Superkomputer z ACK CYFRONET AGH najlepszy w Polsce i 145 na świecie

Superkomputer z ACK CYFRONET AGH najlepszy w Polsce i 145 na świecie

Na opublikowanej 18 listopada b.r. w Denver prestiżowej liście TOP 500 - najpotężniejszych komputerów na kuli ziemskiej - superkomputer Zeus z Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH uplasował się na 145. pozycji na świecie. Oznacza to, że superkomputer z AGH jest nadal najwydajniejszym tego typu urządzeniem w Polsce.

Ranking największych maszyn obliczeniowych na świecie publikowany jest dwa razy do roku. Zeus z ACK CYFRONET AGH po raz ósmy z rzędu został najmocniejszym komputerem w naszym kraju. W pierwszej pięćsetce znalazł się jeszcze jeden polski superkomputer z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego (221 miejsce). Klaster Zeus jest przeznaczony do obliczeń naukowych, m.in. w projekcie PL-Grid (www.plgrid.pl). Superkomputer Akademii Górniczo-Hutniczej oparty jest o  system operacyjny Scientific Linux (SL). Moc obliczeniowa Zeusa to ponad 373 Tflops*. Dostawcą rozwiązań zastosowanych w jednostce jest firma Hewlett-Packard.

Superkomputer Zeus wykorzystywany jest np. do modelowania projektów energetycznych, obliczeń w pracach nad fizyką wysokich energii (m.in. w pracach CERN-u), a także skomplikowanych obliczeń z dziedziny chemii, biologii czy nanotechnologii. Naukowcy mogą z jego zasobów korzystać bezpłatnie. Liczba zadań obliczeniowych wykonanych na Zeusie tylko w roku 2012 wyniosła ponad 8 milionów (8 126 522).

W najbliższych miesiącach pojawi się szansa na awans Zeusa  w światowych rankingach – 4 listopada b.r. Narodowe Centrum Badań  i Rozwoju ogłosiło wyniki konkursu zrealizowanego w ramach Działania 2.3: Inwestycje związane z rozwojem infrastruktury informatycznej nauki. Największym beneficjentem tego konkursu, z dofinansowaniem w wysokości 105 mln zł, zostało ACK CYFRONET AGH. Środki te zostaną przeznaczone na dalszy rozwój zaawansowanej infrastruktury obliczeniowej, w ramach realizacji projektu Centrum kompetencji w zakresie rozproszonych infrastruktur obliczeniowych typu gridowego – PLGridCore.

FLOPS - (ang. FLoating point Operations Per Second) – liczba operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę, jednostka wydajności komputerów, a dokładniej wydajności układów realizujących obliczenia zmiennoprzecinkowe.

Akademia Górniczo Hutnicza
19.11.2013