Czat z władzami AGH - 14 czerwca 2006

Czat z władzami AGH - 14 czerwca 2006

Zapis czata z kierownikiem Centrum Karier AGH - mgr Grażyną Czop-Śliwińską.

** rozpoczyna się dyskusja moderowana


Grażyna Czop-Śliwińska: Witam serdecznie Internautów przybyłych na dzisiejszego czata. Zapraszam do zadawania pytań związanych z Centrum Karier AGH.

eeee_ck: Dlaczego strona internetowa CK jest taka... mało atrakcyjna i nie idąca z duchem czasu. Nie możnaby zrobić jakiegoś systemu gromadzącego CV absolwentów i ofert pracodawców i jakoś tego np. automatycznie ze sobą korelować? Można też dać np. pracodawcom możliwość przeglądania zgromadzonych CV itd. itp.
Grażyna Czop-Śliwińska: Zgadzam się, że strona już nie odpowiada wymaganiom dzisiejszych czasów. Obecnie jest tworzona nowa. Za tydzień, dwa ukaże się nowa baza ofert wraz z wyszukiwarką oraz ogólnie dostepną bazą CV. Dla osób, które chcą informacje o sobie umieścić dla pracodawców.

footballman: Lubi pani piłkę nożną? Pora czata wskazywałaby, że nie bardzo, ale może jednak? Jaki dziś będzie wynik :-)?
Grażyna Czop-Śliwińska: Bardzo lubię. Mam nadzieję, że jeszcze zdążę obejrzeć mecz. Staram się być optymistką - 1:1. Trzymam za Polaków oczywiście :)

Lowca: Jestem head-hunterem i chciałbym umieścić swoje ogłoszenia w Biurze Karier. Jak mogę to zrobić?
Grażyna Czop-Śliwińska: W chwili obecnej proszę przesłać ofertę w załączniku, a my umieścimy w bazie ofert na stronie, oraz rozpowszechnimy wśród studentów i absolwentów zarejestrowanych w naszej bazie.

Lowca: Ile kosztuje dodawanie ogłoszeń komercyjnych?
Grażyna Czop-Śliwińska: Nie prowadzimy wogóle dzialalności komercyjnej. Wszystkie oferty są umieszczane i rozpowszechniane nieodpłatnie.

inzynier: Patrząc na liczbę odwiedzających Targi Inżynierskie cieszą się ogromną popularnościa wśród młodych inżynierów, ale chyba wśród pracodawców mniejszą. Dlaczego?
Grażyna Czop-Śliwińska: Nie sądzę. Ponieważ w porównaniu do Targów Pracy organizowanych przez inne uczelnie w Targach Pracy AGH bierze udział ponad dwukrotnie więcej pracodawców niż w innych uczelniach. Liczba wystawców w Targach Pracy jest również podyktowana ograniczonymi możliwościami powierzchniowymi hali wystawowej.

Majkel: Jak szukać pracy za granicą?
Grażyna Czop-Śliwińska: Centrum Karier AGH prowadzi doradztwo zawodowe. Doradztwo w zakresie poszukiwania każdej pracy związane jest z bezpośrednią rozmową z zainteresowanym. Ponieważ musiałabym wiedzieć, jaka praca Pana interesuje, jakie ma Pan kwalifikacje, jakie są znajomości języków, czy praca ma być tymczasowa, czy stała, w jakim kraju, itd. Dlatego zapraszam do Biura.

wojtas: Jak znależć pracę nie znając obcego języka?
Grażyna Czop-Śliwińska: Przede wszystkim szukać ofert pracy, w których ta znajomość języka nie jest wymagana. Ale moja dodatkowa rada brzmi: nauka języka obcego w dzisiejszych czasach jest wręcz koniecznością. Na podstawie badań przeprowadzonych przez nasze Biuro wśrod pracodawców wynika, że 83% pracodawców oczekuje kandydatow ze znajomoscią co najmniej jednego języka obcego.

kalisto: Czy biuro karier organizuje jakieś szkolenia?
Grażyna Czop-Śliwińska: Tak. Oferta szkoleń jest umieszczana na naszej paskudnej stronie. Każdorazowo kolejny termin ogłaszany jest również na stronie oraz w Biurze. Uczestnikami szkoleń mogą być studenci i absolwenci AGH. Szkolenia są oczywiście nieodpłatne.

