Czat z władzami AGH - 22 marca 2006

Czat z władzami AGH - 22 marca 2006

Zapis czata z Prorektorem ds. Ogólnych - dr hab. inż., prof. nadzw. Tadeuszem Słomką.

Z dr Tadeuszem Słomką po czacie rozmaiwał Michał Stela z Akademickiego Radia eX FM

** rozpoczyna się dyskusja moderowana

Rektor_AGH: Witam serdecznie wszystkich, którzy chcieli się ze mną spotkać na czacie. Zapraszam do dyskusji, do zadawania pytań.

aa: Wracając do pytania z przed tygodnia. Jestem studentem i nie jeden raz zdarzyło mi się że przyjechałem samochodem i nie miałem gdzie go zostawić na ul. Reymonta. Czy AGH przewiduje budowę jakiegoś ogólnodostępnego parkingu a nie tylko tego za ogrodzeniem uczelni?
Rektor_AGH: AGH ma najlepszą sytuację, jeśli chodzi o parkingi, jednak wciąż jest tego za mało. Nie ma niestety szans na budowę ogólniedostępnego parkingu poza terenem AGH natomiast będziemy zwiększać pulę miejsc parkingowych w obszarze AGH.

balbinka: Czy AGH przewiduje jakieś remonty akademików? Niektóre pokoje przypominają sytuację z filmu "Alternatywy 4".
Rektor_AGH: Tak, oczywiście. Zmeiniliśmy strukturę zarządzania Miasteczkiem Studenckim. Nowe władze Miasteczka mają się skupić na podniesieniu standardu akademików i na zróżnicowaniu opłat za akademiki w zależności od komfortu. Niestety akcja remontowa na Miasteczku Studenckim jest procesem ciągłym.

igor: Dlaczego budynki AGH są takie szare? Czy coś się zmieni za Pana kadencji?
Rektor_AGH: Mamy taką nadzieję. To jeden z moich priorytetów. Chciałbym, żeby infrastruktura AGH wypiękniała. Mogę już zdradzić, że w najbliższym czasie chcemy wyremontować fasadę głównego budynku AGH A0. Najpóźniej w przyszlym roku.

kaes: Witam. Proszę mi powiedzieć, czym wogóle zajmuje się prorektor od spraw ogólnych??
Rektor_AGH: Rektor Tajduś mówi czasami, że prorektor ds. ogólnych to jest prorektor od wszystkiego, co mu zleci rektor główny. Natomiast poważnie mówiąc w kompetencjach prorektora ds. ogólnych są sprawy kadrowe, struktura uczelni i infrastruktura uczelni, a więc całkiem poważne zadania. Ja chciałem, aby słowo "ogólny" zastąpić "do spraw zarządzania i finansów", ale Rektor Tajduś stwierdził, że chcę mu wchodzić w kompetencje ;)

tadeus: Proszę mi powiedzieć kto zostanie dziekanem Międzywydziałowej Szkoły Energetyki?
Rektor_AGH: Jeszcze nie wiem, ale w perspektywie kilku tygodni sprawa się wyjaśni. Na pewno będzie to kompetentna osoba. Myślę, że jest Pan w kręgu zainteresowanych tym stanowiskiem, oby się poszczęściło.

smoczyca: Czy są szanse na przyjmowanie na etat młodych naukowców - doktorantów
Rektor_AGH: Oczywiście. W ostatnim czasie zdecydowanie zwiększamy liczbę nowo przyjmowanych asystentów i młodych doktorów. Piramida nadal jest jeszcze odwrócona, ale aktualnie mamy już około czterystu asystentów. Sznase są coraz większe ponieważ kadra pracowników naukowych AGH niestety się starzeje. W perspektywie kilku lat musimy przyjąc na etaty kilkaset młodych pracowników naukowo-dydaktycznych.

rzuff: Witam! Czy nie uważa Pan, że kadra profesorów AGH za bardzo się starzeje?
Rektor_AGH: Niestety dokładnie tak jest. Średni wiek profesorów przekracza już 60 lat. Niestety liczba habilitacji na wielu wydziałach nie rekompensuje odejść emerytalnych. Mamy nadzieję, że nowe wymagania nakładające obowiązek zrealizowania habilitacji przez adiunktow w okresie 9 lat przyspiesza proces odmładzania kadry profesorskiej.

