Czat z władzami AGH - 5 kwietnia 2006

Czat z władzami AGH - 5 kwietnia 2006

Zapis czata z Rektorem AGH prof. dr hab. inż. Antonim Tajdusiem

Moderator: Za chwilę rozpocznie się czat z Rektorem AGH prof. Antonim Tajdusiem

prof. Antoni Tajduś: Bardzo serdecznie witam po raz drugi. Jest mi niezwykle miło, zapraszam do dyskusji.

bambino: Chodzą słuchy że będzie remontowany główny budynek AGH - A0. czy to prawda?
prof. Antoni Tajduś: Tak, tylko z zewnątrz.

ALE_CZAD: Czy lubi Pan chodzić do kina? Co oglądał Pan ostatnio wartego polecenia?
prof. Antoni Tajduś: Bardzo lubię chodzić do kina, natomiast chodzę bardzo rzadko, bowiem nie mam czasu. częściej chodzę do teatru. Ostatnio byłem Na "Wyznaniach Gejszy". Jeśli chodzi o teatr, w Słowackim na "Mewie".

tadeus: Na rozluznienie pytanie z innej beczki. Komu Pan Rektor kibucuje w tegorocznej Champions Leaque?
prof. Antoni Tajduś: Barcelonie. I żałuje, że nie oglądne pierwszej połowy dzisiejszego meczu.

CICHOCIEMNY: Czy może Pan Rektor powiedzieć kiedy zostanie wybrany nowy kierownik Międzywydziałowej Szkoły Energetyki? Kto nim zostanie?
prof. Antoni Tajduś: W ciągu najbliższych dwóch tygodni. Mam propozycje dwóch osób, która przygotowała Rada kierunku i po konsultacji z dziekanami wydziałów wybiorę jednego z nich.

Deutsche: Przepraszam za mój polski. Ja jestem Niemiec. Czy u was jest kierunek dla Student Niemiec, tam mówić po Niemiecki?
prof. Antoni Tajduś: W tej chwili nie mamy studiów w języku niemieckim, natomiast zapraszam na studia w języku angielskim. Wierzę, że w najbliższym czasie większość kierunków na naszej Uczelni będzie prowadzona w dwóch językach - angielskim i polskim.

damulka: W chwili obecnej jest bardzo duża ilość uczelni niepaństwowych. Jak wiadomo wielkimi krokami zbliża się niż demograficzny. Czy AGH coś robi w tym kierunku aby przyciągnąć do siebie nowych studentów?
prof. Antoni Tajduś: Jeżeli chodzi o uczelnie niepaństwowe to nie boję się tej konkurencji. Uważam, że jesteśmy Uczelnia mocna, która ma silną pozycję zarówno w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju. Jeśli chodzi o promocję Uczleni, to prowadzimy dużą akcję w celu pokazania, jaka jest nasza Uczelnia i jak jest atrakcyjna.

KotekSylweter: Jak AGH jest przystosowane do przyjęcia osób niepełnosprawnych chcących studiować na waszej Uczelni?
prof. Antoni Tajduś: Od pewnego czasu prowadzimy prace nad przystosowaniem niektórych budynków do przyjęcia osób niepełnosprawnych. Już znaczna liczba studentów niepełnosprawnych studiuje na naszej Uczelni. Posiadamy również pracownie informatyczna dla osób słabo i niedowidzących (pracownia TYFLO-informatyczna)

pascon: Czy w następną środę będą godziny rektorskie w związku ze świętami?
prof. Antoni Tajduś: Prawdopodobnie tak - ale na pewno piątek, sobota, niedziela i poniedziałek ;-)

boszu: Dlaczego zmieniły się kryteria wg których przyjmowani są nowi studenci?
prof. Antoni Tajduś: To jest wynik rozwiązań ministerialnych, nie naszych. Ja osobiście nad tym ubolewam.

kluseczka: Jak posuwają się prace przy budowie naszego basenu? Czy jest szansa że w marcu 2007 roku będziemy mogli się już w nim pluskać?
prof. Antoni Tajduś: W marcu to może nie, ale sądzę że w październiku 2007. Zapraszam na wspólne pływanie.

