Kształcenie podyplomowe

Przykłady stron Continuing Education

Pracę w zawodzie farmaceuty charakteryzuje potrzeba ciągłego dokształcania. Pojawiające się coraz to nowe leki i zmieniające się metody leczenia różnych chorób niejako wymuszają na wykonujących ten zawód, aby stale uzupełniali swoją wiedzę. Internet wydaje się być w tym celu niemal idealnym narzędziem, umożliwia bowiem odbycie kursów bez potrzeby podróżowania, w zaciszu domowym, w dowolnym czasie.
Oczywiście ten sposób dokształcania jest uboższy o bezpośredni kontakt z prowadzącymi i współuczestnikami takich kursów, ale powyższe zalety mogą w niektórych warunkach okazać się nieocenione. Jak dotychczas nie ma niestety witryn oferujących taką możliwość w języku polskim, w przeciwieństwie do anglojęzycznych stron Continuing Education mających szeroką reprezentację w Internecie [8]. Przybierają one najczęściej formę zorganizowaną w następujący sposób:
Pierwszą część stanowi materiał edukacyjny, który można odczytywać i drukować (często także w formacie PDF) bezpłatnie i często bez potrzeby rejestracji.
Druga część to pytania sprawdzające w formie testów, na które uczestnik odpowiada a na-stępnie wysyła odpowiedzi drogą elektroniczną. W tym module, nawet jeśli kurs jest nieodpłatny, nieodzowna jest rejestracja. Najczęściej jednak można zapoznać się z pytaniami, nawet nie posiadając odpowiednich uprawnień - traci się tylko możliwość zweryfikowania swych odpowiedzi.
Jeśli jednak uprawnienia się posiada, to po uzyskaniu wymaganego minimum poprawnych odpowiedzi można otrzymać certyfikat (drogą elektroniczną lub zwykłą pocztą) zdania odpowiedniego kursu. W przypadku amerykańskich witryn, akredytowanych przez odpowiednie stowarzyszenieACPE (American Council on Pharmaceutical Education) każda z nich daje, po odbyciu określonej liczby zajęć, możliwość uzyskania kwalifikacji zawodowych.

poprzedni rozdział    Do góry    następny rozdział

Przykłady stron Continuing Education:

Power-Pak Communications: Pharmacy Continuing Education

Oferuje kilkadziesiąt kursów o różnej tematyce, których treść zilustrowana jest tabelami i wykresami, do każdego z nich dołączony jest zestaw pytań. Aby wysyłać odpowiedzi wymagana jest rejestracja.

adres: http://www.powerpak.com/CE/pharmacy.html

Inet CE - Internet Continuing Education

Oferuje szesnaście artykułów dotyczących terapii różnych chorób, w tym także artykuł Ad-verse Drug Reactions and Events, również wymagana procedura rejestracji (bezpłatna).

adres: http//www.inetce.org/

poprzedni rozdział    Do góry    następny rozdział

ContinuingEducation.com

Witryna ta daje możliwość drukowania materiałów w formacie PDF. Obejmują one takie tematy jak: stosowanie domowych testów diagnostycznych, terapia migren, terapie alternatyw-ne w cu-krzycy, chorobach sercowo-naczyniowych, prawo farmaceutyczne, chemoprewencja raka piersi, prostaty i inne. Do uzyskania certyfikatu potrzebna jest rejestracja (płatna).

adres: http://www.continuingeducation.com/pharmacy/index.html

USPharmacist

Internetowe strony czasopisma farmaceutycznego przeznaczonego dla szerokiej rzeszy farmaceutów pracujących także w szpitalach, laboratoriach, uczelniach i przemyśle, a także studentów i innych pracowników służby zdrowia. Dla subskrybentów dostępny jest pełny moduł CE, witryna daje również możliwość bezpośredniego zapoznania się z artykułami tworzącymi cykl wykładów.

adres: http://www.uspharmacist.com (na stronach witryny głównej czasopisma znajduje się odsyłacz do działu Continuing Education)

Pharmacy Update

Gromadzi artykuły z czasopisma „Chemist&Druggist”, w którym pojawiają się one dwa razy w miesiącu w ramach kursu "The Pharmacy modular course". Dołączone do artykułów pytania również umożliwiają sprawdzenie swojej wiedzy.

adres: http://www.dotpharmacy.co.uk/upmain.html

poprzedni rozdział    Do góry    następny rozdział