Czat z władzami AGH - 7 czerwca 2006

Czat z władzami AGH - 7 czerwca 2006

Zapis czata z Prorektorem ds. Ogólnych - dr hab. inż. prof. Tadeuszem Słomką.

** rozpoczyna się dyskusja moderowana

Rektor_AGH: Witam serdecznie wszystkich chetnych do dyskusji na temat naszej Uczelni i spraw studenckich i serdecznie zapraszam.

nieszczesliwy: Wszystko wskazuje na to, że nie uda mi się zaliczyć tej sesji w pełni, a wakacji nie chce mieć zepsutych, czy przewidziane są jakieś bonifikaty za udział w czacie? Chciałem powołać się na przykład na dzisiejszego :)?
Rektor_AGH: Musimy się bezpośrednio spotkać. Zapraszam do siebie do rektoratu. Szkoda, że jest pan nieszczęśliwy a nie nieszczęśliwa.

kaes: Czemu nie ma widoku z kamery internetowej?
Rektor_AGH: Widocznie kamera, źle zareagowała na mój dzisiejszy wygląd :) A tak poważnie, kamera odmówiła posłuszeństwa.

Mirek: A co z kolejką linowo-krzesełkową, która miała łączyc A0 z budynkami akademików? Były takie plany rzeczywiście, czy były to czyste fantazje
Rektor_AGH: Może nie fantazje, ale w najbliższej przyszłości raczej do tego nie dojdzie. Myślimy natomiast o bardziej komfortowym, bezkolizyjnym połączeniu miasteczka z Uczelnią. Prowadzimy rozmowy z władzami miasta na ten temat.

motyl: Mam swietnie opracowane notatki z algebry. Ostatnio nawet jeden z asystentów chciał je sobie skserowac. To może ja je wydam? Czy drukarnia AGH może mi w tym pomóc?
Rektor_AGH: AGH nie ma już drukarni, ma natomiast wydawnictwa, obawiam się jednak, że te notatki to własność intelektualna, któregoś z wykładowców lub autorów podręcznika. Musi się pan z nim dogadać.

ankam: Co Pan sądzi o tegorocznych Juwenaliach? Z punktu widzenia wladz AGH
Rektor_AGH: Były bardzo spokojne, nie musieliśmy nikogo skreślić z listy studentów lub pozbawić mieszkania na miasteczku studenckim. Cieszy mnie natomiast, fakt mocnego wyjścia juwenaliów do miasta. Pochód był znakomity i studenci AGH byli bardzo pozytywnie mocno aktywni. Tegoroczne juwenalia przypominały mi moje z lat 70.

rowerzysta: Na jednym z pierwszych czatów rektor planował zakup rowerów. Czy są już jakieś konkrety w tej materii?
Rektor_AGH: Planował to rektor Tajduś i wiem, że nadal myśli o tym aby jak największa grupa studentów przemieszczała się między MS a Uczelnią właśnie na rowerach. Mnie ten pomysł też się podoba tylko kto sfinansuje zakup tych rowerów?

kaes: Witam w przededniu Mundialu! czy jest pan kibicem?
Rektor_AGH: Tak od wielu lat jestem kibicem Cracovii i w tej materii jesteśmy w konflikcie z rektorem Tajdusiem, który jest kibicem Wisły, ale na Mundialu będziemy wspólnie kibicować Polsce. Marzy mi się finał :)

wodz: Nie podoba mi się zewnętrzny wygląd AGH. A0 jako wizytówka, w centrum miasta - odpadajacy tynk całymi płatami? Nie da się nic z tym zrobić?
Rektor_AGH: Już podjęliśmy konkretne decyzje, ponieważ nam także szarobure barwy reprezentacyjnego budynku AGH nie podobają się. Mam nadzieję, że nowy rok akademicki rozpoczniemy w odnowionym budynku. Będzie to zrealizowane rzadko w Polsce stosowaną metodą gumowania. My zastosujemy jej zmodyfikowaną odmianę. Każdy student, który nie zaliczył jakiegoś przedmiotu zamiast opłaty wygumuje 1 m2. A tak poważnie A0 będzie odnowione i profesjonalnie iluminowane.