maverick: Pod rektoratem jest stolik z wygodnymi krzesłami. Czy studenci mogą tam przesiadywać? Prof. Jeleń mówił że i owszem. Można dostać potwierdzenie?
prof. Antoni Tajduś: Nie ma sprawy. Może się czasami przysiąde.

tadeus: Co Pan Rektor poradziłby studentowi AGH który chce odnieść sukces zawodowy jako dobry inżynier? Przed czym by go Pan przestrzegł?
prof. Antoni Tajduś: Przed myśleniem, że już jest dobrym inżynierem. Tutaj może odpowiedź rozszerzę. Naukowiec to taki człowiek, co stawia sobie pytania i czasami na nie odpowiada całe życie. Inżynier niestety musi podjąc decyzję natychmiast lub w krótkim czasie - wybrać najlepszą z wielu możliwości.

boszu: Spodziewa się Pan zwiększenia liczby chętnych w wyniku zmian kryteriów przyjmowania studentów?
prof. Antoni Tajduś: Spodziewam się zwiększenia liczby chętnych z powodu uznania naszej Uczelni za Uczelnie bardzo dobrą, i w której warto studiować. Jeśli blisko 80% naszych absolwentów nie ma problemów z podjęciem pracy to, to jest doskonały wynik. Wtedy, gdy wiele uczelni kształci w próżnię.

jack: Dlaczego mamy takie drogie akademiki? Spotkałem się z dużo tańszymi akademikami w Polsce i o większyn standardzie. Sam mieszkam na Miasteczku Studenckim i jeżeli cena się nie zmniejszy to zamienię na stancje. Ponieważ cena akademika już się zrównała z ceną za stancje.
prof. Antoni Tajduś: Liczę na to, że po wielu zmianach, których mam zamiar dokonać w najbliższym czasie cena akademików nie będzie rosła. Tak więc dystans pomiędzy ceną akademika, a ceną stancji zacznie się powiększać.

CICHOCIEMNY: Panie Rektorze, czy lubi Pan podróżować, jeśli tak to czym?
prof. Antoni Tajduś: Bardzo dużo samochodem. W tamtym roku przejechałem 50 000 kilometrów własnym samochodem zwiedzając różne zakątki Europy, a dalej to samolotem.

tadeus: Czy wie Pan o projekcie powstanie Laborarorium Energeryki Odnawialnej w budynku D-4 który zarazem ma być samowystarczalny energetycznie poprzez zasilanie z OŹE. Czy są na to pieniądze?
prof. Antoni Tajduś: Taka koncepcja pojawiła się na ostatnim spotkaniu z Radą Kierunku Energertyki. na razie nie podjąłem żadnej decyzji. Jeśli będzie decyzja, będą pieniądze.

ptasia_grypka: Czy w tym roku AGH pozyskało jakieś pieniądze z UE na stypendia?
prof. Antoni Tajduś: Tak, ale niewielkie. Czynimy starania aby tę pulę znacznie zwiększyć. Spotkam się w najbliższym czasie z kilkoma osobami, które mam nadzieję pomogą mi to zrealizować.

tadeus: Jak Pan Rektor myśli dlaczego na naszej Uczelni studiuje tak mało niewiast? Przecież duety małżeńskie naukowców i inżynierów to jak wiadomo skarb dla nauki (choćby Państwo Curie).
prof. Antoni Tajduś: Znam wiele małżeństw inżynierskich z naszej Uczelni. W najbliższych dwóch trzech latach mam zamiar uruchomić dwa nowe kierunki humanistyczne i sądzę, że procent uniewieścienia wzrośnie. Ponadto mamy wspaniałe koleżanki na UJ i AE, a one uwielbiają studentów AGH.