tadeus: a jakie są warunki przyjmowania na doktorantów?
Rektor_AGH: Na razie różne na różnych wydziałach. Generalnie wysoka średnia ze studiów i "Iskra Boża" do pracy naukowej. W najbliższym czasie chcemy warunki przyjęcia na studia doktoranckie ujednolicić w skali Uczelni.

wisnia: Pytanie standardowe jak ktoś to określił tydzień temu. Lubi się Pan napić piwa w dobrym towarzystwie?
Rektor_AGH: Oczywiście. Szczególnie na rajdach studenckich. Uprzedzając pytanie - nie mam ulubionego, ale Tyskie, Żywiec, Guiness, a dawniej Porter pojawiają się czesciej w menu.

igor: Podobno jest Pan fajny na rajdach studenckich. Czy można nadal liczyć na Pana obecność na rajdzie w tym roku?
Rektor_AGH: :) Rzeczywiście, muszę się przyznać, że mam slabość do rajdów. Reaktywowałem rajd na Wydzieale Geologii... i byłem na wszystkich rajdach. Organizowałem konkursy i sam je prowadziłem (bardzo to lubie). Lubie też pośpiewać, zwłaszcza w dobrym towarzystwie przy kuflu piwa. Jeśli dostanę zaproszenie na Rajd Geologa, to skorzystam.

aga: Jest Pan inicjatorem i "ojcem" nowej specjalności na Pana Wydziale - geoturystyki. To wspaniały pomysł na utrzymanie się "na fali". Jak się to sprawdza? A czy ma Pan pomysł na jakiś hit w skali Uczelni?
Rektor_AGH: Geoturystyka to moje oczko w głowie. Rozwija się doskonale mimo podwyższonych wymagań językowych. Tworzymy także Światowe Stowarzyszenie Geoturystyki wspólnie ze Słowakami, Czechami, Amerykanami. Od trzech lat organizujemy międzynarodowe konferencje geoturystyczne. W skali Uczleni marzy mi się powołanie nietypowego, jak na uczlenie techniczną, ale bardzo popularnego na wielu uczelniach kierunku "Turystyka i rekreacja". Może uda się to zrobić we współpracy z inną krakowską uczelnią.

Ayatollah: Czy ma Pan jakiegoś faworyta w sporcie w sensie komuś Pan kibicuje? Jakiś zespół piłkarski?
Rektor_AGH: Od dziecka jestem kibicem Cracovii. Bardzo boleję, że ostatnio doszło do tak tragicznego wypadku. Za młodych lat byłem czynnym pasjonatem sportu. Grałem w piłkę nożną, siatkówkę, ale moimi ulubionymi konkurencjami byly skoki - trójskok i skok o tyczce. Trochę jestem zniesmaczony niewiarygodną komercjalizacją sportu.

tadeus: Co sądzi Pan rektor aby odbył się kiedyś mecz kadry AGH`owskiej np. z kadrą UJ na stadionie Wisły. Proszę mi wierzyć że na trybunach była by na pewno duża frekwencja (ze strony AGH na pewno)
Rektor_AGH: Świetny pomysł! Mamy bardzo dobre kontakty z władzami rektorskimi UJ, PK, myślę że spróbujemy stosunkowo szybko takie zawody zorganizować. Gratuluję świetnego pomysłu. Kupujemy go :)

kaes: Czy jest szansa na zmniejszenie opłat za akademiki, ja i wielu studentów na pewno będziemy Pana za to miło wspominać :)
Rektor_AGH: Jest szansa. Przede wszystkim poprzez zróżnicowaną ofertę cenową w zależności od standardu wyposażenia pokoju. Mam nadzieję, że już w przyszłym roku będziemy dysponować bardzo konkretną ofertą dla studentów. Zmiany, które zostały przeprowadzone w sposobie zarządzania Miasteczkiem mają na celu przynajmniej ustabilizować ceny na tym poziomie, przy permanentnym podnoszeniu standardów. Jestem szefem rady Miasteczka Studenckiego i na pewno jest to priorytetowy cel tej Rady.