pechowiec: Ja jestem taki damski pechowiec. Czy mam u Pana Rektora szanse? Staram się i staram i nic
Rektor_AGH: Tym bardziej musimy się spotkać osobiście, muszę sprawdzić jak to jest z tym pechem i może znajdzie się jakieś lekarstwo ;-)

ktos: Co z dzisiejszym uchwaleniem Statutu Uczelni? Czy przeszedł?
Rektor_AGH: Przeszedł i to zdecydowanie lepiej niż sądziliśmy - jednogłośnie. Widać z tego, że mamy nadal jeszcze dar przekonywania, a poważnie sądzę, że uchwaliliśmy Statut, który pozwoli sprawnie zarządzać uczelnią przez najbliższe kilkanaście lat. Osobiście cieszę się z ustalenie Statutu ponieważ byłem w tą sprawę mocno zaangażowany.

Drizzit: A propos sportowych tematów - co z planowanym basenem AGH?
Rektor_AGH: Myślę, że w lipcu rozpoczniemy budowę. Przetarg na wykonawcę został rozstrzygnięty i mam nadzieję, że z końcem przyszłego roku spotkamy się na basenie. Jaki styl pływania preferujesz?

matrix: Czy można juz rezerwować karnety na basen AGH?
Rektor_AGH: Jeszcze nie, ale wkrótce będzie można, mam nadzieję, że przez Internet.

rowerzysta: Pogoda sprzyja rowerowym przejażdżką, a na AGH nie ma bezpiecznego miejsca, gdzie mozn pozostawić rower. Czy nie możnaby wymyśłić rozsądnego sposobu ich strzeżenia np przez jednego z ochroniarzy?
Rektor_AGH: W tym celu trzeba by było stworzyć jeden centralny parking a narazie wielu studentów rowerzystów z trudem rozstaje się z rowerem. Dwa dni temu jechałem windą ze studentką i rowerem.

ankam: Jakie ma pan rektor plany na wakacje? (oprocz pracy oczywiście)
Rektor_AGH: Chciałbym chociaż tydzień spędzić nad ciepłym morzem. Część wakacji spędze zapewne na działce w Tymbarku, ale tam niestety pełnego relaksu nie będzie, ponieważ sąsiednią działkę ma rektor Tajduś i mimo, że obiecujemy sobie nieustannie tam właśnie nie poruszać problemów AGH to jednak nic z tego nie wychodzi, zwłaszcza, że naszym wspólnym sąsiadem jest szef komisji budżetowej AGH.

stu_dentka: Czym różnią sie 'Uczelniana platforma e-learningowa' od wspominanego na poprzednich czatach Blackboarda?? To to samo, czy dwa odrebne byty?
Rektor_AGH: Służy do tego samego, ale są to dwa odrębne byty.

Robert: Co Pan Rektor ma zamiar zrobić w celu przyciągnięcia studentów do akademików?
Rektor_AGH: To rzeczywiście zaczyna być pewien problem ponieważ w Krakowie jest duża podaż mieszkań do wynajęcia. Musimy ciągle podwyższać komfort domów studenckich i różnicować ceny. Myślę, że w tym roku nie grozi nam jeszcze żadna katastrofa.

kaes: Komu na Mistrzostwach Światak w Piłce Nożnej będzie Pan kibicował w przypadku odpadnięcia Polakow? :)
Rektor_AGH: Mam nadzieję, że nie dojdzie do tego szybko a bukmachera postawiłem samochód jednak na Brazylię. Typuję finał Brazylia-Niemcy, chyba, że Polska sprawi miłą niespodziankę, ale bez Frankowskiego i Dudka chyba będzie ciężko. Polska Gola :)

wodz: W niektórych uczelniach (podobno) wprowadzono już elektroniczne chipy, zamiast indeksow o ile się nie myle. czy na AGH jest rozważane podobne usprawnienie?
Rektor_AGH: Nie słyszałem o chipowych indeksach, natomiast w tym roku akademickim prawdopodobnie wprowadzimy elektorniczne legitymacje studenckie. Myślę także, że niezależnie jaki to będzie indeks dwója będzie dwóją tyle że w elektronicznym niewidoczną gołym okiem.

ktos: Czy będą na AGH zwolnienia grupowe?
Rektor_AGH: Myślę, że w najbliższym czasie nam nie grożą ale z nowej ustawy o szkolnictwie wyższym wynika, że uczelnie publiczne przestały być jednostkami budżetowymi, zatem jak każde przedsiębiorstwo mogą zbankrutować. Myślę, że od nas wszystkich zależy jaka będzie kondycja Uczelni.