Geronimo: Co Pan Rektor sądzi o rozwoju geotermii w Polsce jako wielki zasób czystej i taniej energii której wg pewnego profesora z IMiR`u ma potencjał 625 000 PJ?
prof. Antoni Tajduś: Jestem za rozwojem geotermii w Polsce natomiast zasób czystej i taniej energii o tak wielkim potencjale, jak twierdzi Pan profesor w mojej ocenie jest nieprawdą.

upadly_aniol: Czyli jeśli chcą maturzyści się dostać w tym rOku na AGH powinni zdawać dany przedmiot na maturze a jeśli nie to nie ma innej możliwości by się dostać na AGH? Czy będą przeprowadzone jakieś egzaminy?
prof. Antoni Tajduś: Nie możemy przeprowadzać egzaminów ponieważ zabrania tego prawo. Mniej ostre wymagania dotyczyć będą studiów zaocznych.

tadeus: Czy jest możliwe utworzenie forum dla studentów AGH na głównej stronie naszej Uczelni?
prof. Antoni Tajduś: Myślę, że tak, ale szczegóły należałoby uzgodnić z Prorektorem ds Nauki, Panem profesorem Kazimierzem Jeleniem.

czarek: Jaki wg Pana będzie wynik dzisiejszego meczu: Barcelona - Benfica?
prof. Antoni Tajduś: 3:0

jack: Kiedy AGH wprowadzi dopłaty do wyżywienia w stołówkach akademickich?
prof. Antoni Tajduś: Bardzo proszę zapytać Pana Prorektora Cieślę, bowiem jest to problem ilości pieniędzy, które otrzymaliśmy z ministerstwa.

czarek: A kto strzeli bramki?
prof. Antoni Tajduś: Ronaldinio dwie i Eto jedną.

Yaxx: Jakie wymagania musi student spełnić na pierwszym roku, by na drugim móc rozpocząc dodatkowo na innym wydziale?
prof. Antoni Tajduś: To są tylko i wyłącznie wymagania związane z wysokością uzyskanej średniej ocen.

wielka_sroda: Czy najbliższa środa będzie wolna od zajęc???
prof. Antoni Tajduś: Jak już wspominałem podejmę decyzję po odpowiedniej prośbie Samorządu Studenckiego.

czarek: Czy jest Pan za legalizacją marihuany?
prof. Antoni Tajduś: Nie! Myśle, że piwo wystarczy.

Geronimo: Jeśli byłby Pan Rektor Ministrem Edukacji i Nauki przez jeden dzień, to co by Pan zmienił w polskim szkolnictwie i w polskiej nauce?
prof. Antoni Tajduś: Ponieważ chcę być Rektorem jeszcze przynajmniej przez dwa lata, uważam że nic. A prywatnie wszystko. Przede wszystkim uczelnie dobre powinny otrzymać znacznie większe środki na własny rozwój. Bowiem nigdy nie dogonimy wiodących krajów Europy, bądź świata przy takim poziomie finansownaia i stosownaia zasady wszystkim - dobrym, miernym i słabym po równo.

Mariusz_z_MSE: Czy nieuważa Pan Rektor że problematyka osób niepełnosprawych na uczelniach powinna być znacznie częściej niż do tej pory, i że jest ogrom barier które należało by w końcu znieść?
prof. Antoni Tajduś: Tak. Problem jest bardziej złożony. Z jednej strony istnieją bariery techniczne, ale oprócz tego nie na wszystkich kierunkach studiów mogą studiować niepełnosrpawni. To zależy od rodzaju niepełnosprawności. Trudno bowiem na przykład pracować w kopalni osobie, która ma problemy z chodzeniem.

AnnaSmati: Czy AGH będzie finansowało działalność Radia Akademickiego
prof. Antoni Tajduś: W najbliższym czasie (dokładnie we wtorek) chce spotkać się z Rektorami innych uczelni Krakowa i przekonać ich do finansowania tego radia. Ja osobiście jestem za tym, aby to Radio funkcjonowało i pracowało dla społeczności akademickiej.

