Czat z władzami AGH - 1 marca 2007

Czat z władzami AGH - 1 marca 2007

Zapis czata z Rektorem AGH prof. dr hab. inż. Antonim Tajdusiem

** rozpoczyna się dyskusja moderowana

Rektor AGH Antoni Tajduś: Witam serdecznie na czacie po przerwie, zapraszam do zadawania pytań.

Wielmożny: Dobry wieczór Panie Rektorze. Pierwsze pytanie czemu dopiero teraz? Miało być w październiku pierwsze spotkanie i co?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Być może, ale w natłoku prac o tym zapomniałem. Przepraszam. Teraz zamierzam się poprawić.

kali: A ja mam pytanie z innej beczki. W tamtym roku na czatach pojawiał się w wypowiedziach jakiś tajemniczy kanclerz. Co to za szara eminencja? Czym się on wogóle zajmuje?
Rektor AGH Antoni Tajduś: W nowej ustawie o szkolnictwie wyższym w miejsce dyrektora administracyjnego pojawił się kanclerz. Praktycznie zakres jego obowiązków jest identyczny. Może nazwa mniej jasna.

Bożenka: Jak się ma sprawa basenu? Wykąpiemy się jeszcze w tym roku akademickim?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Termin oddania basenu upływa z dniem 4 grudnia 2007 Jeśli nie będzie opóźnień zapraszam panią do wspólnego wykąpania się.

felix: Panie Rektorze, z basenem to świetny pomysł. Czy studenci AGH będą mieli duże zniżki? Czy wiadomo już cos w sprawie cen wejścia na basen? Czy będzie też dostępny dla osób z zewnątrz - to pyta moja dziewczyna z AP
Rektor AGH Antoni Tajduś: Na pewno studenci będą mieli niższe ceny niż w innych, sąsiednich obiektach sportowych. Oprócz basenu będzie się tam znajdowało jacuzzi, ale takze mała restauracyjka. Wierzę, że Państwu się obiekt spodoba. Jeśli to Pańska dziewczyna, to na pewno będzie miała zniżkę :-)

wieśniak: Czemu budynek główny AGH jest taki jasny? Nie boi się Pan że za kilka miesięcy znowu wróci na niego taki ładny ciemny brunatnobrązowy osad?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Mnie się on podoba i wielu osobom również. Należy pamiętac, że budynek ten był malowany poprzednio 50 lat temu. Mam nadzieję, że jeśli się ubrudzi za kilka lat ponownie go pomalujemy.

felix: CZy inne budynki AGH też zostaną tak fajnie wytynkowane jak A0?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Mam nadzieję, chociaż w najbliższym czasie mam zamiar wybudować kilka budynków i na to przede wszystkim przeznaczam środki. Będą to między innymi: Centrum Informatyki, sala na 650 osob, Centrum Energetyki, Centrum Ceramiki, itp.

kasia: Co Pan myśli o nowej radosnej tworczości PiS`u w sprawie zlikwidowania prac magisterskich i zastąpienie ich egzaminami?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Jeśli chodzi o prace inżynierskie jestem za tym, aby zlikwidować ich pisanie. Natomiast prace magisterskie należy wykonywać ponieważ one są doskonałym sprawdzianem umiejętności naszych studentów. Zatem jestem przeciw ich likwidacji.

Majki: Dobry wieczór Panie Rektorze jako tegoroczny maturzysta chciałbym zapytać kiedy i gdzie należy składać wnioski o przyjęcie na studia dzienne?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Na stronie Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej http://www.ukr.agh.edu.pl znajdują się wszelkie informacje dotyczące rekrutacji na wszystkie kierunki na poszczególnych wydziałach i na kierunki miedzywydziałowe. Zapraszam zatem do zapoznania się z tą stroną. Cieszę się, że wybrał Pan naszą Uczelnię jako miejsce studiów. Wierzę, że Pan się nie zawiedzie.

kutafnix: Panie Rektorze ja mam pytanie czy dałoby się coś zrobić z drogami na miasteczku studenckim? Może nie mam jakiejś limuzyny ale jeździć po niektrych się nie da takie są dziury.
Rektor AGH Antoni Tajduś: Miasteczko jest pod moją szczególną opieką i będę chciał poprawić stan dróg, ale nie tylko. Przede wszystkim ważny dla mnie jest rozwój infrastruktury sportowej.

felix: Kierunki humanistyczne to chyba niezły pomysł także na sciągnięcie miłych Studentek na AGH? Czy będzie ich więcej - tzn. kierunkow humanistycznych?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Tak! Tak! W najbliższym czasie otwieramy kierunek kulturoznawstwo, a kolejnym moim marzeniem jest europeistyka. Jak siebie znam to te kierunki powstaną w najbliżyszm czasie.