jj23: Czy Miasteczko będzie prywatyzowane czy stan obecny jest stabilny ?
Rektor_AGH: Nie myślimy o prywatyzacji Miasteczka. Stan jest stabilny.

kojot: Drogi Panie Rektorze. Co się stało z pojemnikami na śmieci w A0?
Rektor_AGH: Jestem zszokowany, że w A0 nie ma pojemników na śmieci?! Jutro sprawdzę, jeśli rzeczywiście tak jest wspólnie z Panem Dziekanem Matyszkiewiczem przywrócimy stan normalności. Możliwe, że wiąże się to z bezpieczeństwem studentów i pracowników.

igor: Witam, już późno, a Pan ciągle pracuje. Jest Pan tytanem pracy. Czy Pan wogóle odpoczywa. Jak?
Rektor_AGH: Jeśli tylko mogę, to oczywiście odpoczywam. Najchętniej czynnie podróżując, chodząc na dlłgie spacery z psem. Ale myślę, że o takim poważnym wypoczynku pomyślę po zakończeniu kadencji.

franek: W kwestii A0. Czy nie byłoby dobrze, żeby wstawić więcej ławek na korytarzach tego budynku? Studenci nie musieliby siedzieć na podłodze.
Rektor_AGH: To jest dziwna sprawa. Kiedy byłem dziekanem wydziału kilka razy dowiadywałem się ze zdumieniem, ze z budynku zniknęło kilkanaście ławek. Na pewno postaramy się nieco zwiększyć liczbę ławek. Nieco dlatego, ponieważ ten najważniejszy budynek AGH musi być komunikacyjnie drożny. Już się obawiam, co jeszcze zniknie z budynku A0...? Oby nie Rektorzy ;-) Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że kilka lat temu jakiś młody człowiek wynosił z budynku A0 sedes w dużym plecaku... Wielokrotnie także z toalet znikała armatura.

Chlopaczek: Czemu AGH praktycznie nie prowadzi studiów wieczorowych? Odbiera to możliwość studiowania ludziom którzy nie mogą studiować zaocznie i dziennie.
Rektor_AGH: Podjęliśmy już decyzję o uruchomieniu tego typu studiów. Konkretna oferta być może pojawi się już od nowego roku akademickiego.

kaes: Czy relacje między rektorami to tylko sprawy poważne czy są też jakieś anegdoty?
Rektor_AGH: W ekipie rektorskiej, w której mam zaszczyt być prawie zawsze jest wesoło. Ale jednoczenśnie bardzo konstruktywnie. Nikt z naszej ekipy nie lubi smutasów, więc dowcipy są na porządku dziennym. Mamy także zamiar wydać książeczkę z anegdotami o pracownikach AGH. Jedną moge nawet przytoczyć. Jeden z profesorów AGH prowadził egzamin. Studenci spytali, czy można otworzyć okno ponieważ jest w sali gorąco. "Proszę bardzo. I tak nie jesteście orłami. I tak nie wyfruniecie" Po zakończonym egzaminie profesor pierwszy wychodzi z sali, a jeden ze studentów pyta: "Pan profesor drzwiami? Nie oknem?"

jj23: Jakie jest zdanie Pana Rektora o likwidacji resortu nauki i stworzenie jednego
Rektor_AGH: Rozumiem, że chodzi o stworzenie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Myślę, że jest to oszczędność jednego etatu. Ponieważ liczba vice-ministrów nowego ministerstwa jest rowna liczbie vice-ministrów poprzednich ministerstw. Natomiast na pewno poniesiono pewne koszta reorganizacji.

aga: Czy spełnicie Panowie Rektorzy obietnice wyborcze?
Rektor_AGH: Oczywiście. Mamy na to trzy lata i bardzo zaawansowane prace nad realizacją naszych przedwyborczych postulatów. Mamy nadzieję zrobic nawet coś dodatkowo.

calvos: Panie Rektorze czy odłączanie od internetu na akademikach za opóźnienia z opłatą jest legalne?
Rektor_AGH: Nie wiem, ale sprawdzę.

kojot: Podobno jest Pan wyśmienitym tancerzem? Czy to prawda?
Rektor_AGH: ;-) Pierwsze slyszę, ale chciałbym, aby to była prawda. Moje dotychczasowe partnerki nie narzekały, ale czy były zachwycone? Nie wiem, trzeba je zapytać.