milenka20: Czy warto pracować za granicą?
Grażyna Czop-Śliwińska: Praca za granicą może mieć rozny charakter - może być to praca tymczasowa w okresie wakacyjnym i ona na pewno jest wskazana z uwagi na możliwość doskonalenia języka obcego i poza tym dodatkowego zarobku, który młodym ludziom się na pewno przyda. Zawsze przed wyjazdem za granicę zalecamy szczególną ostrożność. Osoby, które wybierają się tam po raz pierwszy powinny zapoznać się z ewentualnymi zagrożeniami i skontaktować się w tym celu na przykład z pracownikami CK AGH. Inna sprawa jest na przykład praktyka lub staż zagraniczny wakacyjny - co rownież bardzo polecam. W tym przypadku rownież warto zapoznać się z umową - przetłumaczyć ją i nie podpisywać bez wczesniejszego przeanalizowania aspektow prawnych danego kraju. Kolejna ewentualność to praca w zawodzie dla absolwentów. Obecnie głównie dotyczy kontraktów, oczywiście musi to być praca legalna zawierająca wszelkie paragrafy związane z zabezpieczeniem socjalnym, emerytalnym, itd.

wojtas: Ok. nie stać mnie na naukę języka obcego, na studiach miałem możliwość kontynuownia nauki języka rosyjskiego, który do niczego mi się nie przyda. Co mam robić, żeby za darmo nauczyć się angielskiego?
Grażyna Czop-Śliwińska: Nie zgodzę się, że język rosyjski jest zupełnie nieprzydatny, ponieważ coraz więcej pracodawców zachodnich poszukuje kandydatów znających język rosyjski. Jest to związane z rozwojem gospodarki, która wchodzi na rynki wschodnie. Oczywiście jest tu potrzebna również znajomość języka obcego. Jeśli się ją posiada na poziomie podstawowym to nie widzę problemów aby udoskonalać znajomość poprzez pracę wlasną (płyty, filmy itd.) Codziennie 15 minut, ale systematycznie - polecam, sprawdzone. Jeżeli ktoś nie zna podstaw to proponuję śledzić ogłoszenia dotyczące rozwoju zasobów ludzkich adresowane do różnych grup beneficjentów ostatecznych, które w ramach programów unijnych prowadzą kursy po znikomych odpłatnościach.

latawica: Jak rozpocząć działalność gospodarczą będąc jednocześnie studentem? Nie tracę moich przywilejów otwierając działalność?
Grażyna Czop-Śliwińska: Rozpoczęcie działalności gospodarczej w przypadku studentów jest najbardziej korzystne poprzez Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. Z tym, że na terenie Małopolski działa już kilka AIP i każdy z nich ma inną ofertę. Przed zapisem warto je porównać i wybrać najbardziej optymalny wariant. Dodam, że prowadząc firmę w AIP niekoniecznie ponosi się opłaty za prowadzenie działalności, nie zawsze trzeba rejestrować firmę w KRS, nie ponosi się opłat podatkowych ani ZUS`owskich, często jak w AIP przy Wydziale Nauk Społecznych i Stosowanych AGH jest zapewnione nieodpłatnie miejsce pracy wraz ze sprzętem komputerowym.

wojtas: Na jakie wsparcie ze strony państwa mogę liczyć jako student przy rozpoczęciu działalności gospodarczej?
Grażyna Czop-Śliwińska: Centrum Karier AGH organizuje i prowadzi warsztaty i szkolenia z zakładania i prowadzenia własnej firmy. Warsztaty są adresowane zarówno do osób, które w tych zagadnieniach jeszcze nie mają orientacji oraz do osób, które oczekują już bardzo konkretnych propozycji i rozwiązań. Oprócz tego prowadzimy również doradztwo indywidualne w tym zakresie. Wystarczy tylko podejść i zapytać. Dysponujemy rownież literaturą oraz wstępnie można rozwinąc link "Własna firma" na naszej fatalnej stronie, a tam krok po kroku są opisane poszczególne etapy zakładania i prowadzenia własnej firmy.

latawica: Czy BK pomaga w szukaniu pracy studentom?
Grażyna Czop-Śliwińska: Tak, jak najbardziej - po to jesteśmy. Albowiem często się zdarza, że osoba młoda nie wie, jak się zabrać za poszukiwanie pracy, w jakim obszarze branżowym ma jej szukać, itd.

