Czat z władzami AGH - 12 kwietnia 2006

Czat z władzami AGH - 12 kwietnia 2006

Zapis czata z mgr Teresą Główką - kierownikiem Działu Nauczania AGH

** rozpoczyna się dyskusja moderowana
Dzial_Nauczania: Witam nielicznych gości, ale prawdę mowiąc nie spodziewałam się wielu ponieważ zaczęły się właśnie ferie świąteczne. Z tej okazji życzę wszystkim miłego wypoczynku.
zielko_panicz: Dowiedziałem się o tej dyskusji z ogłoszenia, natomiast nie było podanego tematu, zatem czy jest to dyskusja ukierunkowana czy jest to zapoznanie się z kadrą AGH?
Dzial_Nauczania: Odpowiadam dziś na wszystkie pytania związane z procesem kształcenia, jako kierownik działu zajmującego się organizacją dydaktyki.
Czerwony_Kapturek: Czy będzie zwiększona liczba godzin lektoratów języków obcych?
Dzial_Nauczania: Nie. Niedawno Senat AGH ustalił nowe zasady nauczania języków obcych. Na AGH każdy student ma możliwości skorzystania ze 180 godzin lektoratu podczas, gdy niezbędne minimum w naszym kraju to 120 godzin.
jarcik: Czy będzie jakoś rozwiązany problem kolejek do działu nauczania aby podbić legitymację, szczególnie w okresach przedświątecznych?
Dzial_Nauczania: Z pewnością, kiedy wejdą legitymacje elektroniczne (od nowego roku akademickiego) sytuacja zmieni się na lepsze.
Czerwony_Kapturek: Czym się Pani zajmuje?
Dzial_Nauczania: Dział, którym kieruję zajmuje się ewidencją studentów, aktualizacją legitymacji studenckich, wydawaniem zaświadczen, przygotowywaniem dla Senatu projektów uchwał związanych z organizacją dydaktyki i rekrutacją na studia. Zajmujemy się również przygotowaniem informatora dla kandydatów, udzielamy bieżących informacji, organizujemy akcje promocyjne w Uczelni, w szkołach średnich, na targach edukacyjnych. Aktualnie bierzemy aktywny udział w przygotowaniu projektu nowego Regulaminu Studiów. Wspieramy różne komisje senackie i rektorskie, niestety również dyscyplinarną. Chcę podkreślić, że informacji i rad udzielamy nie tylko kandydatom na studia, ale również studentom, jeśli o to proszą.
Student_MSE: Może Pani nam powie kto będzie dziekanem/kierownikiem MSE? Jakie są kandydatury?
Dzial_Nauczania: Nic o tym nie wiem. Czekamy na decyzję Rektora AGH.
zielko_panicz: Jak długo ważny jest egzamin maturalny, tak zwana żółta kartka?
Dzial_Nauczania: Rozumiem, że chodzi o wynik matury łączonej? Jeśli tak, to "żółte kartki" są już nieważne. W tym roku AGH nie organizuje już żadnych matur łączonych z egzaminem wstępnym na AGH.
Wataszka: Zbliżają się święta czego by Pani sobie życzyła w życiu zawodowym?
Dzial_Nauczania: Na święta? Czy w życiu zawodowym?
Mariusz: Proszę mi odpowiedzieć na pytanie, czy prawdą jest że JM Rektor zakazał ustalać godzin dziekańkich na dzień dzisiejszy, a jeśli tak, to dlaczego tak zrobił?
Dzial_Nauczania: JM Rektor Ryszard Tadeusiewicz w maju ubiegłego roku ustalił zasady organizacji roku akdemickiego 2005/2006 przewidując tydzień ferii wiosennych. Niedługo czeka nas długi weekend majowy, potem Juvenalia, a potem sesja. Kiedyś do tej sesji trzeba się przygotować. Pan Rektor zrobił to na pewno w trosce o studentów :-) W zeszłym tygodniu - na czacie, JM Rektor Antoni Tajduś obiecał wolne w piątek, sobotę, niedzielę i poniedziałek, a wolny jest cały tydzień.
CICHOCIEMNY: Czy poszła by Pani ze studentami na piwo? :)
Dzial_Nauczania: Poszłabym, gdybym lubiła piwo, ale nie lubię.
jarcik: Wiem że na niewielu Uczelniach dotychczas udało się wprowadzić legitymacje elektroniczne, czy na AGH rzeczywiście od nowego roku akademickiego będą takowe legitymacje?
