Tarcza

Tarcza jest jedną z głównych części herbu. Z latami zmieniał się jej kształt. Początkowo odzwierciedlała rzeczywistość, czyli była podobna do używanych i noszonych tarcz. Z czasem stanowiła wymysł i powstawała z natchnienia różnej maści artystów. Pisał o nich Franciszek Kamocki:

   "Chyba nie będzie ironia onjaśnienie, ze ta ostatnia (tarcza -przyp. mój) przedstawiać ma nie serduszka z sielskich okiennic ani wyłamane palety, ani stylizowane skarabeusze, ślimaczki, mongolfiery czy detale od pozytecznych skądinąd przyborów, ani nawet pęczki kiszek - lecz rycerskie puklerze"

Korona

W Polsce korona była jedynie upiększeniem herbu. Kształt i liczba pałek w koronie do czasów rozpowszechnienia sie obcych tytułów nie oznaczała rangi posiadacza jak to bylo na Zachodzie Europy (np. 7 pałek - baronowska, 9 pałek - hrabiowska, mitra -  książęca, itp).

Hełm

Hełm również zmienial kształt z czasem i w Europie Zachodniej podkreślał tytuł.

Labry

Labry czyli chusta otaczajaca hełm i tarczę posiada kolor zewnetrzny barwy tarczy, natomiast jej spód - barwę godła.

Klejnot

W Polszcze często klejnotem nazywano sam herb (patrz Sienkiewicz:)). W rzeczywistości klejnot to znak znajdujacy się na hełmie, który rozwinął sie z piuropusza, a pozwalał na identyfikację rycerza. Może mieć kształt godła herbu, samego piuropusza, lub znak zupełnie nie związany z herbem.

Dodatki

Dodatkowe elementy, np. insygnia władzy pojawiały sie rzadko na polskich herbach. Hetman umieszczał pod tarczą dwie buławy, kanclerz dwie laski, itp.

Budowa
Budowa
Pola 
 tarczy
Barwy
Godła
Herby 
 złożone
Uszczer- 
 bienie