wiewiorka: W poniedziałek idę na rozmowę kwalifikacyjną. Czy może Pani mi coś doradzić?
Grażyna Czop-Śliwińska: O której godzinie? Jeżeli popołudniu to zapraszam do Biura. Szkoda, że się Pani nie skontaktowała wcześniej, ponieważ w piątek mamy zamknięte. Ponadto prowadzimy szkolenia z wizerunku autoprezentacyjnego przed pracodawcą wraz z symulacją rozmów kwalifikacyjnych. Niestety, ale nie znając pracodawcy, jego oferty, nie znając Pani CV, preferencji, umiejętności nie mogę Pani wiarygodnie poradzić.

nika: Ja chciałam jeszcze zapytać czy mozna uzyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej poprzez Biuro Karier jeśli chciałabym otowrzyć świetlicę środowiskową lub coś w formie pomocy dla dzieci z trudną sytuacją rodzinną
Grażyna Czop-Śliwińska: Bardzo mi przykro, ale zasady dotychczasowych wniosków unijnych nie przewidywały tego typu działań, więc nie możemy.

qba: Ile osób pracuje w Centrum Karier?
Grażyna Czop-Śliwińska: Cztery osoby, wolontariusz od strony www, od pierwszego czerwca tego roku stażysta.

CICHOCIEMNY: Czy jest Pani zadowolona ze swojej pracy?
Grażyna Czop-Śliwińska: Tak - bardzo.

CICHOCIEMNY: Jakie ma Pani zdanie na temat studentów/studentek AGH, jeśli chodzi o ich przedsiębiorczość?
Grażyna Czop-Śliwińska: Bardzo dobre. Zauważam to podczas zajęc, które prowadzę. Są niezwykle kreatywni, mają świetne pomysły, potrafią myśleć, wyciągać logiczne wnioski.

CICHOCIEMNY: A czy są zaradni w znalezioniu pracy?
Grażyna Czop-Śliwińska: Studentów AGH można według mnie podzielić na trzy grupy: bardzo bardzo zaradnych, którzy często nie korzystają z naszych porad tylko ofert pracy i już w okresie studiów podejmują pracę w swoim zawodzie najpierw na umowę zlecenie, a potem gładko przechodzą na etat. Kolejną grupą to osoby, które studiują na mniej popularnych w odniesieniu do potrzeb rynku zawodach, aczkolwiek stosunkowo wcześnie wykazują zainteresowanie w poznaniu rynku pracy. I te osoby rownież stosunkowo szybko znajdują zatrudnienie, chociaż wymaga to od nich więcej nakładów sił. Trzecia grupa to studenci o tak zwanym stosunku ambiwalentnym do przyszłej drogi zawodowej. Ci niejednokrtonie pojawiają się już parę miesięcy po obronie pracy magisterskiej i po nieudanych próbach znalezienia zatrudnienia. Z tymi osobami nadłużej pracujemy, ponieważ i czynnik motywacyjny jest zachwiany, jak i znjomość rynku słaba. Ale i oni wychodzą na prostą. Oczywiście są jeszcze grupy pośrednie, ale nie będę ich poddawała analizie.

kluseczka: W czym Biuro Karier AGH jest lepsze od Biura Karier innych uczelni?
Grażyna Czop-Śliwińska: Na pewno bez zbytniej skormności byliśmy pierwszym biurem w Polsce, które wprowadziło pilotażowy program samozatrudnienia. Program ten był pozytywnie oceniony przez Ministerstwo Pracy oraz przez pozoztsałe biura. Między innymi szkolimy doradców z innych biur pod kątem prowadzenia takich szkoleń w ich biurach. Posiadamy bardzo dużą znajomosć, w porównaniu do innych tego typu jednostek rynku pracy dla osób niepełnosprawnych. Prowadziliśmy na ten temat badania i potrafimy wskazać gdzie, i jak należy szukać pracy. Prowadzimy także szkolenia integracyjne związane z rynkiem pracy osób niepełnosprawnych. Ponadto jako jedyne biuro w Polsce przeprowadziliśmy również badania rynkowe wśród pracodawców w kontekście planowanych zatrudnień w odniesieniu do branż, zawodów, zawodów adekwatncyh do kształcenia na AGH wraz z dodatkowymi kwalifikacjami i umiejętnościami tak, że dzięki temu jesteśmy w stanie wskazać studentom w jakim kierunku zawodowym powinni się rozwijać. Poza tym mamy bardzo dużą ofertę szkoleniową, własną salę ćwiczeniową i warsztatową, dzięki czemu godziny szkoleń są godzinami otwartymi dla studentów i mogą mieć miejsce u nas bezpośrednie spotkania z pracodawcami.

