Czat z władzami AGH - 28 marca 2007

Czat z władzami AGH - 28 marca 2007

Zapis czata z Prorektorem AGH - prof. Kaziemierzem Jeleniem

** rozpoczyna się dyskusja moderowana

Prorektor Kazimierz Jeleń: Dobry wieczór Państwu. Witam serdecznie. Jestem do dyspozycji i oczekuje pytań.

pikaczu: Hallo hallo! Czy można się już zapisywać na basen AGH? Jakie będą ceny biletów dla doktorantów naszej Uczleni?
Prorektor Kazimierz Jeleń: Można się zapisywać, ale listy jeszcze nie ma ;-) Ceny także, oczywiście, nie mogą jeszcze być ustalone. Ale Rektor obiecał, że na Barbórkę wykąpie się w todze w basenie.

pasibrzuszek: A dlczego w bibliotece AGH zawsze brakuje tak podstawowych książek, jak zbiorów zadań, czy tablic matematycznych? Przecież można zrobić ranking książek, których zawsze brakuje i te dokupić w pierwszej kolejności.
Prorektor Kazimierz Jeleń: Tego typu książki powinny być przede wszystkim w bibliotekach wydziałowych, jako dostosowane bardziej do kierunków kształcenia na danym wydziale. Biblioteka Główna cierpi w tej chwili na brak miejsca i tego typu pozycje raczej powinny być na wydziałach. Oczywiście jest tu także bariera finansowa.

Palikot: Ostatnio w szkole nagabywali mnie smutni panowie z WSZiB (a pare dni później z KSW żeby do nich przyjść na studia. Nic nie mają do zaoferowania, tylko by kasę chcieli, a na państwowych uczelniach na odwrót, ale nikt ich nie promuje.
Prorektor Kazimierz Jeleń: Oczywiście uczelnie prowadzą aktywną promocję, a na pewno robi to Akademia Górniczo Hutnicza. Natomiast stosujemy metody fair-play w zachęcaniu młodzieży do studiowania na naszej Uczelni. A jednym z najlepszych haseł ubiegłej rekrutacji było "Dyplom, który daje pracę".

Abdullah: A studiów przez internet jak nie było, tak nie ma. Czy nie dałoby się zastąpić zaocznych zjazdów na pobieranie informacji z internetu i przyjeżdżanie tylko na niezbędne konsultacje, czy egzaminy? Mamy XXI wiek!
Prorektor Kazimierz Jeleń: Odsyłam Pana do Centrum e-Learningu AGH i tam znajdzie Pan informacje, co w tym zakresie dzieje się na Uczelni. Na niektórych kierunkach studiów prowadzone są zajęcia z wykorzystaniem platformy edukacyjnej, a ogólne przepisy zezwalają na prowadzenie 30% zajęc tą metodą na studiach dziennych. Będziemy niewątpliwie dążyć do rozszerzenia tej metody na studiach niestacjonarnych.

niewierzacy: A widział Pan kiedyś tego, no... namiestnika, nie, właśnie, kanclerza AGH? Wszyscy o nim mówią, ale nikt go nigdy nie widział.
Prorektor Kazimierz Jeleń: Zachęcam do przyjścia do pawilonu C1 przed godziną 8:00 (na parterze) i na pewno Pan go zobaczy, bo ja go tam prawie codziennie widuję :)

Basia: Kiedy będą dni otwarte AGH?
Prorektor Kazimierz Jeleń: Dni otwarte AGH odbędą się 30 marca 2007, czyli w najbliższy piątek.

Ruda: Jestem studentką trzeciego roku WSZiB, mam pytanie czy po obronie pracy licencjackiej u siebie na uczelni mogę podjąć naukę na studiach magisterskich na AGH?
Prorektor Kazimierz Jeleń: Tak, taka możliwość istnieje, ale zależnie od kierunku studiów trzeba spełnić odpowiednie wymagania rekrutacyjne.

Ruda: inetresują mnie studia o kierunku zarządzanie i marketing. jakie to są wymagania i ile trwa nauka na tym kierunku??
Prorektor Kazimierz Jeleń: Na Wydziale Zarządzania prowadzony jest kierunek studiów Zarządzanie, a szczegółowe informacje o rekrutacji na magisterskie studia uzupełniające można znaleźć na stronach wydziałowych i oczywiście na stronie Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej.

cwanabeczka: Tak, czat, jak nasi grają!? A jaki obstawia Pan na dzisiaj wynik meczu?
Prorektor Kazimierz Jeleń: Wyniku nie obstawiam, choć wierzę, że wygrają.

gliniany_czlowieczek: Dobry wieczór! Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać się w tym roku na informatykę na AGH?
Prorektor Kazimierz Jeleń: Trzeba uzyskać bardzo wysoką liczbę w tak zwanym wskaźniku rekrutacyjnym. W ubieglym roku trzeba było mieć ponad 900 punktów na 1000 możliwych. Szczegóły można znaleźć w Internecie, na stronie www.ukr.agh.edu.pl

Basia: Zastanawiam się nad studiami budownictwo. Do wyboru właściwie jest PK lub AGH. Może uda mi się wyprosić u Pana dodatkowe punkty w rekrutacji?
Prorektor Kazimierz Jeleń: Punkty rekrutacyjne można wyprosić jedynie wysoką oceną na maturze.