kingusia: Czy mogę u Pana pisać pracę magisterską bo pani w rektoracie nie potrafiła mi odpowiedzieć na to pytanie
Rektor AGH Antoni Tajduś: Jeśli pani zainteresowania naukowe pokrywają się z moimi to zapraszam. W rektoracie proszę się powołać na tę rozmowę.

mack: Panie Rektorze czy nie martwi Pana malejąca z roku na rok liczba uczestników studiów doktoranckich na naszej uczelni? I czy nie ma to czasami związku z ograniczaniem liczby stypendiów doktoranckich, wypłacaniem ich w najniższej ustawowej wysokości?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Bardzo mnie martwi, natomiast w najblizszym czasie sądze że ilość ta wzrośnie znacznie. Także pojawią się możliwości uzyskiwania większych pieniędzy.

Wielmożny: Jak wygląda sprawa doktorantów z AGH, czy mają zniżki w MPK? I drugie pytanie czy jeśli jestem doktorantem Politechniki Wrocławskiej czy mogę się przenieść na AGH?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Jeśli się ma legitymację studiów doktoranckich, to są zniżki w MPK. Na drugie pytanie trudno mi odpowiedzieć, bowiem nie wiem w jakim zakresie Pan się specjalizuje. Zapraszam na rozmowę do Prorektora prof. Kazimierza Jelenia.

bambuko: Słyszalem coś o budowie II Kampusu AGH. Co to jest i czym się to je? Gdzie to powstanie i kiedy?
Rektor AGH Antoni Tajduś: W tej chwili budowa II Kampusu raczej nie nastąpi. Najpierw chcemy rozbudować I Kampus AGH (obecne Miasteczko Studenckie). Natomiast nie ukrywam, że staram się o tereny niedaleko Kampusu I, jeśli je uzyskam będę chciał tam budowac II Kampus AGH.

job: Jako pracownik AGH interesuje mnie, kiedy będzie w najbliższym czasie podwyżka pensji
Rektor AGH Antoni Tajduś: Na początku chciałbym powiedzieć, że pensje na AGH należa do jednych najwyzszych w Polsce. To sa informacje z KRASP. Nie znaczy to wcale, że pensje te są wystarczające. W najbliższym czasie chciałbym podnieść pensje pracowników AGH i przeznaczam na to około 4 mln złotych. Równocześnie wiem, że w Ministerstwie Szkolnictwa Wyższego trwają prace nad nowym systemem wynagradzania. Dotychczas jednak żadnych pieniędzy nie otrzymaliśmy z ministerstwa i podwyżki, o których mówiłem będą ze środkow Uczelni. Jesteśmy jedyną Uczelnią w Krakowie, która ma zamiar podnieść w najbliższym czasie pensje ze swoich srodków.

felix: Jak się Pan Rektor zapatruje na ewentualne stworzenie jednego gigantycznego uniwersytetu technicznego w Krakowie po połączeniu się np. z Politechniką? Czy w ogóle są prowadzone jakieś choćby wstępne rozmowy w tej sprawie?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Osobiście uważam, że jeden uniwersytet techniczny w Krakowie to doskonaly pomysł. Jednakże należy sobie zdawać sprawę z faktu, że jest to proces, który może trwać kilka lat. Wstępne rozmowy w sprawie utworzenia związku dwóch uczelni są prowadzone jednakże w tym momencie nie ma żadnych decyzji.

powietrze: Czy planowana jest jakaś reorganizacja stypendiów naukowych w AGH? Czy istnieje szansa, że zostaną podniesione?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Przykro mi odpowiedzieć jednakże na ten czas nie przewidujemy reorganizacji stypendiów naukowych. Być może w przyszłym roku będą warunki aby ją przeprowadzić.

Anna24: Dlaczego studenci piątego roku, którzy zdali egzamin z języka obcego i mają niewyczerpany limit przewidzianych godzin, nie mogą podjąc nauki drugiego języka?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Nic nie wiem na ten temat i wydaje mi się, że jest to jakaś nieprawidłowość. Zwrócę uwagę prorektorowi ds. kształcenia aby zainteresował się sprawą.

felix: Czy podoba się Panu hasło "TAK się bawi, TAK się bawi A-G-H !!!" Czy za swoich czasów studenckich też TAK się Pan bawił?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Hasło mi się podoba. Za moich czasów również lubiłem się bawić jednakże nie było mnie stać na takie ilości piwa, jakie spożywają czasami młodzi ludzie dzisiaj.

powietrze: Czy ma Pan czas na pracę naukową, czy pełnienie fukcji Rektora zajmuje cały czas pracy? Jakie są Pana zainteresowania?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Pracuję codziennie od godziny 7:00 do godziny około 19:00. Tak jest od poniedziałku do piątku, w sobotę i niedzielę staram się wykorzystać na pracę naukową. Jestem specjalistą z mechaniki gruntów i skał, a szczególnie interesuję się budownictwem podziemnym.