Dzial_Nauczania: Będą na pewno dla pierwszego roku. Legitymacje elektroniczne dla wyższych lat wprowadzać będziemy sukcesywnie.
Mariusz: Czy może mi Pani odpowiedzieć na pytanie, czy dojazd do budynków D-10/D-11 będzie jedynie możliwy przy posiadaniu tzw. pluskiewek?
Dzial_Nauczania: Na ten temat może się wypowiedzieć Kanclerz Uczelni.
zielko_panicz: Wydaje mi się, że wszystkie informacje można zdobyć ze stron AGH bądź można zapytać Panią osobiście, czy jest mozliwość, by ta dyskusja przyblizyła Pani postać?
Dzial_Nauczania: Tak, wszystkie informacje można znaleźć na stronach AGH, a jeśli nie to proszę dzwonić do Działu Nauczania.
CICHOCIEMNY: Jak się Pani podoba to "czatowanie" ze studentami? :D
Dzial_Nauczania: Fajne, szkoda, że studentów tak mało.
Mariusz: Jak się Pani współpracuje z obecnymi władzami AGH (chodzi mi tu o JM Rektora oraz Prorektorów)??
Dzial_Nauczania: Suuuuper. Chętnie odpowiedziałabym szerzej, ale nie chcę być posądzona o lizusostwo...
CICHOCIEMNY: Jakie ma Pani zdanie na temat studentów oraz studentek naszej Uczelni??
Dzial_Nauczania: Lubię studentów, ale jak w każdej społeczności są studenci kulturalni i mniej, mili i mniej mili, itd... Pod pojęciem studentów rozumiem oczywiście zarówno studentów, jak i studentki.
probnik: Pani Kierownik, jak Pani idzie? Na zdjęciu (aktualnym) wygląda Pani na raczej zadowoloną
Dzial_Nauczania: Czy mam powody do niezadowolenia?
Mariusz: Nowym budynkiem Wydziału Energetycznego ma być pawilon D-4. Czy nie uważa Pani że stan jest mizerny i pozostawia wiele do życzenia?
Dzial_Nauczania: To znowu pytanie do Pana Kanclerza AGH.
probnik: Co Pani myśli o przygotowywanym właśnie nowym Regulaminie? Czy Pani zdaniem jest prostudencki, czy też raczej restrykcyjny i czy studenci go oprotestują?
Dzial_Nauczania: Na pewno nowy Regulamin nie jest restrykcyjny. Zresztą jest konsultowany ze studentami. Wszystkie uwagi Samorządu Studentów są wnikliwie analizowane. Mam nadzieję, że to będzie dobry regulamin.
Mariusz: Czy będzie czat z tym kanclerzem AGH (tylko proszę nieodpowiadać że to nie jest pytanie do Pani)?
Dzial_Nauczania: Podobno będzie, choć termin nie jest jeszcze ustalony.
probnik: Pani Kierownik, w nawiązaniu do mojego poprzedniego pytania o zadowoleniu: ilość czasu, którą Pani poświęca na pracę (np. dziś i kiedyś) sugerowałoby raczej zmęczenie. Podziwiam Pani formę (prawie olimpijską)
Dzial_Nauczania: Dziękuję za troskę, podziwiam pana zaangażowanie i determinację w zadawaniu pytań niezupełnie dla mnie zrozumiałych...
studencik: Proszę mi powiedzieć czemu dzisiaj nie było godzin rektorskich?? Czy AE i Politechnika są jakieś za prostudenckie w tej kwestii
Dzial_Nauczania: Rektor nie ma obowiązku dawania godzin rektorskich. Czy nie za dużo pytań na ten sam temat?
Mariusz: Czy lubi Pani w wolnym czasie grać w jakieś gry (brydż, szachy)?
Dzial_Nauczania: Uwielbiam grę w brydża.
Moderator: To będzie ostatnie pytanie do naszego gościa
Kuba: Czy jakieś pytanie sprawiło Pani problem w dzisiejszym czacie? Podobało się?
Dzial_Nauczania: Nie, żadne pytanie nie sprawiło mi trudności. Mogliście się bardziej postarać ;-)
Dzial_Nauczania: Dziękuję bardzo wszystkim przybyłym na tego czata. Życzę dobrego wykorzystania całego wolnego, świątecznego tygodnia.
Moderator: Zapis czata będzie dostępny na stronach www.cyfronet.pl/chat
** kończy się dyskusja moderowana


Czat prowadził - Krzysztof Ryba
Moderator - Ireneusz Hyra