przyszla_studentka: Dzień dobry. Chciałabym się dowiedzieć kiedy będzie wiadomo o uruchomieniu wydziału Inżynierii Biomedycznej i czy jest szansa, że będzie to w tym roku akademickim?
Rektor_AGH: Wydziału Inżynierii Biomedycznej w tym roku akademickim pewnie jeszcze nie będzie, ale rozpoczynamy nabór i kształcenie na kierunku Inżynieria Biomedyczna w ramach Szkoły.

ktos: Słyszeliśmy o Pana niezwykłej skuteczności. Czy na wszystkich opbszarach?
Rektor_AGH: Jeśli chodzi o moją skuteczność mam podobne zdanie ;)

kaes: Co dalej z budynkiem studium WF?
Rektor_AGH: Jest już projekt przebudowy na dużą (600 osobową) amfiteatralną salę z profesjonalnym zapleczem. Taka sala napewno przyda się uczelni a myślimy, że także trochę zarobi.

kaes: Czy w przeciwieństwie do Jaroslawa Kaczyńskiego zna Pan hymn Polski?
Rektor_AGH: Znam doskonale i myślę, że nieźle śpiewam co można było niejednokrotnie sprawdzić na rajdach studenckich (oczywiście nie śpiewaliśmy wówczas hymnu).

wodz: Jaka uczelnia krakowska jest najlepsza?
Rektor_AGH: Nie mam wątpliwości, że AGH, a później długo, długo...

Drizzit: Jeszce a propos basenu i poprzedniego pytania - ja preferuje pływanie żabką a Pan Rektor?
Rektor_AGH: Ja też ale klasyczną, a jak się zmęczę to preferuję styl grzbietowy.

ktos: Czy należał Pan kiedykolwiek do jakiejś partii?
Rektor_AGH: Nie należałem do żadnej partii i wcale nie czuję się z tego powodu gorszy, zwłaszcza jak obserwuję naszą scenę polityczną.

przyszla_studentka: A czy mogę złożyć podanie na ten kierunek? Bo można złożyć podanie tylko na 1 wydział...
Rektor_AGH: Proszę przyjść do rektoratu w A0, osobiście przyjmę podanie ;)

ktos: Czy będzie unormowana sprawa pomieszczeń. Niektóre wydziały mają salony, inne - ciasnota!
Rektor_AGH: Tak już wkrótce wszędzie będzie po równo czyli ciasnota. A tak poważnie już wkrótce przedstawimy stan aktualny i projekt sprawiedliwego rozdziału lokali między poszczególne wydziały.

ankam: A czy lubi Pan chodzić po górach, i jeśli tak to ile z okolic Tymbarku już Pan schodził?
Rektor_AGH: Lubiłem i dużo chodziłem po górach, teraz nadal lubię ale mniej chodzę, najczęściej na spacery z psem. Kilka gór w rejonie Tymbarku już zdobyłem.

ktos: Życzę udanych wakacji, z dala od Uczelni, Władz i od wszelkich kłopotów.
Rektor_AGH: Bardzo dziękuję i wzajemnie.

Moderator: To będzie już ostatnie pytanie w dniu dzisiejszym do naszego gościa.

wodz: Czy w przypadku wygrania przez Polakow mundialu, można liczyć na zaliczenie wszystkim sesji?
Rektor_AGH: To napewno wprawi w dobry humor większość nauczycieli i zapewne wyniki sesji będą zdecydowanie lepsze. Ale myślę, że na zaliczenie sesji mogą liczyć studenci-piłkarze. :)

Rektor_AGH: Dziękuję bardzo wszystkim za udział, życzę miłych wakacji i do zobaczenia na następnym chacie.

Moderator: Dziękujemy za zadane pytania. Zapis czata pojawi się wkrótce na stronach http://www.cyfronet.pl

Moderator: Za tydzień zapraszamy na czat z panią kierownik Biura Karier, Grażyną Czop-Śliwińską. Będzie to ostatnie spotkanie na czacie przed wakacjami.

Moderator: Dobrej nocy :)

** kończy się dyskusja moderowana


Czat prowadził - Maciej Przybyło
Moderator - Krzysztof Ryba