Ceska holka: Ja se mam pytane. Czy mozna v AGH dostac stypendium na wymiane z Universytet Praha?
Rektor AGH Antoni Tajduś: W tej sprawie proszę o skontaktowanie się z pracownikami Działu Wspołpracy z zagranicą. Oni będą mogli udzielić odpowiedzi. Strona DWZ www.dwz.agh.edu.pl. Zapraszam do zapoznania się z nią.

kibic życzliwy: Czy na AGH podobnie jak na UJ będzie spec komisję do polowania na czarownice (lustracja itp.)
Rektor AGH Antoni Tajduś: Nie przewiduje, bowiem komisja taka nie miałaby możliwości obiektywnej oceny. Myślę, że nowa ustawa lustracyjna jednoznacznie rozwiąże ten problem.

powietrze: Czy planowane jest utworzenie nowych czy też reorganizacja istniejących kierunków związanych z nowoczesną techniką, szczególnie związanych z wydziałem Elektrycznym?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Od pewnego czasu myślimy o utworzeniu kierunku studiów Bezpieczeństwo Wewnętrzne. Na tym wydziale, jak Pan zapewne wie jest kilka bardzo wziętych kierunków studiów.

felix: A co Pan porabia w wolnym czasie, jeśli w ogóle Rektor posiada takowy?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Gram w tenisa (2 razy w tygodniu), staram się dwa razy do roku wyjeżdżać na narty i to wszystko. Pozostały czas poświęcam Uczelni.

Majki: Czy istnieje jakakolwiek szansa, aby studenci każdego roku uczyli się dwóch języków obcych?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Ciagle myślę o takim rozwiązaniu. Jedynie na roku pierwszym z różnych powodów to nie jest możliwe. W tej chwili przechodzimy na system boloński (studia inżynierskie i magisterskie) i mam nadzieję wrócimy do problemu języków.

wiecznie_niezadowolony: Jakie inwestycje przewiduje Pan na Miasteczku Studenckim
Rektor AGH Antoni Tajduś: Docelowym moim marzeniem jest stworzenie obok kampusu centrum sportu byłyby to: basen, kryte korty tenisowe, z prawdziwego zdarzenia boiska sportowe, w ktorych studenci nie musieliby tonąć w błocie, itp. W najbliższym czasie projekt takich rozwiązań będzie dostępny na Miasteczku.

powietrze: Jakie trunki najlepiej wspomina Pan z czasów studenckich?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Wodę mineralną, piwo i czasami herbatę... góralską ;-)

karol: Jakie nowe kierunki będą na AGH? Czy będzie coś niesamowitego?
Rektor AGH Antoni Tajduś: W tym roku ruszają: mechatronika, informatyka i ekonometria, edukacja informatyczno-techniczna, a w przyszłym roku kulturoznawstwo. Ponadto chcemy rozwinąć matematykę finansową.

felix: Jest szansa na dwujęzyczne studia np. po polsku i angielsku w najbliższej przyszłości?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Aktualnie prowadzone są studia dwujęzyczne na dwóch wydziałach, a od przyszłego roku akademickiego ruszają studia na siedmiu wydziałach. Sądzę, że w przeciągu najbliższych dwóch lat wszystkie wydziały będą prowadzić studia (przede wszystkim drugiego stopnia) dwujęzyczne. Jest to mój "konik".

Cichy: Czy może Pan Rektor powiedzieć kiedy Międzywydziałowa Szkoła Energetyki zostanie przekształcona w wydział? Słyszałem że są takie przymiarki.
Rektor AGH Antoni Tajduś: Tak, cały problem polega na tym, że istnieje kierunek energetyka natomiast nie istnieje dyscyplina naukowa energetyka. W tej chwili wszystkie prace skoncentrowaliśmy na utworzeniu dyscypliny naukowej energetyka, która pozwoliłaby zdobywać stopnie naukowe doktora, dr hab. i profesora w tej dziedzinie. Równocześnie, jeśli powstanie dyscyplina naukowa, będzie konieczność powolania wydziału i nie ukrywam cały czas także pracuję nad koncepcją tego wydziału.

kinia: Panie Rektorze, jak zmiany w szkolnictwie wyższym, proponowane przez rząd, wpłyną na działalność uczelni
Rektor AGH Antoni Tajduś: Myślę, że wprowadzneie nowego algorytmu przydziału pieniędzy budżetowych jest dobrym rozwiązaniem, bowiem promuje ono uczelnie silne i duże. AGH jest taką uczelnią i aktualnie plasuje się na 5 miejscu wśrod wszystkich uczelni w Polsce. Wszystko na to wskazuje, że w najbliższym czasie do kasy naszej Uczelni trafią znaczne środki finansowe.

