Konkurs na grafikę dla Prometheusa rozstrzygnięty

Konkurs na grafikę dla Prometheusa rozstrzygnięty

Znamy zwycięzcę konkursu na grafikę dla superkomputera Prometheus. Autorem wybranego projektu jest pan Michał Teliga. Nagrodą ufundowaną przez firmę HP Polska jest suma pięciu tysięcy złotych.

W pierwszym etapie konkursu jury wyłoniło cztery z czterdziestu dwóch projektów, jakie napłynęły do Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH z całej Polski. Następnie internauci oceniali prace na oficjalnym profilu Akademii Górniczo-Hutniczej na Facebooku. W sumie oddali oni 4302 głosy.

– Jesteśmy miło zaskoczeni zaangażowaniem internautów. Docierało do nas wiele pełnych emocji komentarzy, uwag i sugestii – mówi dyrektor Cyfronetu prof. Kazimierz Wiatr.

O wyborze pracy autorstwa pana Michała Teligi zdecydowała suma głosów internautów (1501) oraz jurorów. Projekt poddany zostanie teraz pracom adaptacyjnym do struktury obudowy superkomputera i wymogów druku. Następnie jego wykonaniem zajmie się specjalistyczna firma w USA.

– Gdy tylko zakończymy ten etap prac, Prometheus, w nowym i pięknym garniturze, zostanie przedstawiony szerokiej publiczności. Równolegle trwają przygotowania do udostępnienia jego mocy obliczeniowej polskim naukowcom – dodaje prof. Wiatr.

Uroczystość prezentacji nowej supermaszyny zaplanowano na kwiecień 2015 r.