Podsumowanie

Przeprowadzona analiza farmaceutycznych zasobów Internetu wykazała, że stanowi on cenne narzędzie przekazywania informacji i rozpowszechniania jej w różnych formach. Należy podkreślić, że proces naukowej wymiany danych powinien zachodzić w jak najkrótszym czasie i dostarczać wiadomości jak najbardziej aktualnych i rzetelnych. Wymaga się również, aby dostęp do informacji naukowej stawał się coraz pełniejszy i obejmował jak najbardziej różnorodne i adekwatne tematycznie źródła. System informacyjny jakim stał się Internet zapewnia takie działanie, pod warunkiem znajomości możliwości jego usług. W pracy zostały omówione zasoby dostępne za pośrednictwem takich podstawowych usług Internetu jak: poczta elektroniczna, WWW, Telnet i FTP.

Poczta elektroniczna służyć może nie tylko do prostego komunikowania się, ale także do przesyłania tą drogą artykułów: do recenzentów, do redakcji czasopism elektronicznych w celu publikacji czy wspólnego pisania książki. Działające z jej wykorzystaniem specjalistyczne grupy dyskusyjne umożliwiają wymienianie uwag, konfrontowanie spostrzeżeń, rozwiązywanie problemów dotyczących bardzo wąskich dziedzin wiedzy. Oprócz omówionych w poszczególnych rozdziałach farmaceutom służyć mogą także następujące grupy: PharmPC - poświęcona opiece farmaceutycznej , EPIDEMIO-L farmakoepidemiologii, czy grupa o nazwie History, której tematyka dotyczy zagadnień związanych z historią farmacji, i wiele innych.

Inna równie popularna usługa WWW pozwala na uzyskanie informacji w trybie tekstowym o:
-lekach i substancjach chemicznych ich składzie, działaniach i wyglądzie, stosowaniu, przeciwwskazaniach, skutkach ubocznych. Pochodzić ona może od producenta, z instytucji naukowo - badawczej, od lekarzy, pacjentów. Informacje o lekach opracowane przez odpowiednie środki mogą być skierowane w drugą stronę, do pacjentów, dla których przygotowywane są instrukcje i zalecenia.
-instytucjach akademickich, badawczych, legislacyjnych, stowarzyszeniach,
-fundacjach
-producentach i dystrybutorach środków farmaceutycznych, odczynników chemicznych i aparatury
-o przepisach, zarządzeniach
-o konferencjach, sympozjach i spotkaniach
-programach, kursach akademickich z możliwością interaktywnego w nich uczestniczenia
-o dokonaniach i zainteresowaniach specjalistów z danej dziedziny

Telnetowa usługa pozwala na wykorzystywanie pracy odległych maszyn dysponujących specjalistycznym oprogramowaniem i gromadzącymi duże ilości danych, a opcja FTP daje możliwość uzyskania programów działających na własnym komputerze farmaceuty - internauty.

Niniejsza praca ma charakter przeglądu, który ułatwić ma dalsze poszukiwania. Wymienione usługi zostały zobrazowane przykładami źródeł działających za ich pośrednictwem i mających zastosowanie w kilku dziedzinach farmacji.

Przedstawione rozdziały stanowią niewielki wycinek z internetowych zasobów, które obejmują również zakresem tematycznym takie nauki związane z farmacją jak mikrobiologia, biologia molekularna, biochemia, czy farmakoekonomika, a które nie zostały tu przeanalizowane. Najbogatsza reprezentacja informacji z różnych dziedzin dotyczy źródeł w języku angielskim, zwraca natomiast uwagę fakt skromnej ilościowo obecności polskich witryn i serwisów.

Nie zostały również uwzględnione serwisy firm farmaceutycznych, które oprócz celów reklamowych realizują działalność informacyjną na polu badań naukowych.

Omówione źródła przedstawiono natomiast jako punkty wyjścia do uzyskiwania informacji. Praktyczne wykorzystanie zamieszczonych przykładów stanowić powinno przedmiot dalszych badań. Mogą one dotyczyć wykorzystania podanych systemów baz danych, które oddają nieocenione usługi. Dzięki nim zamiast nieświadomie powtarzać już przeprowadzone eksperymenty, można zapoznać się z ich wynikami i uwzględnić je w dalszych badaniach. Realizacja tego zadania nie była możliwa na obecną chwilę, ze względu na brak podstawowych opracowań, które pozwoliły by na poruszanie się w internetowych zasobach nie metodą prób i błędów, ale wytyczonymi i sprawdzonymi drogami.

Zamierzeniem autorki pracy było wypełnienie tej luki, odczuwanej w środowisku farmaceutycznym. Dlatego w odpowiedzi na apel webmastera - farmaceuty Stanisława Piechuli, autora witryny Farmacja w Polsce praca ta zostanie umieszczona na stronach tej witryny, tak aby przedstawione w niej adresy stały się pomocnymi w sieciowych poszukiwaniach, zwłaszcza że aktualność zgromadzonej wiedzy będzie się stopniowo zmniejszać ze względu na tempo zmian w sieci, która wymaga stałego z nią kontaktu.

Należy także nadmienić, iż paradoksalnie zalety Internetu - obfitość wiadomości, łatwy do nich dostęp nieść mogą ryzyko zalewu bezużyteczną, a nawet szkodliwą masą faktów. Jakkolwiek wypracowywane są na bieżąco skuteczne systemy zabezpieczeń, nie dopuszczających do zamieszczania bezwartościowych źródeł, a coraz nowsze wyszukiwarki dostarczają tylko wymaganej informacji, to właściwe wykorzystanie sieci w każdej dziedzinie nauki wymaga doświadczenia i rzetelnej wiedzy z danej dyscypliny naukowej.

poprzedni rozdział    Do góry    następny rozdział