Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę hali maszyn ACK CYFRONET AGH

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę hali maszyn ACK CYFRONET AGH

29 maja br. w Akademii Górniczo-Hutniczej odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod halę komputerową, która będzie uzupełnieniem siedziby Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH.

Celem rozbudowy jest rozwój infrastruktury komputerów dużej mocy obliczeniowej ACK CYFRONET AGH, która służy nauce i badaniom – zarówno w regionie, jak i w całej Polsce. W nowym budynku, o łącznej powierzchni użytkowej ponad 1600 m2, znajdą się hale komputerowe oraz pomieszczenia techniczne umożliwiające eksploatację zaawansowanych urządzeń. Hala komputerowa wyposażona będzie także w infrastrukturę towarzyszącą: m.in. klimatyzację precyzyjną, urządzenia podtrzymujące zasilanie, stacje transformatorową oraz agregaty prądotwórcze.

Hala maszyn będzie połączona z obecnym budynkiem jednostki, przewiązką o długości 16 m (na wysokości półpiętra istniejącego budynku). Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, a jego budżet wynosi 12,22 mln zł (w tym 8,29 mln zł dofinansowania unijnego). Planowany termin ukończenia trzykondygnacyjnego budynku przewidziano na marzec 2014 roku.

 

Źródło: AGH