powietrze: Jak Akademia wspiera studentów studiów doktoranckich?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Kompetentnych informacji może udzielić Prorektor Kazimierz Jeleń. Jak już wcześniej powiedziałem studia doktoranckie w najbliższym czasie powinny się znacznie rozwinąć. Pracujemy nad tym i być może na następnym czacie będę mógł Panu więcej opowiedzieć.

karol: Jakie są perspektywy pracy po ukończeniu AGH? Czy warto studiować na AGH?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Uważam, że warto studiować na AGH. Dyplom AGH jest ceniony zarówno w Polsce, jak i za granicą naszego kraju. Ostatnio wręczałem dyplomy na trzech wydziałach naszej Uczelni. Na moje pytanie ilu studentów nie ma pracy okazało się, ze na blisko 800 osób tylko 10. To najlepiej świadczy o naszej Uczelni.

powietrze: Czy odwiedza Pan forum AGH?
Rektor AGH Antoni Tajduś: To ja byłem inicjatorem powstania zarówno Forum AGH, jak również Newslettera. Bowiem uważam, że kontakt ze studentami i pracownikami powinien być jak najlepszy. Oczywiście często czytam wypowiedzi studentów i pracowników. Niestety nie zawsze mam możliwość się wypowiedzieć.

Anna24: Jaki jest cel tworzenia nowych kierunków humanistycznych na TECHNICZNEJ uczelni, skoro to umysły ścisłe są poszukiwane w przez pracowawców?
Rektor AGH Antoni Tajduś: AGH jest uczelnią techniczną i taką pozostanie. Natomiast uważam, że tak duża uczelnia, jaką jest AGH powinna mieć jeden wydział humanistyczny z kilkoma kierunkami studiów. Dzisiaj oferujemy 24 kierunki studiów. Jeśli wśrod nich znajdą się dwa, trzy kierunki humanistyczne to nie zmieni to oblicza Uczelni. Chciałbym wyjaśnić na przykładzie socjologii - nasza socjologia różni się od tej, jaka jest wykładana na innych uczelniach humanistycznych, nasi studenci mogą korzystac z oferty dydaktycznej kierunków technicznych. Na przykład mają więcej informatyki.

felix: Czy wladze AGH planują zmieniać nazwę uczelni np na uniwersytet techniczny?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Z tego, co wiem to w Polsce wszystkie uczelnie techniczne chcą się nazywać 'Uniwersytet Techniczny'. Tymczasem AGH jest nazwą rozpoznawalną zarówno, jak i za granicą. Oczywiście dzisiaj jesteśmy nowoczesnym uniwersytetem technicznym. Jeśli zajdzie potrzeba, to zmienię nazwę Uczelni na: AGH Uniwersytet Nauk Stosowanych. Mnie się ta nazwa podoba, ale to jest kwestia przyszłości.

felix: A tak z innej beczki, to jaką kuchnie Pan lubi? - to pyta moja dziewczyna :-)
Rektor AGH Antoni Tajduś: Dobrą! Dobrą! Dobrą... Lubię zjeśc dobrze, dużo i w dobrym towarzystwie. W każdą niedzielę robię sobie jajecznicę z 10 jajek na boczku z grzybami (jeśli są). Jeśli Pańśska dziewczyna robi dobrą jajecznicę to się wpraszam.

Moderator: To będzie ostatnie pytanie do Rektora AGH

wiecznie_niezadowolony: To kiedy nas Pan odwiedzi ponownie?
Rektor AGH Antoni Tajduś: Na pewno spotkamy się w tym roku akademickim, ale chciałbym dać szansę moim wspaniałym kolegom Prorektorom oraz innym pracownikom Uczelni.

felix: To zapraszamy do Olimpu na jajecznicę i małe co nieco
Rektor AGH Antoni Tajduś: Na jajecznicę bym przyszedł, ale obawiam się małego co nieco ;-)

Rektor AGH Antoni Tajduś: Dziękuje za spotkanie i zadane pytania. Zawsze uważałem i uważam, że studenci Krakowa, a zwłaszcza AGH, są wyjątkowi. Życzę Wam wspaniałych wyników w nauce i umiejętności w zabawie.

Rektor AGH Antoni Tajduś: Tak się bawi, tak się bawi - AGH!

Moderator: Zapraszamy na kolejne spotkanie za dwa tygonie 14 marca 2007

** kończy się dyskusja moderowana


Czat prowadził - Krzysztof Ryba
Moderator - Ireneusz Hyra