Anita: Dlaczego połowa wydziałów nie wypłaca stypendium doktoranckiego przez 12 miesięcy? Rok akademicki trwa 12 miesięcy a praca dośwaidczalna nie pozwala na dodatkową pracę zarobkową.
Prorektor Kazimierz Jeleń: Do tej pory okres wypłacania stypendiów doktoranckich zależał od władz wydziału, które podejmowały różne decyzje. W nowym rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest zapis, że reguły wypłacania stypendiów doktoranckich ustala Rektor. W najbliższym czasie będą wprowadzone poprawki do Regulaminu Studiów doktoranckich i ustalimy okres wypłacania stypendiów. Kontyunując to pytanie uzupełnie, że świadczenia pomocy materialnej dla doktorantów będą wypłacane tak, jak dla studentów, czyli przez 10 miesięcy.

SupeR_LaskA: Zdaję na maturze geografię, czy poradzę sobie na wydziale GGIOŚ jeśli nie miałam rozszerzonej matematyki? Czy ona jest trudna?
Prorektor Kazimierz Jeleń: Matematyka nie jest łatwa ;-) ale przy systematycznej pracy i odrobinie zdolności można będzie sobie poradzić.

Wiedzma_pleple: Podobno to eksperci z AGH blokują uruchomienie tunelu pod Dworcem Głównym. Dlaczego tak się dzieje?
Prorektor Kazimierz Jeleń: Nie słyszałem o tym, aby tak działali eksperci z AGH.

Kasienka: Jest nas tu parę i zastanawiamy się, czy nie dałoby się w tym roku odwołać sesji i wszystkich zaliczyć?
Prorektor Kazimierz Jeleń: Moze i by się dało, ale tego nie zrobimy :D

parkinsonek: Czy Uczelnia jest dostosowana do potrzeb studentóow niepełnosprawnych z trudnościami w poruszaniu się? Miałabym szanse normalnie studiować, czy tylko indywidualnie?
Prorektor Kazimierz Jeleń: Większość obiektów Uczelni jest dostosowana do potrzeb osób niepelnosprawnych ruchowo. Proszę spojrzec na mapkę dla niepełnosprawnych na stronach AGH i wszystko stanie sie jasne

Mefistofeles: Z darmową edukacją jest jak z darmową słuzbą zdrowia. Wszyscy wiemy, że to fikcja. Co Pan myśli o wprowadzeniu niewielkich opłat za studia, które jednak podreperowałby budżet AGH?
Prorektor Kazimierz Jeleń: Na temat opłat za studia toczy się ciagle dyskusja i nie ma jeszcze wiążących rozstrzygnięć. Wprowadzenie opłat musiałoby wiązać się z odpowiednimi formami kredytowania, natomiast podreperowanie budzetu AGH nie jest tutaj decydujace.

niewierzacy: Za dwa tygodnie Inżynierskie Targi Pracy. Uchyli Pan rąbka tajemnicy, jacy najciekawsi pracodawcy będą się wystawiać?
Prorektor Kazimierz Jeleń: Ja nie potrafię tego w tej chwili powiedzieć, natomiast przed targami będzie czat z Panią Grażyną Czop Sliwińską, która będzie mogła udzielić pełnej i wyczerpujących informacji.

flog: Dobry wieczór. Czy są jakieś nowe głosy/plany odnośnie zmiany nazwy uczelni. Akademia Górniczo-Hutnicza jest nazwą niezwykle przestarzałą oraz nieadekwatną i moim zdaniem, mimo iż nosi w sobie pewną tradycję i jest rozponawana, należałoby się zastanowić nad zmianą nazwy na przykład na Uniwersytet Techniczny?
Prorektor Kazimierz Jeleń: Sprawie tej poświęcono wiele dyskucji na Uczelni, bo rzeczywiście jesteśmy Uczelnią o charakterze Uniwersytetu Technicznego. Nazwa angielska University of Science and Technology lepiej oddaje charakter naszej Uczelni, ale nazwa a nawet skrót AGH jest bardzo dobrze rozpoznawany w kraju i nie tylko. Niedawno byłem na spotkaniu z delegacją rządową Algierii i jedno z pierwszych pytań, jakie padło, to czy jest przedstawiciel AGH.