CICHOCIEMNY: Czy uważa Pan że Studenci Energetyki mają lepsze możliwości na obecnym rynku pracy niż studenci innych wydziałów AGH (np. Górnictwa i Geoinżynierii)?
prof. Antoni Tajduś: Nie. To są, wbrew pozorom, inne studia a absolwenci będą pracowali w innych miejscach. Natomiast z racji faktu, że kierunek Energetyka, jako pierwszy powstał na naszej Uczelni absolwenci tego kierunku nie powinni mieć większych problemów ze zdobyciem atrakcyjnej pracy.

tygrysek: Dlaczego stypendia naukowe są stosunkowo niższe niż na innych uczelniach krakowskich?
prof. Antoni Tajduś: Podjęliśmy decyzje, że więcej studentów dostaje stypendia naukowe o nieco niższej kwocie. To jest kwestia wyboru.

prytnar: Co uważa Pan o odpłatnych studiach , czy nie byłyby bardziej motywujące dla studentów?
prof. Antoni Tajduś: Może tak, jednakże jesteśmy nadal biednym społeczeństwem i do momentu dokąd nie będą rozwiązane problemy wspomagania kształcenia przez rożnego typu firmy nie powinniśmy wprowadzać odpłatnych, dziennych studiów.

tadeus: Co Pan Rektor sądzi o polskim rynku energetycznym. Czy przy panującym lobby paliwowym, mamy szansę na energetykę odnawialną bądź jądrową?
prof. Antoni Tajduś: Myślę, że polski rynek energetyczny znam dobrze. W najbliższych 25 latach zapotrzebowanie na energię w Polsce wzrośnie dwukrotnie. To zapotrzebowanie może pokryć tylko energia odnawialna, a szczególnie jądrowa.

jack: Kiedy zostanie zwiększone stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych? Na Akademi Ekonomicznej są dużo większe.
prof. Antoni Tajduś: Nie wiem. jest to pytanie bardzo podobne do jednego z poprzednich. Jest to kwestia wyboru. Nie potrafię powiedzieć, ile osób niepełnosprawnych dostaje takie stypendium na AE.

czarek: Komu Pan bardziej kibicuje Cracovii czy Wiśle?
prof. Antoni Tajduś: Wiśle, chociaż nie tak dawno podobała mi się gra Cracovii. Sam bowiem kiedyś grałem w pilkę i bardziej interesuje mnie dobra piłka, niż barwy klubowe.

tygrysek: Obecnie prowadzona jest bardzo agresywna kampania reklamująca AGH, czmu ma to tak naprawdę służyć? Czy nie jest tak, że chodzi o ilość a nie o jakosć?
prof. Antoni Tajduś: Wręcz przeciwnie. Idzie o jakość. Kampania nie jest prowadzona agresywnie natomiast ma ona doprowadzić do przyjęcia jak najlepszych studentów na naszą Uczlenie bowiem jakość studentów (oprócz jakości kształcenia) decyduje o efekcie finalnym.

student: Dobry wieczór, Panie Rektorze czy zasadne jest zmniejszanie liczby godzin języków obcych na Akademii. Wiem, że Ministerstwo narzuciło pewne normy jednak to władze powinne kłaść nacisk a ich zwiększenie
prof. Antoni Tajduś: De facto nie zmniejszyliśmy liczby godzin. Poprzednio student mógł mieć 240 godzin języka, natomiast większość nie wykorzystywała więcej niż 150 godzin. W tej chwili postanowiliśmy, że student będzie musiał obligatoryjnie mieć 180 godzin języka przy wymaganiach ministerialnych 120.

AnnaSmati: Co Pan sądzi o nagłym wejściu na pasmo Fundacji Radia Eska Rock? Eska Rock nie wywiązuje się z koncesji radia akademickiego, którą posiada Fundacja.
prof. Antoni Tajduś: Pasmo akademickie istnieje ponieważ uczelnie nie chciały finansować funkcjonowania Radia Akademickiego, Fundacja musiała pozyskać dodatkowego inwestora. Ponieważ chcę wrócić do sytuacji poprzedniej będę namawiał, jak już wcześniej mówiłem, Rektorów do wspólnego finansowania radia.

student: Panie Rektorze czy uważa Pan Akademię Górniczo-Hutniczą za prostudencką, jeżeli tak to jakie działania są podejmowane w tym kierunku?
prof. Antoni Tajduś: Zdecydowanie nasza Uczelnia jest prostudencka. Aby się o tym przekonać wystarczy studiować na innej uczelni. Chcemy coraz więcej decyzji związanych z dziłalnością studencką przekazaywać w ręce studentów. Także liczę, że studenci będą prawidłowo oceniać swoich prowadzących, co poprawi jeszcze jakość kształcenia.