CICHOCIEMNY: Jakie rady dała by Pani osobie (absolwentowi uczelni technicznej np. AGH) chcącej znaleźć stałą pracę "w zawodzie"?
Grażyna Czop-Śliwińska: Jak już wspominałam nie jestem w stanie udzielić wiarygodnej porady bez znajomości Pana kwalifikacji, umiejętności i innych dodatkowcyh spraw, jak mobilności. Dlatego nie bez kozery w naszym Biurze prowadzimy indywidualne doradztwo zawodowe. Gdyby można na podstawie tak krótkiej informacji udzielić Panu wskazówek nie byloby problemow na rynku pracy.

nika: A ile osób zrobiło karierę z Pani biura?
Grażyna Czop-Śliwińska: Takich statystyk nie prowadzimy i trudno mi jest powiedzieć, ale często dostajemy podziękowania.

qba: Co jest pani największym sukcesem w Pani parcy?
Grażyna Czop-Śliwińska: Myslę, że pierwsze dwa lata pracy w Biurze podczas których udało mi się wypromować Biuro wśród pracodawców dzięki czemu codziennie otrzymujemy około 30-40 ofert. Kolejna satysfakcja to własnie podziękowania od studentów oraz tak zwana promocja ludyczna wśrod absolwentów i studentów polegająca na tym, że zapytani dlaczego zapisali się na warsztaty twierdzą, że koelżanki/koledzy im poradzili, że warto się zapisać.

Koshmaar: Jakie są średnie zarobki absolwentów AGH którzy skończyli np. informatykę?
Grażyna Czop-Śliwińska: Zarobki to rzecz względna. Zależą od firmy i od miejsca, w którym się pracuje. Absolwent w okresie próbnym zarabia mniej niż w momencie podpisania umowy o pracę na czas nieokreślony. Generalnie średnia zarobków w Polsce dla branży IT dla absolwenta pracującego w tej branży wynosi 3000 zł netto.

CICHOCIEMNY: Obecnie jestem studentem III roku Międzywydziałowej Szkoły Energetyki. Z-ca Kierownika (odpowiednik dziekana) podał nam do wiadomości że większosć absolwentów mojego rocznika dostanie pracę w firmie General Electrick. Czy Centrum Karier ma z tym coś wspólnego?
Grażyna Czop-Śliwińska: Z GE przychodzą do nas oferty również.

nika: W którym państwie najbardziej są potrzebni specjaliści z AGH?
Grażyna Czop-Śliwińska: AGH to uczelnia, która kształci na 16 wydziałach i ponad 140 specjalnościach. W zależności od kraju, jego profilu gospodarczego różni specjaliści są potrzebni.

Moderator: To będzie ostatnie pytanie do naszego goscia

CICHOCIEMNY: Czy jest Pani zadowolona z dzisiejszego czatu, i czy były jakieś trudne pytania? Ponieważ to ostatni przed wakacjami czat, życzę udanego urlopu.
Grażyna Czop-Śliwińska: Tak - jestem zadowolona, ponieważ spodziewałam że z pwoodu dzisiejszego meczu nie będzie zainteresowania, a skoro jest to znaczy, że to czym zajmuje się nasze Biuro jest dla młodych ludzi potrzebne.

Grażyna Czop-Śliwińska: Dziękuje serdecznie wszystkim rozmówcom. Jendocześnie zapraszam do naszego Biura. Przy okazji chciałam dodać, że około połowy lipca przenosimy się na ulice Reymonta do DS-5 i jednoczesnie obiecuję, że strona graficzna naszej WWW zostanie poddana obróbce.

Moderator: Zapis czata będzie dostępny na stronach www.cyfronet.pl

Moderator: Zapraszamy w październiku na pierwszy czat z Rektorem AGH panem prof. Antonim Tajdusiem

** kończy się dyskusja moderowana


Czat prowadził - Krzysztof Ryba
Moderator - Ireneusz Hyra