flog: Ponieważ nazwa Politechnika jest już zajęta, więc może np Krakowski Uniwersytet Techniczny (a jeśli ktoś bardzo by chciał, zawsze może mowic o uczelni 'była AGH')
Prorektor Kazimierz Jeleń: Pomysł z utworzeniem Krakowskiego Uniwersytetu Technicznego był również rozwazany i to nawet w kontekscie wspólnego uniwersytetu technicznego z Politechniką Krakowska.

wiecznie_niezadowolony: A co Pan Rektor jada na śniadanie. Bo Pana poprzednicy się pochwalili.
Prorektor Kazimierz Jeleń: Nic specjalnego. Delikatne śniadanko, bez wędlin, z serkami - różnymi, miodem, dżemami. Nie ma się czym chwalic.

karolus_wielgus: A czy są jakieś kierunki na AGH na które na 100% jest szansa się dostać bom jest małozdolny?
Prorektor Kazimierz Jeleń: Różny jest poziom kierunków studiów na AGH, ale na wszystkich wymagana jest systematyczna praca, a na tak postawione pytanie nie ma odpowiedzi.

Ruda: Jakie wymagania trzeba spełnić, aby dostać się na studia doktoranckie?? Jaka jest ich cena i ile trwają??
Prorektor Kazimierz Jeleń: Studia doktoranckie, stacjonarne są bezpłatne. Trwają 4 lata z możliwością, w uzasadnionych przypadkach, przedłużenia o jeden rok. Na Uczelni prowadzone są studia doktoranckie na 11 wydziałach i każdy wydział określa własne warunki rekrutacyjne. Zapewne nie ma Pani 30 lat, bo powyżej 30 roku nie można podjąc studiów doktoranckich.

amy864: A jakie kierunki na AGH są wg Pana najbardziej prestiżowe i jakie posiadaja najwyższy poziom kształcenia?
Prorektor Kazimierz Jeleń: Może lepiej zacząć od stwierdzenia, jakie kierunki są najbardziej popularne z uwagi na możliwość pracy. Na te kierunki jest wielu kandydatów i tym samym poziom tych studiów jest wysoki. Na pewno do takich kierunków mozna zaliczyć informatykę, telekomunikację, socjologię, zarządzanie oraz nowoutworzone kierunki studiów, jak informatyka stosowana, inżynieria biomedyczna, robotyka i inne. Warto podkreślić, że po większości studiów AGH nie ma problemów ze znalezieniem pracy.

Ruda: A studia doktoranckie zaoczne ile kosztują??
Prorektor Kazimierz Jeleń: W AGH nie prowadzimy studiów doktoranckich niestacjonarnych.

Doktorant81: Czy nie uważa Pan Rektor, że nie jest w porządku to, że doktoranci na pierwszym roku nie dostają stypendium. Też mamy wydatki.
Prorektor Kazimierz Jeleń: Doktoranci na pierwszym roku studiów są tak samo uprawnieni do otrzymywania stypendiów doktoranckich, jak ich starsi koledzy, ale jak już wcześniej stwierdziłem do tej pory władze wydziału decydowały o okresie przyznawania stypendiów. Niestety dość często się zdarza, że doktorant po pierwszym roku rezygnuje ze studiów, a to jest oczywista strata. Na niektórych wydziałach studenci pierwszego roku otrzymują stypendia.

Doktorant81: Pozatym pracownicy AGH mogą korzystać z prywatnej przychodni zdrowotnej. Czy jest szansa, aby mogli też i doktoranci? W czasach zapaści publicznej służby zdrowia jest to ważne pytanie
Prorektor Kazimierz Jeleń: Dokładna odpowiedz na to pytanie przekażemy przy następnym czacie, gdyż nie mam w tej chwili jednoznacznej opinii w tej sprawie.

mariquita: Witam, chciałabym zapytać o parking przy D10, stoi cały pusty... Może byłaby możliwość wprowadzenia kart chociażby dla studentów wydziału Fizyki, po obniżonej oplacie? Na tych błotnych dziurach od Czarnowiejskiej ucierpiało pewnie wiele zawieszeń...
Prorektor Kazimierz Jeleń: Parking ten działa na tych samych zasadach, co pozostale parkingi AGH. Na stronach AGH ukazała się nowa informacja na temat korzystania z parkingów. Do tej pory na parking przy D10 można było wjeżdżać posiadając pinezkę AGH-owską (o ile działała sprawnie bramka, bo tam czesto się psuje).

