przypadku można spodziewać się większych ulg.

swietoszkowata: Nie mam czasu na umieszczanie ogłoszń. Proszę znajdźcie mi pracownika. Chętnie za to zapłacę. Jak mam to zlecić?
Grażyna Czop-Śliwińska: Prosze zgłosić się do komercyjnej firmy pośrednictwa pracy.

Wiecznie_Wkurzony: Jestem head-hunterem i chciałbym umieścić swoje ogłoszenia w Biurze Karier. Jak mogę to zrobić? Ile kosztuje dodawanie ogłoszeń komercyjnych?
Grażyna Czop-Śliwińska: Dodawanie ogloszeń komercyjnych jest nieodpłatne. Te ogłoszenia są ogólnodostępne z tym, że firma musi wprowadzić te ofertę do naszej bazy ofert dla firm pośrednictwa pracy.

Pazdziesz: Jak najlepiej załatwiać praktykę? Brać udział w jakichś konkursach czy po prostu przyjść do firmy z ulicy?
Grażyna Czop-Śliwińska: Sposoby pozyskania praktyki są bardzo różne. Na stronach są umieszczane oferty praktyk, są ogłaszane konkursy, można bezpośrednio udać się do firmy, która jesteśmy zainteresowani. Można także skorzystać z bazy pracodawców gotowych do przyjmowania na praktyki studentów AGH - baza dostępna w naszym biurze. A wybór należy do Państwa.

brzydula: A co z praktykami bez skierowania z uczelni - wtedy student nie jest ubezpieczony?
Grażyna Czop-Śliwińska: Jeżeli dana osoba ma status studenta to dana osoba powinna mieć skierowanie z uczelni. Generalnie pracodawca nie chce przyjmować studentów bez takiego skierowania. Również z takiego powodu, że obecność takiej osoby na terenie zakładu pracy może spowodować problemy w przypadku ewentualnej kontroli.

Abdullah: Czy praktyki mają w ogóle sens, jeśli rolą praktykanta jest tylko parzenie kawy czy wynoszenie śmieci? Chyba większość praktyk na tym właśnie polega.
Grażyna Czop-Śliwińska: Jeżeli faktycznie większość to jest to poważne nieporozumienie. Oczywiście podczas praktyki czasami młody człowiek może również pełnić rolę osoby podającej kawę, ale nie tylko. Przede wszystkim powinien się z czymś zapoznać i czegoś nowego nauczyć.

Abdullah: Czy pracodawca zatrudnia praktykanta, czy praktykant odbywa praktykę "na gębę"? Co się stanie, jeśli będzie wypadek w pracy? Czy opłaca się ZUS i inne haracze?
Grażyna Czop-Śliwińska: Sama nazwa praktyka wskazuje, że pracodawca nie zatrudnia praktykanta. Stąd też konieczne jest skierowanie z uczelni i w tym zabezpieczenie związane z ochroną zdrowia i ubezpieczeniem. W przypadku praktyki ZUSu się nie opłaca, bo dana osoba nie jest zatrudniona. ZUS opłaca się w przypadku umowy o pracę, lub umowy cywilno-prawnej jeżeli student skonczył 26 lat lub też dana osoba jest absolwentem.

lizaczek: Słyszałem, że zakładanie firmy, przy takich obciążeniach podatkowych i wysokich kosztach pracy mija się z celem. Łatwiej założyć stowarzyszenie i w ramach jego również można wyjść na swoje znacznie obniżając obciążenia. To prawda?
Grażyna Czop-Śliwińska: Tak. Stowarzyszenie nie ponosi takich kosztów, jak prowadzenie własnej działalności gospodarczej, ale działalnośc statutowa stowarzyszenia ma ograniczenia, natomiast prowadzenie własnej firmy jeśli chodzi o przedmioty prowadzonej działalności takich ograniczeń nie ma, chyba że w przypadku zezwoleń i koncesji.

Karolus_Wielgus: Czy doktoranci też mogą skorzyzstać z Biura Karier AGH?
Grażyna Czop-Śliwińska: Tak, mogą. Zapraszam.

Moderator: To będzie ostatnie pytanie do naszego gościa?

PrAZynKOwY_PoTfOOr: Wszyscy pytają o piwo, a ostatnio o śniadanie, ale ja nie o tym... Ja chciałem wiedzieć, czy lubi Pani prażynki :-)
Grażyna Czop-Śliwińska: Ładnie się rymują z Grażynka więc pewnie lubię ;-)

Grażyna Czop-Śliwińska: Dziękuje wszystkim za zainteresowanie. Zdaje sobie sprawę, że możliwości odpowiedzi udzielanych poprzez czat są niestety ograniczone. Dlatego zapraszam wszystkich do Biura. Chętnie wyjaśnię wszelkie zawiłości związane i z firmą, i procedurami rekrutacyjnymi, umowami o pracę itd. Zapraszam także na Targi Pracy - 17 kwietnia 3007, Hala Wisły, ul. Reymonta 22. Tam będzie również nasze stoisko. Wstęp wolny :) Do zobaczenia!

Moderator: Zapis czata będzie dostępny w terminie późniejszym na stronach www.cyfronet.pl

Moderator: Następny czat z Władzami AGH odbędzie się 25 kwietnia 2007 o godzinie 20:00

** kończy się dyskusja moderowana


Czat prowadził - Krzysztof Ryba
Moderator - Ireneusz Hyra