tslogo.gif  


Tadeusz Sozański: dydaktyka w UJ



Programy

zajęć



tgd.pdf


wtw.pdf


mfp.pdf


exchnet.pdf


mrws.pdf


mikrocw.pdf


mitcw.pdf


podstat.pdf


metzps.pdf





Materiały

dydaktyczne


ipd.pdf


ipd.zip


arrowsen.pdf


qbprgms.zip


nauka.pdf


zmienne.pdf


projekt.pdf


kodeks.pdf


guttman.pdf


redps.pdf





















Informacja o zajęciach, które prowadziłem w IS UJ

latach akademickich 2004/2005 i 2005/2006



Socjologia - studia dzienne


Kursy realizowane samodzielnie


Kursy fakultatywne

 

   Teoria gier i decyzji dla socjologów i psychologów

 

Kurs ten, mający formę wykładu monograficznego (wcześniej konwersatorium), realizowałem corocznie (pod różnymi tytułami) od kilkunastu lat. Program wykładu w roku akademickim 2005/2006 jest w pliku tgd.pdf. Na użytek przedostatniej edycji zajęć zredagowałem (po angielsku) notatkę pt. "Prisoner's Dilemma, Iterated PD, and evolutionary processes in populations playing IPD". W pliku ipd.zip wraz z tym tekstem (plik ipd.pdf) spakowane są dwa programy komputerowe mojego autorstwa (ilustracja turnieju Axelroda i procesu ewolucji w populacji graczy stosujących 3 strategie w Powtarzanym Dylemacie Więźnia).

 

   Współczesne teorie wymiany

 

   Theory and Experimental Research on Exchange Networks

 

Wykład monograficzny poświęcony współczesnym teoriom wymiany (program w pliku wtw.pdf) przeprowadziłem w roku akademickim 2004/2005. W następnym roku akademickim udało mi się powtórzyć ten kurs w wersji anglojęzycznej (patrz exchnets.pdf). Kolejna edycja tego kursu, planowana w roku akademickim 2006/2007 nie doszła do skutku z powodu zbyt małej liczby zgłoszeń studentów zagranicznych.

 

   Modele formalne w polityce

 

Konwersatorium to prowadziłem w roku akademickim 2004/2005 (moim współpracownikiem był mgr Szymon Czarnik). Program zajęć jest w pliku mfp.pdf. Na zajęciach wykorzystywałem własną notatkę poświęconą paradoksom teorii wyboru społecznego (plik arrowsen.pdf). Inne materiały dydaktyczne są w dziale Voting Games.


Kursy obowiązkowe

 

   Metoda reprezentacyjna i wnioskowanie statystyczne

 

Kurs ten w formie konwersatorium (de facto wykładu monograficznego) włączony był do kanonu specjalności Socjologia gospodarki i badania rynku. Program jest w pliku mrws.pdf. Plik qbprgms.zip (spakowany zestaw 8 plików .exe) zawiera następujące programy komputerowe napisane przeze mnie jako pomoc do zajęć: testrnd (generowanie liczb losowych), tossup (symulacja rzutu monetą), pi (prawdopodobieństwo geometryczne), binom (rozkład dwumianowy), n01 (rozkład normalny), tabn01 (tablice dystrybuanty rozkładu N(0,1)), sampling (pobieranie próby), smplsize (wyznaczanie liczebności próby).


Ćwiczenia do wykładów prowadzonych przez inne osoby

 

   Ćwiczenia w ramach kursu kanonicznego Mikrosocjologia (wykład: dr J. Heidtman; program ćwiczeń w pliku mikrocw.pdf)

 

   Ćwiczenia w ramach kursu kanonicznego Metody badań socjologicznych (wykład: dr J. Sobczak)

 

   Ćwiczenia w ramach kursu kanonicznego Techniki badawcze w socjologii (wykład: dr J. Sobczak)

 

Programy ćwiczeń z "Metod" i "Technik" są w jednym pliku mitcw.pdf.

 

   Ćwiczenia w ramach kursu kanonicznego Podstawy statystyki (wykład: dr M. Leśniak)

 

Program ćwiczeń jest w pliku podstat.pdf. Specjalnie na użytek ćwiczeń przygotowana została notatka pt. "Statystyczne miary zmienności a kwantyfikacja nierówności społecznej" (plik ineqmsrs.pdf).



Zaoczne studia socjologiczne - specjalność praca socjalna

 

   Metody badań socjologicznych

 

Program konwersatorium jest w pliku metzps.pdf. Plik nauka.pdf zawiera tekst mojego artykułu “Co to jest nauka?” umieszczonego w spisie literatury obowiązkowej pod tematem 1. W pliku zmienne.pdf zapisana jest notatka do wykładu o zmiennych (temat 2). Plik projekt.pdf zawiera przykładowy projekt badań, do wykorzystania przy pracy nad własnym projektem, a także jako ilustracja zastosowania metody eksperymentalnej w socjologii. W ramach zajęć była mowa także o kwestiach etycznych w badaniach socjologicznych (materiał pomocniczy zawiera plik kodeks.pdf). W plikach, guttman.pdf i redps.pdf pokazano przykłady analizy danych (metoda Guttmana, redukcja przestrzeni własności).



11/10/13


powrót na stronę główną