mariquita: Korzystajac z okazji chciałabym dodać, że miałam przyjemność uczestniczenia w Pańskich wykładach z fizyki, widać że kocha Pan to co Pan robi... ozdrawiam
Prorektor Kazimierz Jeleń: Dziękuje :) Również pozdrawiam.

lucy_lustratorka: Dobry wieczor, Panie Rektrorze Pana zdanie o lustracji, ale proszę nie odpowiadać, że prawo jest prawo. Jakie jest Pana zdanie?
Prorektor Kazimierz Jeleń: O tak przeprowadzanej lustracji mam zdanie negatywne. Uważam, że lustracja albo powinna być przeprowadzona zdecydowanie wcześniej albo należałoby już z niej zrezygnować.

gliniany_czlowieczek: W Programie dla AGH na lata 2005-2008 zapisano, że planowane jest wykreowanie motywacyjnych zasad wynagradzania pracowników. I co? Znowu się nie udało...
Prorektor Kazimierz Jeleń: To, że się nie udało nie jest ścisłe. Na Uczelni przeprowadzana jest ocena pracowników z uwzględnieniem także opinii studentów i skromne możliwości podwyżek są związane z oceną. Istnieją też inne motywacyjne bodźce w formie dodatków. Te jednak zależne są od sytuacji finansowej wydziału.

Brohacz: Witam, mam pytanie dotyczące studiowania dwóch kierunków równolegle na AGH, jakie trzeba spełnić wymagania?
Prorektor Kazimierz Jeleń: Trzeba być bardzo dobrym studentem. Oczywiście studiowac można na dwóch kierunkach za zgodą dziekanów i tylko wtedy, kiedy nie ma student poważniejszych zaległości w studiowaniu na pierwszym kierunku.

Abdullah: Na uczelni działają dwa oddzielne ośrodki komputerowe - UCI i ACK - czy będzie można coś o nich zobaczyć na dniach otwartych AGH oczywiscie mówimy o tych najbliższych
Prorektor Kazimierz Jeleń: Najpierw sprostuje, ze w Uczelni dziala UCI czyli Uczelniane Centrum Informatyki oraz Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet spelniające także uslugi dla całego środowiska krakowskiego. Jednostki te nie prowadzą jednak samodzielnie studiów i dlatego nie będą prezentowane na dniach otwartych. Ale można o nich znaleźć informację na stronach internetowych AGH. Bardzo możliwe, że w czasie dni otwartych będzie możliwość zwiedzania tych jednostek.

kilio: Panie Rektorze gdzie mogę się dowiedzieć odnośnie progów punktowych na państwa uczelnie?? Nigdzie nie mogę tego znależć
Prorektor Kazimierz Jeleń: Bo takich progów nie ma. My opracowujemy listy rankingowe na podstawie ocen maturalnych. I pozycja na tej liście decyduje o przyjęciu na wybrany kierunek studiów.

studencik: Czy wszystkie wydziały prowadzą studia podyplomowe?

Prorektor Kazimierz Jeleń: Na Uczelni prowadzonych jest około 60 studiów podyplomowych i prowadzą je wszystkie wydziały.

Doktorant81: Dlaczego AGH nie wykupiło dostępu do tak ważnej bazy artykułów jaką jest IEEE?
Prorektor Kazimierz Jeleń: Niewątpliwie jest to ważna baza, jednak droga. Sprawa ta była przedmiotem dyskusji na jednym ze spotkań z dziekanami i próbujemy ten problem rozwiązać.

Moderator: To bedzie ostatnie pytanie do naszego gościa

Brohacz: Czy osoby przyjeżdzające z daleka na Dni Otwarte mają możliwość zakwaterowania na 1 nocleg w Akademiku AGH? Jeśli tak to czy jest może jakaś zniżka? :)
Prorektor Kazimierz Jeleń: Miasteczko Studenckie AGH dysponuje pokojami gościnnymi o niewygórowanych cenach. Szczególy na stronach Działu Nauczania lub Miasteczka Studenckiego.

Prorektor Kazimierz Jeleń: Dziękuje bardzo za spotkanie. Spodziewałem się więcej pytań związanych z nauką na Uczelni, jako że pełnię funkcję Prorektora ds. Nauki. A w tym zakresie dzieje się bardzo wiele. Dziękuje. Dobranoc i życzę wysokiej wygranej z Armenią.

Moderator: Zapis czata będzie dostępny na stronach www.cyfronet.pl w terminie późniejszym

** kończy się dyskusja moderowana


Czat prowadził - Krzysztof Ryba
Moderator - Ireneusz Hyra