Putek: Jakie trzy "dobre" rady powiedziałby Pan początkującym pracownikom nauki polskiej?
Rektor_AGH: Po pierwsze starać się robić to, co sprawia nam przyjemność, a równocześnie jest twórcze, ważne. Po drugie starać się szybko realizować kolejne stopnie, żeby jak najwcześniej osiągnąć samodzielność naukową. Wtedy mozna realziować swoje cele. A po trzecie - jak najwięcej wyjeżdżać do zagranicznych ośrodków naukowych.

grebo: Co sądzi Pan o bezpłatnym kształceniu studentów? Czy inwestowanie w wykształcenie młodych ludzi, którzy i tak w większości wyjeżdżają za granice nie jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto??
Rektor_AGH: Coś w tym jest... Sytuacja w Polsce jest następująca: często dobrze sytuowani studenci studiują za darmo na renomowanych uczelniach i wyjeżdżają za granice. Z kolei biedniejsi studenci płacą za studia często na uczelniach niepublicznych i Ci pozostają w Polsce. Ja jestem zwolennikiem pewnej odpłatności za studia przy rozbudowanym systemie stypendiów socjalnych i naukowych. Ale na razie niestety nic nie wskazuje na zmiany idące w tym kierunku.

kojot: Czy każdy student może korzystać z WI-FI w A0? Jakie są ograniczenia? Czy całe AGH jest objęte tym systemem?
Rektor_AGH: Nie chcę skłamać. Proszę wejść na stronę wifi.agh.edu.pl Tam są wszystkie niezbędne informacje. Niestety jeszcze nie całe AGH objęte jest tym systemem.

Rumburak: Panie Rektorze dlaczego chciał Pan zostać Prorektorem? Czym było to spowodowane?
Rektor_AGH: Taka propozycje dostałem od Rektora Tajdusia. Bardzo odpowiadał mi skład całej ekipy i cele programowe, jakie zarysowaliśmy w trakcie pierwszych rozmów. Lubię wyzwania i na ogół udaje mi się im sprostać.

Piekny_Roman: Czy znajduje Pan dla siebie jakiś czas wolny? A jeśli tak to co Pan w nim porabia?
Rektor_AGH: Mam nadzieję, że to nie żona pyta ;-) Drugi raz to samo pytanie? Jak juz powiedziałem, staram się (nie ma tego czasu za dużo). Trochę lepiej jest w czasie wakacji, a poza tym z racji mojego zawodu (geolog) przebywam dużo w terenie.

kojot: Jaki jest Pana stosunek do ściąg i ściągania? Co władze AGH zamierzają z tym faktem zrobić?
Rektor_AGH: Mój stosunek jest bardzo negatywny. Jako dziekan Wydziału Geologi... doprowadziłem do uchwaly Rady Wydziału, która nakłada sankcje za ściąganie i posiadanie ściąg. Stało się tak na wniosek wielu studentów zbulwersowanych brakiem równych szans na wszelkiego rodzaju kolokwiach, egzaminach.

Mariusz: Czy ściągał Pan będąc studentem?
Rektor_AGH: Bardzo często miałem ściągi, ale chyba nie ściągałem. Wstyd się przyznać, ale w indeksie nie mam żadnej dwójki, chociaż jedna mi groziła.