tadeus: Czy nie uważa Pan Rektor że gdzie jak gdzie, ale na uczleniach przeklinanie wsród studentów stało się niestety plagą. Jak Pan Rektor uważa czemu to dotyka głównie inzynierów?
prof. Antoni Tajduś: Z drugą częścią zdania nie zgadzam się. Klną wszyscy "studenci". Ubolewam nad tym. Czasami nawet zwracam uwagę, jak to słyszę. Nasz język jest na tyle bogaty, że nie wymaga przecinków.

przemoc: Dobry wieczór. Nie wiem czy takie pytanie już było, ale... czy są jakieś plany usprawnienia działalności Centrum Karier? Bo to jak to działa teraz to jest jedno wielkie nieporozumienie.
prof. Antoni Tajduś: Nastąpi rozwój działalności Centrum Karier i przywiązuje do tego wielką wagę. Jest mi trudno powiedzieć, dlaczego Pan tak źle ocenia dotychczasową działaność. Oczekuje na mail ze szczegółami.

student: Czy ma Pan koncepcję na wypromowanie "mniej" popularnych kierunków?
prof. Antoni Tajduś: Nie ma "mniej popularnych" kierunków. Są tylko kierunki, które studenci rzadziej wybierają, bowiem często nie wiedzą, że po ich ukończeniu jest interesująca i ciekawa praca. Na przykład Wydział Odlewnictwa ma mniej kandydatów niż inne, a przecież w Polsce pracuje ponad cztery tysiące odlewni, które czekają na młodych, sprawnych inżynierów.

prytnar: Chciałem zapytać o opinie na temat ogromnej liczby kadry, oczywiście nie mam na myśli naukowej. Czy nie mamy tu aby przerośniętej administracji?
prof. Antoni Tajduś: Stale zmniejsza się stosunek liczby pracowników technicznych do pracowników naukowych. Ten problem jest w centrum mojej uwagi. Nie chcę dokonać zmniejszenia gwałtownego poprzez zwolnienie ludzi bowiem w wielu przypadkach byłaby to ogromna tragedia. Wybrałem rozwiązanie powolne - w miejsce osoby przechodzącej na emeryturę na stanowisku zbędnym nie przyjmuje nowej. Już w tej chwili jesteśmy jedną z uczelni, która ma najniższy wskaźnik liczby pracowników technicznych do dydaktycznych.

mrowka: Który kierunek uważa Pan za najlepszy na AGH?
prof. Antoni Tajduś: Nie mam faworyta. Każdy kierunek, który się lubi i traktuje poważnie w przyszłości może być doskonałą przepustką do kariery zawodowej lub naukowej.

student: Gdzie jeżdzi Pan na narty jeżeli jeździ?
prof. Antoni Tajduś: Jeżdżę dużo i chyba dobrze, bo po trasach czerwonych i czarnych. Ostatnio byłem w Madonna de Campillo i dziennie robiłem okolo 40-50 km na nartach.

Moderator: To już będzie ostatnie pytanie do J.M. Rektora AGH prof. Antoniego Tajdusia.

Mariusz_z_MSE: Czy może nam Pan zdradzić, Jaki jest samochód Pana marzeń?
prof. Antoni Tajduś: Szybki, szybki, sportowy i bezawaryjny. Czekam, że taki wyprodukują kiedyś.

prof. Antoni Tajduś: Dziękuję za spotkanie i za zadane interesujące pytania. Do zobaczenia na kolejnych czatach.

Moderator: Zapis czata będzie dostępny pod adresem - www.cyfronet.pl/chat/

Moderator: Zapraszamy na kolejny czat o godzinie 20:00, 12 kwietnia 2006 z mgr Teresą Główką - Kierownikiem Działu Nauczania.


Czat prowadził - Krzysztof Ryba
Moderator - Ireneusz Hyra