Fakiniasz: Co Pan myśli o "kształceniu bez granic"? O powstawaniu konsorcjów międzynarodowych które mają świadczyć usługi edukacyjne.
Rektor_AGH: Chyba nam to grozi... Ja sądzę, że kształcenie w różnych krajach, w różnych uczelniach to zdobywanie dodatkowej wiedzy, umiejętności i doświadczeń. Nie mam wątpliwości, że taka jest przyszłośc edukacji.

kaes: Czy nie ma szans na otworzenie Świniarni? Kiedyś to było kultowe miejsce na Miasteczku. Zgadzam się że były problemy, ale na pewno dało by się rozwiązać sytuację?
Rektor_AGH: Chyba nie ma. Jest tam już odziez, studenci muszą w czymś chodzić ;-) Pewne, nawet kultowe miejsca, odchodzą w historię. Z moich czasów studenckich pamiętam Klub Studencki o wdzięcznej nazwie "Gnój", który był dla nas miejscem magicznym, ale to też już historia.

kojot: Czy nie tęskni Pan za wydziałem geologii? My za Panem bardzo tęsknimy! Zwłaszcza grupa OŹE IV rok!
Rektor_AGH: Nie pożegnałem się z Wydziałem Goelogii. Nadal prowadzę wyklady. Jestem kieroniwkime Zakladu i mam wiele kontaktów ze studentami. Pozdrawiam grupę OŹE z IV roku. Spotkamy się na rajdzie.

fizol: Czy znajduje Pan czas w swoim rektorowaniu na pracę naukową?
Rektor_AGH: Staram się, ale rzeczywiście tego czasu nie jest zbyt dużo i trzeba go wykorzystać.

smoczyca: A co Pan myśli o poziomie kształcenia na AGH, i czy nie myśli Pan o zmianach?
Rektor_AGH: Uważam, że poziom kształcenia na AGH generalnie jest bardzo wysoki. Świadczą o tym nie tylko wysokie miejsca w rankingach, ale i duża łatwość z jaką przynajmniej niektórzy nasi absolwenci znajdują prace. Spora część naszych absolwentow wyjeżdża takze za granice i tam znajduje satysfakcjonującą pracę. Jeden z moich dyplomantów ze spejalności Geoturystyka po dwóch latach pobytu w Wielkiej Brytanii został dyrektorem dużego hotelu.

Mariusz: Jakie ma Pan Rektor zdanie na temat studentek na AGH? Czy nie uważa Pan, że powinno ich być nieco więcej (tak też twierdzi kierownik dziekanatu MSE :D)?
Rektor_AGH: Rzeczywiście na razie jeszcze studenci przeważają na AGH, ale na kilku wydziałach dominują już panie. Poczytuje sobie za duży sukces, że na Wydziale Geologii 60% to piękne studentki.

calvos: Jaki wg Rektora jest w tej chwili najbardziej przyszłościowa specjalność na rodzimym wydziale - odnosząc to do przyszłych studentów, którzy zaczną studiować w październiku?
Rektor_AGH: Na Wydziale Geologii jest wiele bardzo dobrych specjalności. Wszystko zalezy od tego, co nas interesuje i w czym chcemy się w przyszłości realizować.

igor: Czy teraz Pan prowadzi sprawę budowy basenu? Kiedy on będzie?
Rektor_AGH: Z ramienia Rektora Tajdusia sprawę nadzoruje, ale ponieważ jest to jego pomysł, jego oczko w głowie, to basen będzie szybko. Mamy nadzieje, że już w październiku przyszłego roku. Aktulanie uruchamiamy przetargi.

Moderator: To będzie ostatnie pytanie do naszego gościa
Sierotka_Marysia: Czy jakieś pytanie sprawiło Panu dziś niemiłą niespodziankę? Miał Pan problem z odpowiedzią?

Rektor_AGH: Nie. Mogło być więcej kłopotliwych, albo zabawowych.

Rektor_AGH: Bardzo dziękuję wszystkim, którzy zechcieli się ze mną spotkać. Było mi bardzo przyjemnie i chętnie w przyszłości powtórzę takie spotkanie. Do zobaczenia na korytarzach i w salach dydaktycznych AGH. A zwłaszcza na Rajdzie! Dziękuje. Dobrej nocy.

Moderator: Zapraszamy na kolejne spotkanie 29 marca 2006 godz. 20:00 z prof. Kazimierzem Jeleniem

Moderator: Zapis czata będzie dostępny na stronach www.cyfronet.pl/chat/

** kończy się dyskusja moderowana


Czat prowadził - Krzysztof Ryba
Moderator - Ireneusz Hyra